Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

O spolupráci šéfa ČT s hejtmany se zajímá předseda rady Uhde

  13:04

Česká televize tvrdí, že její šéf žádal krajské politiky pouze informace o regionálním dění. Předseda Rady ČT Milan Uhde chce vysvětlení.

O víkendu jsme informovali, že generální ředitel České televize Petr Dvořák učinil netradiční výzvu směrem k hejtmanům - požádal je, aby analyzovali práci regionálních štábů ČT. Takové zadání potvrdili ČESKÉ POZICI tiskoví mluvčí Libereckého a Královéhradeckého kraje. Česká televize se k tomu v pátek s omluvou nevyjádřila, a tak jsme byli zvědavi na slíbenou pondělní reakci.

Obdrželi jsme vyjádření, které tvrzení mluvčích poněkud rozporuje. Daniela Němcová, šéfka komunikace ČT sice potvrdila, že se Dvořák s hejtmany koncem listopadu viděl, ale o analýzu regionálních štábů se prý nejednalo. „V průběhu diskuse Petr Dvořák žádnou oficiální analýzu hejtmanům nezadal. Požádal pouze o průběžné informování o všech regionálních událostech, které by mohly být pro vysílání České televize zajímavé, a to nejen zpravodajských, ale i kulturních nebo společenských,“ uvedla v tiskovém prohlášení Němcová.

O věc se nicméně začal zajímat Milan Uhde, předseda Rady ČT, jež Dvořáka do funkce ředitel vybrala. Na dotaz, zda považuje spolupráci s hejtmany za správnou, Uhde v pondělních LN řekl: „Pokud se ukáže, že je to tak, je to věc hodná kritiky. Hned dnes dopoledne očekávám, že si to s panem ředitelem vyjasníme.“

Přijměme však vyjádření šéfky komunikace ČT, důvěřujme, že smyslem celé "akce" není politická kontrola žurnalistů a pokusme se o stručnou rozvahu.

  • Jestliže Dvořák chtěl po hejtmanech skutečně pouze zasílání zajímavých informací o dění v regionu, působí tento požadavek podivně, neboť existují veřejně dostupné databáze regionálních událostí, například už v přehledu avíz ČTK. Navíc je přirozené, že pokud chce někdo nějakou informaci v kraji nejlépe „prodat“, běží za reportérem ČT, která poskytuje regionálním událostem logicky největší prostor. Nebo snad kraje nevycházejí České televizi dostatečně vstříc?
  • Lze však připustit, že taková žádost je odrazem manažerského přístupu Petra Dvořáka: Získat maximum informací o tom, jak pracují zaměstnanci České televize a získat k tomu i názory konzumentů regionálního vysílání. Logicky tedy oslovil politické autority v krajích, jež požádal o zpětnou vazbu. Reflexi činnosti regionálních štábů získá, aniž by ji musel platit komerčnímu subjektu.
  • Nelze však vyloučit ani hypotézu, kvůli které se o příběh vlastně zajímáme. Tedy že si Dvořák po nástupu do funkce ředitele ČT přirozeně rozšiřuje vztahovou síť. Krátce před volbou do funkce ředitele ČT se sešel například s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem. Setkání poté komentoval slovy, že krátká schůzka s premiérem se neodmítá. Nyní navazuje kontakt se šéfy krajů, které ovládá ČSSD. Nakolik to regionální politici vzali jako příležitost a nakolik bude Česká televize přístupná případným doporučením, je téma hodné sledování.

Podle posledních informací ČESKÉ POZICE kraje po zveřejnění zprávy v médiích pravděpodobně přibrzdily. „Vzhledem k tomu, jak se to rozvířilo, jsme tu práci zastavili. Myslím, že podobné to bude i jinde v krajích,“ řekl ČESKÉ POZICI v pondělí Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje. A dodal, že celý problém možná spočívá v tom, že je Dvořák ve funkci ředitele ČT krátce.

Autor: