Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obchodování s emisemi se oklepalo z propadu

Evropa

  8:32

Pro evropský systém obchodování s emisními povolenkami je to převratná doba plná nepředvídatelných rozhodnutí.

Už jen radikální „úřední“ odsátí nadměrného množství povolenek z trhu může zachránit evropský systém obchodování s emisními povolenkami. Oddalování tohoto rozhodnutí by naopak mohlo obchod s povolenkami pohřbít. Trh s povolenkami se ovšem začíná chovat v očekávání ozdravného kroku a ceny za povolenku začaly růst. A podle nejnovější informace brokerské společnosti Pravda Capital Trading se vrátily na pětitýdenní maximum.

Proto mnoho členských zemí Evropské unie vzhlíží s nadějemi k 16. dubnu, kdy má redukční návrh přijít na program Evropského parlamentu (EP). Optimisté věří, že EP ozdravnou redukci schválí. Ani v Radě Evropské unie však není stále vše jisté. Státy, které ozdravnou redukci podporují, měly podle dosud platné Smlouvy z Nice z roku 2001 koncem března při jednání soubornou váhu 214 hlasů. Přitom ke schválení kvalifikovanou většinou je třeba minimálně 255 hlasů.

Příděl hlasů je různý podle velikosti konkrétní členské země EU. Když Irsko, Maďarsko a Slovinsko svůj ohlášený záměr podpořit redukci dotáhnou do konce, rázem přibude celkově jim přidělených 23 hlasů (7 + 12 + 4). Přitom velké země, jako je Francie nebo Velká Británie, mají touto smlouvou definovánu větší hlasovací sílu po 29 hlasech. Pro srovnání – Česko má při všech hlasováních o kvalifikovanou většinu dvanácti hlasů.

Mezi pesimismem a optimismem

Po nejnovějším setkání ministrů životního prostředí sice zástupci EU sdělili, že Evropa má k redukci nadbytečných povolenek našlápnuto, ale stále nejsou všechny potřebné body pro verdikt Rady Evropské unie „doma“. Váhá například Bulharsko s deseti hlasy. To sice obecně redukci podporuje, ale je zároveň skeptické k počtu povolenek, které EU hodlá stáhnout z oběhu. Ještě nejasněji vystupuje Rumunsko.

Mezi pesimismem z pádu ceny emisní povolenky a optimismem z jejího růstu uplynulo jen čtrnáct dnů, během nichž se nic podstatného nestalo

Otazníkem se překvapivě stalo i Německo (29 hlasů) – po oznámení kancléřky Angely Merkelové, že našla kompromis s německými spolkovými zeměmi o reformě zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE). Limitovaná výkupní cena energie z OZE má stabilizovat ceny na trhu energie. To může být podle prodejců emisních povolenek negativním signálem pro ochotu Německa podpořit stažení povolenek.

Pro evropský systém obchodování s emisními povolenkami je to převratná doba plná nepředvídatelných rozhodnutí. Jedno je však jisté – Polsku se při své první aukci povolenek podařilo začátkem dubna prodat 192 tisíc kusů za 4,51 eura, téměř o euro výhodněji než Česku (3,67 eura), při rozpouštění své povinné rezervy z minulého zúčtovacího období. Mezi pesimismem z pádu ceny emisní povolenky a optimismem z jejího růstu uplynulo jen čtrnáct dnů, během nichž se nic podstatného nestalo. Co dokáže s emisními obchody pouhé optimistické očekávání změny!

Kupující, v polském případě elektrárenská společnost PGE, by to mohla vidět obráceně. Pokud si i ona nespočítala, že cena za povolenku by po příznivém rozhodnutí Evropského parlamentu ještě prudčeji vzrostla a včasný nákup za 4,51 eura by byl vlastně výhodný.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.