Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

O koupi bývalého sídla Economie se zajímá i Evropská komise

Evropa

  9:48

Z evropských dotací bylo totiž proplaceno 80 procent ceny, za niž stát nakoupil pro Úřad práce ČR někdejší budovu Bakalova vydavatelství.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Zaplacení kupní ceny 299 milionů korun nebude poslední tečkou za kontroverzním obchodem, v rámci kterého stát pro Úřad práce ČR koupil bývalé sídlo vydavatelství Economia. Kvůli akvizici, kterou schválila vláda Jiřího Rusnoka, padlo trestní oznámení na neznámého pachatele. O okolnosti nákupu se zajímá i Brusel. Z evropských dotací bylo totiž proplaceno osmdesát procent ceny.

Expremiér Rusnok po listopadovém jednání vlády, na kterém byl nákup Economie odhlasován, konstatoval, že kabinet schválil transakci po zevrubné diskusi jednomyslně. Dle jeho prohlášení představoval nákup unikátní možnost, jak přesunout agendu Úřadu práce do jedné budovy, kterou bude navíc možné zaplatit z osmdesáti procent z evropských peněz. Pokud by prý vláda nákup nemovitosti začátkem listopadu neschválila, peníze by propadly. Kupní cenu označil Rusnok za férovou.

Byla porušena unijní pravidla?

Jeho přesvědčení ale nesdílejí všichni, výhrady zaznívaly ještě před podpisem kupní smlouvy a kritika pokračuje. Občanské sdružení Holešovice vypracovalo v polovině února ve spolupráci se sdružením právníků Frank Bold v souvislosti s nákupem budovy tři dokumenty. Nejvyššímu kontrolnímu úřadu je adresován podnět ke kontrole hospodaření s majetkem ČR. Monitorovací výbor integrovaných operačních programů obdržel stížnost na porušení pravidel při čerpání evropských fondů.

Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že stížnost na porušení pravidel pro čerpání eurofondů by měla být vyřízena do měsíceA na Obvodní státní zastupitelství v Praze 2 bylo zasláno trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů. Konkrétně jde o podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie v souběhu s trestnými činy dotačního podvodu, porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Dle informací ČESKÉ POZICE státní zastupitelství zatím nerozhodlo, jak s trestním oznámením naloží – zda ho odloží, nebo zda zahájí šetření kvůli podezření ze spáchání trestného činu.

ČESKÁ POZICE se nákupu bývalého sídla vydavatelství Economia věnuje dlouhodobě, naposledy v článku:

Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které spadá Monitorovací výbor integrovaných operačních programů, ale slibuje, že stížnost na porušení pravidel pro čerpání eurofondů by měla být vyřízena do měsíce. „Na tento projekt se doptávala i Evropská komise. Stížnost budeme posuzovat z pohledu slučitelnosti s podmínkami programu, to znamená, jestli nebyly porušeny nějaké postupy v operačním manuálu a v příručce pro žadatele a příjemce,“ upřesnila mluvčí ministerstva Radka Burketová.

Jak se k věci postaví nové vedení ministerstva práce, zatím není jasné. O prověření transakce již loni v listopadu hovořil nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nové vedení úřadu bylo teprve nedávno zvoleno. Jakmile budeme vědět více, tak poskytneme bližší informace,“ uvedl mluvčí MPSV Petr Sulek.

Co posudek, to jiná cena

Znění všech tří podání, která má ČESKÁ POZICE k dispozici, je téměř identické.

Autoři poukazují na rozdílnost cen objektu. Ministerstvo práce a sociálních věcí koupilo objekt od společnosti Alkatria. Ta ho získala od Economie, kterou vlastní miliardář Zdeněk Bakala, v polovině května loňského roku za 140 milionů korun.

Ministerstvo práce si loni nechalo vypracovat znalecké posudky, z nichž vyplynul rozptyl cen od 300 milionů do 310 milionů korun. Kupní cena byla dohodnuta na 299 milionů korun.Pokud by prý vláda nákup začátkem listopadu neschválila, peníze by propadly. Kupní cenu označil tehdejší premiér Jiří Rusnok za férovou.

Už v roce 2012 se majitelé snažili objekt udat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. V posudku předloženém v srpnu 2012 zněla cena obvyklá na 347,6 milionu korun.

O koupi objektu uvažovala také Praha 7, která si nechala zpracovat dva znalecké posudky. První z konce února 2013 hovoří o 255 milionech korun, druhý ze začátku září o více než 301,6 milionu korun. Praha 7 jednala se zástupci Alkatrie o kupní ceně 275 milionů korun.

„Rozdíly v kupních cenách v rámci transakcí mezi Economií a Alkatrií, Alkatrií a Městskou částí Praha 7 (byť k realizaci nedošlo) a Alkatrií a MPSV jsou značné, což vzbuzuje pochybnosti o zákonnosti nákupu této budovy z prostředků státního rozpočtu a fondů EU,“ konstatuje se v trestním oznámení.

Kam se poděla transparentnost?

Jeho autoři dodávají, že neproběhlo otevřené výběrové řízení. Dále jsou přesvědčeni, že v žádosti o finanční příspěvek z EU byla uvedena naprosto nepřiměřená kupní cena budovy a nedostatečné informace o prodejci, společnosti Alkatria.

Podle autorů trestního oznámení byla porušena zásada transparentnosti, protože stát akceptoval nákup budovy od anonymního vlastníkaFirma vznikla na konci roku 2011. Má akcie na majitele. Začátkem září 2013 byl do obchodního rejstříku vložen dokument, z nějž vyplývá, že 20procentním majitelem cenných papírů je společnost s anonymními akciemi Lagheta. Zbývajících 80 procent patří kyperské firmě Stelleri Holding Limited.

Zástupci společnosti Alkatria ministerstvu práce sdělili, že vlastníkem všech akcií společnosti Lagheta je Filippo Giacomo Bianchini Scudellari a konečným vlastníkem Stelleri Holding Limited je trust, který je zřízen ve prospěch pana Cyruse Babaka Samii a jeho rodinných příslušníků. Tyto informace ale nelze ověřit z otevřených zdrojů.

Zákon o veřejných zakázkách říká, že „zadavatel je povinen při postupu podle tohoto zákona dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace“. Autoři trestního oznámení se domnívají, že byla porušena zásada transparentnosti, protože stát akceptoval nákup budovy od anonymního vlastníka. „Vzhledem k netransparentnímu procesu rozhodování, neúměrně předražené kupní ceně a nejasné vlastnické struktuře společnosti Alkatria jako prodejce předmětné budovy má oznamovatel podezření, že takové podmínky velmi nahrávají korupčnímu jednání,“ píše se v trestním oznámení.

Do objektu v Praze 7 blízko Letenské pláně se má přesunout generální ředitelství, pracoviště pro Prahu východ a -západ, call centrum a školicí středisko Úřadu práce.