Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obhájci „svlékání firem donaha“ se nevzdávají

  16:28

Poslanci schválili Senátem vrácenou novelu zákona o veřejných zakázkách bez pozměňovacího návrhu o rozkrývání vlastnické struktury.

Poslanci v úterý schválili novelu zákona o veřejných zakázkách bez pozměňovacího návrhu o „svlékání firem donaha“, se kterým jim novelu vrátil Senát. Dle zamítnutého návrhu by vítězové tendrů rozkrývali svoji vlastnickou strukturu včetně anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují. Novela zákona nyní čeká na podpis prezidenta.

Sněmovnou schválená změna zákona má mimo jiné odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby je získala předem vybraná firma, a ruší možnost takzvané losovačky. Vítězná firma bude muset předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.

Protikorupční iniciativy, které „svlékání firem donaha“ do nyní schváleného zákona prosazovaly, se ale nevzdávají. Nadační fond proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka, který se na formulaci svlékacích návrhů podílel, je i nadále připraven podpořit všechny politiky, kteří by toto opatření prosazovali. „Fakt, že v čerstvě schváleném vládním návrhu zákona o veřejných zakázkách povinnost ,svlékat firmy donaha‘ chybí, je v příkrém rozporu s doporučením Národní ekonomické rady vlády a také s doporučením Rady EU. Z boje proti korupci proklamovaného vládou dělá frašku. Může to však napravit další novela zákona o veřejných zakázkách,“ napsal fond v tiskové zprávě.

Přípravu další novely zákona o veřejných zakázkách, která by také měla odstranit vyjmutí sektorových dodavatelů z nyní přijatého zákona, již ohlásili sociální demokraté. NFPK bude na jejím textu spolupracovat, prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Nevyhýbáme se spolupráci s nikým, kdo bude ochoten námi prosazované opatření uplatnit politicky,“ uvedl pro ČESKOU POZICI mluvčí NFPK Bob Fliedr s tím, že před půl rokem fond spolupracoval s TOP 09 a starosty. ČSSD dle něj byla nyní jako první ochotná říci, že bude v tomto směru iniciativní, a fond je připraven svůj návrh doladit.

Historie „svlékacího“ opatření

Původní verzi návrhu na rozkrývání vlastnických struktur vítězů veřejných zakázek až ke konečnému „beneficial owner“, tedy fyzické osobě nebo veřejně obchodované firmě, se pokusila prosadit iniciativa Konec korupci! (společný projekt Nadačního fondu proti korupci a sdružení Veřejnost proti korupci) již během druhého čtení novely zákona o veřejných zakázkách v Poslanecké sněmovně. Návrh, který vloni v říjnu předložil poslanec TOP 09 Stanislav Polčák, ale neprošel.

Následovala snaha prosadit „svlékací“ opatření v Senátu, kde upravenou verzi návrhu předložil Jiří Dienstbier ml. (ČSSD). Nový návrh o rozkrývání vlastnické struktury však vyvolal mezi zainteresovanými stranami kontroverze. Hlavním kritikem se stal advokát Daniel Weinhold, jenž návrh označil za „zoufalý, a to nejen okolnostmi, ale bohužel i obsahem“, a nazval jej „legislativním zmetkem“. S tím původně nesouhlasil advokát Petr Čech z advokátní kanceláře Glatzová & Co, který se na vzniku senátní verze podílel. Tvrdil, že verze schválená Senátem sice „neodpovídá původní představě a textaci“, přesto se dají problémy „překlenout výkladem“.

Jenže se ukázalo, že Senát při úpravách „nasekal“ do návrhu mnoho chyb. Tolik, že to zmátlo i samotného autora návrhu. Počátkem roku, kdy se zákon o veřejných zakázkách vracel s pozměňovacím návrhem ze Senátu do Poslanecké sněmovny, dal Čech svým oponentům zapravdu. Jak napsal ČESKÉ POZICI, při obhajobě svého návrhu vycházel z toho, že senátoři přijali verzi, kterou jim za Nadační fond proti korupci předložil spolu s kolegyní Vladimírou Glatzovou. „K ní se také pojily má optimistická vyjádření. Mám obavu, že vady některých paragrafů jsou natolik vážné, že jen interpretací odstranit nepůjdou, ani při nejlepší vůli. K jejich nápravě by byla nutná změna zákona, ta ale v rámci projednávání tohoto návrhu možná již není,“ uvedl Čech po Novém roce.

Na článku spolupracovala Jana Drlíková.

Novele zákona o veřejných zakázkách jsme se věnovali v těchto článcích:

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...