Lidovky.cz

Obhájí Miroslav Poche post ministra zahraničí před Hradem?

  10:11
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) je zkušený a mazaný politik, jenž by se měl stát v příští vládě ministrem zahraničí. V prezidentských volbách ale podporoval Jiřího Drahoše, a proto se proti jeho nominaci staví prezident Miloš Zeman. Poche tudíž straníkům rozeslal dopis, v němž kritizuje nelegální migraci – Zemanovo oblíbené téma.

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) by se v příští vládě měl stát ministrem zahraničí, pokud se mu ovšem podaří přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, který jeho jmenování odmítá. Jaké však byly začátky vlivného politika? Jedním z mála lidí, kteří byli u startu jeho kariéry, je někdejší poslanec Tomáš Svoboda, který v devadesátých letech vybudoval jednu z nejvlivnějších poradenských kanceláří Knight & Svoboda.

V ní se politickému řemeslu na přelomu milénia coby spolupracovník učil i Poche. „Už tehdy jsem si byl jistý, že má před sebou velkou kariéru. Když ho porovnám s ostatními, byl ambicióznější. Kariéře byl ochotný podřídit vše, co bylo třeba. Jeho silnou stránkou je dobré strategické myšlení,“ řekl LN bývalý lobbista Svoboda.

Rychlé oklepání

Když před dvěma lety slavil Miroslav Poche po problémech v komunální politice návrat na politické výsluní coby volební manažer ČSSD, v rozhovoru pro LN se zamýšlel nad svou budoucností. „Já v tuto chvíli neřeším, co bude za dva tři roky. Když přijde nějaká nabídka, vezmu ji, nebojím se o sebe. Neuvažuji tak, že bych musel být ministrem, poslancem. Spíše mě zajímá diplomacie,“ pronesl tehdy. Téměř přesně po dvou letech dochází na jeho slova: je nominantem ČSSD na post ministra zahraničí.

Ze skandálu s černým sponzoringem se vystudovaný ekonom a politolog Miroslav Poche velmi rychle oklepal. Ještě v roce 2010 byl zvolen do pražského zastupitelstva a později se stal i šéfem klubu ČSSD. V roce 2014 vyhrál křeslo poslance Evropského parlamentu.

Na Pocheho příběhu fascinuje, že před osmi lety šlo o odepsaného komunálního politika a jeho jméno bylo synonymem přinejmenším kontroverzního muže. V říjnu roku 2010 se jako jeden z lídrů ČSSD pro komunální volby v Praze nevědomky přiznal k trikům se stranickým účetnictvím. Jen za práci v Pražské energetice (PRE) inkasoval zhruba 1,1 milionu korun, straně pak poslal přes prostředníky 200 tisíc korun.

„V každém případě toho lituji. Poučil jsem se, omluvil se za to, co jsem udělal. Takovou chybu člověk v politice nemůže opakovat, protože důvěra se pak hledá zpětně velmi náročně,“ kál se s několikaletým odstupem. Ze skandálu s černým sponzoringem se však vystudovaný ekonom a politolog velmi rychle oklepal. Ještě v roce 2010 byl zvolen do pražského zastupitelstva a později se stal i šéfem klubu ČSSD. V roce 2014 vyhrál křeslo poslance Evropského parlamentu.

Klíčový hráč sobotkovského křídla

Někteří politici mu jeho škraloup neumějí stále prominout. „Pro mě je stále představitelem pražské korupční politiky. Je spojený s érou, kdy metropoli ovládali kmotři. Člověk, který je s takovými lidmi spojovaný, se má stát za sociální demokracii ministrem zahraničí,“ míní Pocheho odvěký soupeř senátor Jiří Dienstbier. Uznává, že Pocheho předností jsou manévry za kulisami.

Navzdory drtivé prohře v krajských i senátních volbách Poche neoslabil a na sjezdu v roce 2017 zaujal pozici klíčového hráče sobotkovského křídla, jenž pomohl udržet jeho reprezentanty v čele sociální demokracie

„Je nepochybné, že je šikovným zákulisním hráčem, umí nakupovat vliv v pražské organizaci. Pražská ČSSD ještě před nedávnem byla zásadně proti vstupu strany do vlády Andreje Babiše, až nabídka ministerstva zahraničí pro Pocheho situaci změnila a řada pražských straníků otočila,“ dodává Dienstbier.

Přes komunální a evropskou politiku a zajištění podpory vlivné pražské buňky ČSSD pro někdejšího předsedu strany Bohuslava Sobotku se Poche v roce 2016 vypracoval v jeden ze stavebních pilířů ČSSD. Stal se jejím volebním manažerem. Navzdory drtivé prohře v krajských i senátních volbách Poche neoslabil a na sjezdu v roce 2017 zaujal pozici klíčového hráče sobotkovského křídla, jenž pomohl udržet jeho reprezentanty v čele sociální demokracie.

Tehdy europoslanec ze Žižkova podporoval stranického šéfa Sobotku, kterého z Hradu oslaboval prezident Miloš Zeman. „Žádný předseda ČSSD po odchodu Zemana to neměl vůči němu jednoduché, což je nyní posíleno ještě tím, že je prezidentem republiky. Nemyslím si, že premiér Sobotka je nějaký sluníčkář. Je věcný, státnický a chápe, že máme závazky v rámci Evropské unie, včetně těch humanitárních,“ byl ještě před pár lety přesvědčený.

Potvrzený výrok

Poche je zkušený a mazaný politický řemeslník. Po loňských prohraných volbách pochopil, že Sobotkova parta to má ve straně sečtené. Na začátku letošního roku se postavil za předsedu Jana Hamáčka, kterému pomohl sehnat podporu na sjezdu. Ve chvíli, kdy mu bylo přislíbeno křeslo ministra zahraničí, napnul síly na vyjednávání podpory vstupu ČSSD do vlády Andreje Babiše.

Pokud členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu schválí vstup strany do vlády a premiér Babiš Pocheho jméno nevyškrtne ze seznamu ministrů, potvrdí, co o něm říkal jeden z podnikatelů – Poche ví, co takzvaně leží na stole a co pod ním

Jelikož v prezidentských volbách podporoval protikandidáta Jiřího Drahoše, vcelku logicky se proti jeho nominaci nyní Zeman staví. Poche pochopil, že musí na Hrad zahrát míček. Straníkům rozeslal dopis, v němž kritizuje nelegální migraci – Zemanovo oblíbené téma. Zdůraznil potřebu ochrany vnějších hranic EU a pomoc zemím, ze kterých do Evropy migranti proudí.

Pokud členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu schválí vstup strany do vlády a premiér Babiš Pocheho jméno nevyškrtne ze seznamu ministrů, potvrdí, co o něm říkal jeden z podnikatelů – Poche ví, co takzvaně leží na stole a co pod ním.

Pocheho dopis

Deník Právo a server iDNES.cz ve středu 23. května informovaly o dopise, který členům ČSSD rozeslal europoslanec Miroslav Poche. Psaním lobbuje za svou nominaci do vlády. Mimo jiné napsal: „Nemůžeme zůstat lhostejní k utrpení lidí v zemích postižených konfliktem, ale musíme si otevřeně přiznat i rizika, která pro Evropu představuje neregulovaný příliv migrantů. Nemůžeme v žádném případě brát na lehkou váhu obavy občanů. Výše uvedenou prioritu jsem prosazoval i doposud v Evropském parlamentu, ačkoli dezinformační média záměrně tvrdí opak.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.