Lidovky.cz

Obama se postavil do čela boje proti změnám klimatu. Vyděsil uhlobarony

USA

  22:05

Americký prezident chce výrazně omezit existující uhelné elektrárny ve prospěch obnovitelných zdrojů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Když v dubnu 2012 prezident Barack Obama navrhl v rámci modernizace energetiky nové standardy pro vypouštění CO2 u nových elektráren, vysloužil si od uhelné a těžební lobby ostrou kritiku. To ale ještě její představitelé netušili, co přijde o rok později.

Letos 25. června přednesl Obama na půdě Georgetownské univerzity ve Washingotnu projev, v němž se pod heslem záchrany planety pro budoucí generace pomyslně postavil do čela boje proti globálním změnám klimatu. A uhelné elektrárny, jež mají v USA na svědomí 40 procent celkových emisí oxidu uhličitého, opět neunikly jeho pozornosti.

Výběr místa Obamova aktuálního vystoupení nebyl náhodný. Ze stejné univerzitní budovy pronesl v roce 1797 svůj projev první americký prezident George Washington. Původně britská kolonie se v té době osamostatnila a začaly se psát dějiny novodobých Spojených států amerických.

Konec fosilních paliv

I Obama se pasuje do role tvůrce nového světa, světa bez emisí skleníkových plynů, vypouštěných především při spalování fosilních paliv. Prezident navrhl řadu nástrojů, kterými chce snížit emise oxidu uhličitého – od regulací a dotační politiky až po úspory domácností. Jeho návrhy by prý neměly mít negativní dopady na ekonomiku, spíše naopak. Jak Obama upozornil, v roce 2012 byly emise oxidu uhličitého v energetickém sektoru USA nejnižší za poslední dvě desetiletí, a hospodářství přitom rostlo.

Skleníkové plyny způsobují častější záplavy či vlny veder a další problémy, včetně zdravotníchKdo však reformy ekonomicky pocítí, jsou zmiňované uhelné elektrárny. Kromě avizovaných limitů na vypouštění CO2 pro nové zdroje chce totiž Obama zavést také omezení pro již existující, převážně uhelné elektrárny.

„Dnes máme stanovené limity pro arsen, rtuť a olovo, ale pro CO2 z uhelných elektráren ne. Skleníkové plyny přitom způsobují častější záplavy či vlny veder a další problémy, včetně zdravotních. Snižování uhlíkového znečištění pomůže udržet náš vzduch a vodu čistý a uchrání naše děti,“ hřímal Obama před studenty nejstarší univerzity v zemi.

Začíná věk obnovitelných zdrojů?

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Už když v pondělí unikaly z Bílého domu první návrhy Obamova projevu, akcie těžebních společností se rekordně propadaly. Důvodů bylo podle analytiků více, avšak plán na nová omezení pro elektrárny dominoval. Zděšení investorů způsobilo, že například akcie jedné z nějvětších světových firem v oboru – Peabody Energy – klesly o 7,2 procenta. Společnost Cliffs Natural Resources, zabývající se rovněž těžbou uhlí, na burze propadla o 7,6 procenta.

„Doposud se Obamova administrativa věnovala pouze stanovení emisních limitů pro nové kapacity. Pokud však půjde ještě o krok dále a omezení zavede i pro stávající zdroje, byl by to pro elektrárny problém,“ uvedl v článku pro deník The Washington Post analytik energetického sektoru James Rollyson. Tyto limity by podle něj pravděpodobně donutily mnohé elektrárny ukončit provoz.

Výkon obnovitelných zdrojů energie by se měl do roku 2020 zdvojnásobitNaopak americké ekologické organizace Obamův projev potěšil. „Je to šance ukázat zbytku světa, že to myslíme s bojem proti změnám klimatu vážně,“ uvedl na svých internetových stránkách Bruce Nilles z vlivného spolku Sierra Club, který se věnuje ochraně životního prostředí.

Uhelné elektrárny mají být nahrazeny především obnovitelnými zdroji energie, jejichž výkon by se měl do roku 2020 zdvojnásobit. Podporu získají například větrné a solární elektrárny na veřejné půdě, které by měly nasytit elektřinou až šest milionů domácností.

Obnovitelné zdroje jsou ve Spojených státech na vzestupu. Aktuálně jim náleží asi 13procentní podíl ve výrobě elektrické energie. Například v roce 2012 připadla polovina z nově spouštěných zdrojů energie právě na obnovitelné zdroje.

Čistá doprava, čisté domácnosti

Nejde ovšem o jediný cíl Obamovy reformy. Prezident chce zavést normy i pro nákladní automobily či zpřísnit požadavky na energetickou náročnost domácích spotřebičů. Hodlá rovněž snížit plýtvání energiemi a dosáhnout minimálně 20procentního navýšení účinnosti při využívání energie do roku 2020. V neposlední řadě chce Spojené státy připravit na dopady změn klimatu, které jsou dle mnoha vědeckých studií nevyhnutelné i při těch nejpřísnějších preventivních opatřeních. Příprava na vlny veder, na extrémní povodně nebo vyvíjení odolnějších plodin jsou podle Obamy nutností.

Hlavní cíle Obamovy koncepce

  • Čistá energie – snížení uhlíkového znečištění z elektráren, stát se vedoucím státem v obnovitelných zdrojích energie;
  • vybudování dopravního sektoru pro 21. století;
  • energetické úspory v domácnostech, kancelářích i továrnách;
  • snížení ostatních skleníkových plynů (hydrofluorkarbon a metan) – zachovávání role pralesů v ochraně klimatu;
  • příprava na dopady klimatických změn – ochrana ekonomiky, zemědělství a přírodních zdrojů, prevence sucha a povodní;
  • užívání vědy v ochraně klimatu;
  • vedení mezinárodního úsilí proti globálním změnám klimatu.

Americký plán ocenily i některé české ekologické, vědecké a profesní organizace. Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost tvrdí, že přísnější pravidla pro uhelné elektrárny by mohly snížit emise v energetice o čtvrtinu a celkové emise USA o deset procent. „Spojené státy postupně zvyšují svou energetickou nezávislost na dovozu fosilních paliv. Série opatření tak podpoří ekonomiku, vzniknou nová pracovní místa, a USA se připraví také na změny podnebí, jejichž následky je stojí ročně desítky miliard dolarů,“ uvedl Sedlák. Obamova vize by podle něj měla inspirovat i české politiky.

Obama neohlásil žádnou zásadní novinku, která by zajistila podstatné snížení amerických emisí skleníkových plynůDle vědce Jana Hollana z centra CzechGlobe, které je součástí Akademie věd ČR, Obama konečně uzavřel dlouholeté mlčení k největšímu problému budoucnosti lidstva – klimatické změně způsobené uhlíkovým znečištěním. „Dobře oslovil americkou veřejnost, lze tedy snad doufat, že pohne i Republikánskou stranou, která nyní v Kongresu jakákoliv opatření ke snižování emisí skleníkových plynů blokuje,“ řekl ČESKÉ POZICI Hollan. Zároveň však upozorňuje, že prezidentovy nástroje jsou omezené. „Jednou z možností, jak cíle prosadit, je využít nástrojů vládní Environmental Protection Agency, která může stanovovat limity pro emise CO2,“ dodal.

Také Centrum pro dopravu a energetiku (CDE), které je členem české Klimatické koalice, mírní optimismus. Obama prý neohlásil žádnou zásadní novinku, která by zajistila podstatné snížení amerických emisí skleníkových plynů. „Chce zákonem snížit znečištění z existujících i nově budovaných elektráren. Ovšem zatím není jasné, dokdy či o kolik,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Klára Sutlovičová z CDE.

Přesto je Sutlovičová přesvědčena, že bychom se na naší straně Atlantiku z Obamova přístupu mohli poučit. Současná pravidla obchodování s emisními povolenkami (ETS), hlavního evropského nástroje na regulaci emisí, totiž příliš nemotivují ke snížení znečištění. „Pálit špinavé uhlí se kvůli nízké ceně povolenek zase vyplácí. I tento systém má ale šanci na reparát. Je nezbytné odebrat přebytečné emisní povolenky z trhu a omezit přísun nových. Česká vláda ale zatím oficiálně nepodpořila ani jeden z návrhů Evropské komise na řešení krize ETS,“ posteskla si Sutlovičová.

Impulz k mezinárodní dohodě

Obamův plán je pozitivním signálem pro mezinárodní jednání a vztahy s Čínou a dalšími rychle se rozvíjejícími zeměmi. Američanům je totiž vyčítáno, že tlačí na Čínu a další, aby snižovaly emise, ale sami pro to nedělají dost. Ohlášený program by mohl pomoci zablokovaná jednání o nové podobě globální dohody o ochraně klimatu opět nastartovat.

Organizace spojených národů (OSN) reagovala na projev prostřednictvím sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCC). Podle sekretariátu je prezidentova snaha nezbytným krokem k tomu, aby se svět vypořádal se změnami klimatu, a také prvním krokem k vytvoření globální klimatické dohody. „Když se Spojené státy jako největší ekonomika světa těmito závažnými kroky zabývají, pomůže to posílit politickou důvěru, vybudovat obchodní dynamiku a nastartovat nová technologická řešení. Blíží se rok 2015, do kterého se vlády světa zavázaly vytvořit ambiciozní rámec pro předcházení změnám klimatu,“ uvedla Christiana Figueresová z výkonného sekretariátu UNFCC.

Zatím není jasné, kdo usilí o redukci emisí ve světě povede. Dosud se za lídra považovala EU.Plán vítá také předseda Evropské komise José Manuel Barroso, podle kterého jde o pozitivní kroky k vytvoření mezinárodní dohody na snižování emisí skleníkových plynů. Není však zatím jasné, kdo usilí o redukci emisí ve světě povede. Za lídra se totiž zatím považovala spíše EU. „Evropská unie je sebevědomý klimatický lídr. Máme ambiciózní právní předpisy, snižujeme emise a rozšiřujeme obnovitelné zdroje energie. Také se připravujeme na další krok: klimaticko-energetický rámec pro rok 2030,“ uvedl Barroso krátce po Obamově projevu.

Globálním lídrem v boji proti změnám klimatu se nyní chce stát i Obama. Zavázal se zavést nové a rozšířit dosavadní mezinárodní iniciativy, včetně dvoustranných jednání s Čínou, Indií a dalšími zeměmi, které vypouštějí nejvíce CO2. Všichni globální hráči si jsou však zároveň vědomi, že vůči změnám klimatu není imunní žádná země a žádná z nich nedokáže snížit globální emise sama o sobě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.