Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obecní dům bude mít „nového“ šéfa. Vlastimila Ježka.

  7:59

Praha nevypíše výběrové řízení na ředitele Obecního domu. Od června jím bude současný předseda představenstva Vlastimil Ježek.

Vlastimil Ježek ČESKÉ POZICI potvrdil, že se má stát novým ředitelem pražského Obecního domu. Bývalý šéf Českého rozhlasu a Národní knihovny bude funkci vykonávat od 1. června. Ještě v březnu, v souvislosti s volbou nové dozorčí rady a představenstva akciové společnosti Obecní dům, se přitom hovořilo o chystaném výběrovém řízení na funkci generálního ředitele.

V květnu však pražský magistrát, stoprocentní vlastník akciovky, společně s představenstvem a členy dozorčí rady dospěli k názoru, že bude výhodnější podle takzvaného „německého modelu“ ředitelský post spojit s funkcí předsedy představenstva. A tím byl Vlastimil Ježek zvolen už 7. března. Od června bude tedy zároveň ředitelem slavné secesní památky odpovědným i za program Obecního domu. „Za ty dva měsíce, co je ve funkci předsedy představenstva, má pan Ježek výsledky a zaměstnanci ho akceptují,“ zdůvodnil ČESKÉ POZICI rozhodnutí radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

ODS v březnu vyslala do tříčlenného představenstva Vladimíra Holzknechta. Vlastimila Ježka, stejně jako další členku představenstva Janu Vohralíkovou, nominovala  TOP 09. Podle radního Novotného „hledali kandidáty, kteří budou rozkročeni mezi kulturou a obchodem“. Záměrně navrhli nestraníky, kteří „snad mají větší šanci pokračovat v práci i po případné výměně politické reprezentace“.

Úpadek prestiže

U Vlastimila Ježka je přesvědčila zkušenost s vedením komplexních institucí, ale i práce v nakladatelství nebo jeho pedagogická činnost na DAMU. „Byla tu sice ta velká aféra kolem Kaplického knihovny, která se nakonec nepostavila a stála ho ředitelské místo, ale to spíše než o panu Ježkovi vypovídá o pražském magistrátu, který tehdy nedodržel slovo,“ hájí radní nového ředitele, který se čtyři roky po svém odvolání z funkce šéfa Národní knihovny znovu ocitl ve vysoké funkci.

Obecní dům v posledních pěti letech hospodařil se ztrátou, v minulém roce činila 16 milionů, rok předtím dokonce 21 milionů. Špatný hospodářský výsledek zdůvodňují členové bývalých vedení Obecního domu výdaji za náročné rekonstrukce secesní památky.

V poslední době byl Obecní dům spojován hlavně se slavnými schůzkami „bémovců“ a „janouškovců“Upadala i prestiž tradičního centra pražského společenského života. Jeho pověst je dnes nevalná. „Z Obecního domu odešli v minulých letech také někteří vážení klienti, a ty bychom rádi získali zpátky,“ říká Ježek. V poslední době byl Obecní dům více než s kulturními událostmi spojován se slavnými schůzkami „bémovců“ a „janouškovců“.

Také v představenstvu Obecního domu byli až do letošního března takoví političtí mazáci jako svého času vlivný radní pro dopravu a předseda představenstva Dopravního podniku Radovan Šteiner, do jehož funkčního období a odpovědnosti spadá jak výstavba tunelu Blanka, tak Opencard.

Když se v květnu minulého roku společně s Janem Tlapou a Tomášem Vackem ujal Steiner vedení Obecního domu, schválila dozorčí rada pro představenstvo odměny a benefity dohromady ve výši 240 tisíc korun měsíčně a také takzvaný zlatý padák: dvanáctiměsíční odstupné ve výši osmdesáti tisíc. To ale nová dozorčí rada zrušila.

Ztracené telefonní linky a spol.

Jaké jsou nyní Ježkovy plány? „V tomto roce jsem si dal za úkol prověřit všechny uzavřené smlouvy a nákladové položky. Osmdesát procent smluv z těch, které jsem dosud prošel, jsou pro Obecní dům nevýhodné,“ nastínil pro ČESKOU POZICI.

Smlouvy s lidmi a dodavateli jsou prý evidentně nemravné, což ale neznamená, že jsou v rozporu s právemV oblasti právních a daňových služeb si troufá ušetřit 60 procent nákladů, v oblasti právního servisu asi 20 procent a služby v oblasti IT se podle něj dají pořídit dokonce o 70 procent levněji. Za nižší náklady lze dle Ježka nasmlouvat také ostrahu, úklid nebo telekomunikační služby. V Obecním domě se například platil paušál za dvacet telefonních linek, které se mezi zaměstnanci vůbec nenašly. Z 56 na 48 se již snížil počet zaměstnanců Obecního domu, zrušené byly především platově vysoce ohodnocené pozice širšího vedení společnosti.

Ponese za dosavadní hospodaření v Obecním domě někdo odpovědnost? „Smlouvy s lidmi a dodavateli jsou evidentně nemravné, ale to ještě neznamená, že jsou v rozporu s právem,“ uvedl pro ČESKOU POZICI radní Novotný. Ti, kdo je uzavírali, prý měli dost rozumu na to, aby si najali někoho, kdo jim je dobře naformuloval. „Vím, že je to pro občany frustrující, ale vrchol dosažitelného je, co nejrychleji a s co nejmenšími náklady je rozvázat,“ dodává Novotný.