Lidovky.cz

Obamův berní úřad se přiznal k šikaně opozičních spolků

USA

  10:13

Američtí vládní demokraté mají skandál, za nějž by se nemusel stydět ani někdejší padoušský republikánský prezident Richard Nixon.

Když si loni v březnu kontrolní výbor amerického Kongresu předvolal šéfa federální daňové správy (IRS) kvůli podezření, že berní úředníci cíleně podrobují zvýšené kontrole konzervativní spolky kritické k vládě prezidenta Baracka Obamy, nejvyšší výběrčí Douglas Shulman kategoricky popřel, že by si jeho úřad na kohokoliv zasedl. „Žádné zacilování se nekoná, absolutně ne,“ prohlásil tehdy pod přísahou. Minulý týden se však IRS s omluvou přiznala k opaku. Na politicky nepohodlné organizace se zaměřovala už od roku 2010.

Loňské slyšení v Kongresu svolali opoziční republikánští zákonodárci. Neziskovky spojené s hnutím „čajových dýchánků“ (Tea Party) agitujícím za redukci přebujelého státu si jim totiž stěžovaly na byrokratickou šikanu při podávání žádostí o osvobození od daně. Shulman tehdy vše popřel, přestože vedoucí útvaru IRS dohlížejícího na daňově zvýhodněné organizace Lori Lernerovou už v létě 2011 její podřízení informovali, že k obzvlášť přísné kontrole systematicky vyčleňují všechny žádosti, v nichž se vyskytují klíčová slova „tea party“ nebo „patriot“.

Federální pravidla pro osvobození „politických neziskovek“ od daně jsou vágní. Na rozdíl od běžných charitativních organizací se politicky profilované spolky smějí politicky angažovat, ale jejich „hlavní činností“ musí být péče o „společenské blaho“. O tom, zda daný spolek únosnou míru politické aktivity nepřekročil, rozhoduje IRS. Od daní je osvobozena například levicová aktivistická organizace MoveOn.org či spolek „Organizing for Action,“ do nějž se transformovala Obamova volební kampaň.

Klíčová slova

V uplynulých několika volebních obdobích počet „politických neziskovek“ žádajících o osvobození od daně dramaticky narostl. Jen v letech 2010 až 2012 se prý počet žádostí zdvojnásobil na 3400. IRS proto ve městě Cincinnati zřídila specializované ústřední pracoviště pro zpracovávání žádostí. Ze 300 spolků vybraných k přísnější kontrole byl u čtvrtiny důvodem výskyt slov „tea party“ či „patriot v přiložené dokumentaci. Lori Lernerová tvrdí, že opatření nebylo motivované stranicky a úředníci si pomocí klíčových slov jen zjednodušovali práci.

U 300 spolků se prý v přiložené dokumentaci vyskytovala slova „tea party“ či „patriot,“ která se stala důvodem k přísnější kontrole

„Jak hloupí myslí, že jsme?“ ptá se komentátor deníku The Washington Post George Will. A pro srovnání uvádí hypotetický případ, že by úředníci IRS za vlády předchozího republikánského prezidenta George Bushe mladšího přísnějším kontrolám systematicky podrobovali „pokrokové“ neziskovky agitující za vyšší míru přerozdělování či za stažení vojáků z Iráku. Komentátor deníku The Wall Street Journal James Taranto zase uvádí příklad, že by IRS pomocí klíčových slov cíleně podrobovala přísnějším kontrolám třeba černošské organizace, přičemž by tvrdila, že v tom rasa nehraje roli.

Od ledna supervolebního roku 2012 byly pod zpřísněný dohled zařazeny i spolky obecně se angažující za redukci vládních výdajů, snížení daní, proti státnímu zadlužování a dokonce i za osvětu o americké Ústavě, Listině práv a „za zlepšení USA jako místa k životu“. Žádnému z prověřovaných spolků nakonec nebylo odepřeno osvobození od daně, ale některé z nich své žádosti kvůli úřední šikaně raději stáhly.

Tři roviny skandálu

Skandál má tři roviny:

  • Za prvé jde o zneužití orgánu státní správy k selektivnímu postihu skupin kriticky se vymezujících vůči současné vládě.
  • Za druhé jde o požadování nadbytečné dokumentace irelevantní k předmětu žádosti, což by samo o sobě představovalo úřední šikanu, i kdyby se v celém politickém spektru všem měřilo stejně.
  • Za třetí jde o podávání zavádějících informací Kongresu při loňském slyšení.

Komentátor George Will podotýká, že si USA shodou okolností právě připomínají 40 let od aféry Watergate, jež vyvrcholila podáním obžaloby na prezidenta Richarda Nixona. „Prostřednictvím svých podřízených usiloval, aby byly diskriminačním způsobem zahájeny či provedeny daňové audity a daňová šetření v rozporu s ústavními právy občanů,“ cituje Will z druhého článku první části obžaloby proti Nixonovi.

Šikana politicky nepohodlných žadatelů o daňové úlevy, jíž se dopouštěla administrativa prezidenta Obamy, je přečinem menšího rozměru, za který jsou možná opravdu zodpovědní jen příliš přičinliví berní úředníci, jimž nejde do hlavy, že chce někdo snižovat vládní výdaje i příjmy. Nicméně podezření konzervativních kruhů, že Obama je doktrinářský levičák, který by v USA nejraději nastolil „neamericky“ všemocnou federální vládu, už teď asi nic nerozptýlí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.