Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

O systém pro udělování českých víz se zajímá BIS

  8:32

ČESKÁ POZICE zjistila podrobnosti k případu černých registrací za úplatu do online vízového systému ministerstva zahraničí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortesČeská pozice

Registrační systém Visapoint k vydávání víz do České republiky se stal obětí promyšlených útoků podvodníků, kteří dokážou cizincům za peníze zápis do systému zařídit. Naopak normální cestou to je prakticky nemožné. Na tuto skutečnost jako první upozornila ČESKÁ POZICE. Po několika urgencích a několikatýdenním čekání nám ministerstvo zahraničí (MZV), jež za Visapoint odpovídá, sdělilo k případu další podrobnosti.

Ministerstvo především připustilo, že ilegálními registracemi do Visapointu se zabývá policie. A rovněž odtajnilo jméno firmy, která systém spravuje. Je to firma AbsolutNET a za správu ročně ministerstvu účtuje 200 tisíc korun. O případ se podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE nově zajímá i Bezpečnostní informační služba.

Jak se cizinec dostane do „placeného pořadníku“?

Aby mohl žádat o české vízum, musí se cizinec nejprve zaregistrovat do virtuální fronty na serveru www.visapoint.eu. Do toho se však prakticky nelze zapsat, neboť systém hlásí, že jeho kapacita byla naplněna. Ve skutečnosti však registrační systém napadli IT experti a se zápisy začali kšeftovat. Stahují si informace o konkrétních žadatelích, které následně kontaktují s nabídkou, že jim za úplatu zápis zařídí – na černo. A když klient zaplatí, získá pořadí ve virtuální frontě na zpracování žádosti.

Podle svědectví tří českých podnikatelů si překupníci za zápis na černo neváhají říci o 500 eur. Vynásobíme-li hypoteticky tuto částku počtem zpracovaných víz, kterých bylo loni přibližně deset tisíc (asi 43 procent všech udělených dlouhodobých víz), vychází nám částka převyšující sto milionů korun za rok.

Podvodníci s registracemi do Visapointu si vytvořili byznys odhadem v řádu desetimilionů korun za rok

Jednatel firmy AbsolutNET Zdeněk Plachý napsal ČESKÉ POZICI: „V námi vytvořené nové verzi systému Visapoint nevíme o žádných ,nelegálních‘ zápisech. Při vývoji systému Visapoint jsme použili nejmodernější poznatky a postupy z oblasti zabezpečení informačních systémů. Konkrétně vám je samozřejmě sdělovat nemohu.“ Zarážející je ovšem skutečnost, že firma AbsolutNET byla za chabé zabezpečení popotahována už v minulosti, když média  upozornila na potíže webových stránek prezidenta Václava Klause a exprimátora Prahy Pavla Béma.

Reagovala rovněž Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která systém vybudovala. „Veškeré podklady pro fungování systému Visapoint byly MZV předány v souladu se smlouvou. IOM se podílel na přípravě systému, architektuře a počáteční fázi, takzvané ,go live‘. Problémy nelegálních zápisů do systému za úplatu jsou pro mě novinkou, nikdo kromě vás mě neinformoval. Vím od cizinců, že je těžké se zaregistrovat,“ připustila však pro ČESKOU POZICI vedoucí mise IOM v Praze Lucie Sládková.

I samotná policie přiznala, že se záležitostí černých registrací skutečně zabývala od léta 2011. „Šetřili jsme možné napadení systému. Vzhledem k tomu, že jsme nezjistili hackerský útok, šetření bylo ukončeno. K otázce, kdo dal policii podnět, se nebudeme vyjadřovat,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej.

V současnosti využívají Visapoint žadatelé z patnácti zemí:

Albánie, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Číny, Gruzie, Kazachstánu, Mongolska, Srbska, Thajska, Uzbekistánu, Vietnamu, Moldavska, Turecka, Makedonie a Ukrajiny. Od nového roku by měl být zaveden rovněž v Rusku. Online registrace k pohovoru je pro občany výše uvedených států jedinou cestou, jak získat vízum nad 90 dní nebo povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu na našem území.

Rozpačitý výsledek za několik milionů

Systém Visapoint vytvořila IOM za dva miliony korun. Analýza a další vývoj systému přišel ministerstvo zahraničí na dalších 530 tisíc, které šlo na konto firmy AbsolutNET. Letos v únoru pak MZV s AbsolutNET uzavřelo smlouvu na poskytování servisních a softwarových služeb v hodnotě 1,8 milionu korun.

Firma AbsolutNET byla za chabé zabezpečení popotahována už v minulosti

I přes vynaložené peníze však výsledek budí rozpaky. „Můžu mluvit za Mongolsko. Tam se dělají zápisy na černo ve sto procentech případů. Ti lidé, co to dělají, se vám nepředstaví jménem. Využívají složitých převodů peněz, ale podle způsobu, jak píšou a hovoří do telefonu, to nejsou Češi,“ popsal ČESKÉ POZICI systém například František Teplý, jednatel společnosti Alphacon, jež pro mongolské dělníky v Česku shání práci.

Česká diplomacie o kritice slyší nerada. „MZV sleduje funkčnost systému a rovněž bezpečnost. Na počátku roku 2011 byly zahájeny práce na analýze a rozvoji systému včetně jeho bezpečnostní komponenty. Poslední aktualizace proběhla letos 31. srpna. Péče o bezpečnost systému je tedy průběžná a v souladu s posledními poznatky softwarového vývoje,“ sdělil ČESKÉ POZICI Vít Kolář, tiskový mluvčí MZV.

Podle Koláře sice MZV nesleduje neúspěšné pokusy o registraci do systému Visapoint, distancuje se však od praktik zprostředkovatelů, kteří žadatelům nabízejí „sjednání“ termínů za úplatu. „Z iniciativy jednoho ze zastupitelských úřadů byl ministerstvem Policii ČR dán v létě podnět k zahájení šetření, který se týká systému Visapoint,“ přiznal Kolář. Policie však šetření „úspěšně ukončila“ s tím, že se nic nezákonného nestalo. Takže se žádný případ nekoná?

Související článek:

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...