Lidovky.cz

O koalici 111 rozhodne Babiš, ale rozzuřený prezident ji bude důsledně torpédovat

Slovensko

  13:53

Prezidentu Zemanovi se zhroutila vize vlády ČSSD a SPOZ s podporou komunistů. Jaký je jeho plán B?

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFA/MAFRA/Anna Vavri´kova´,isifa/MAFRA/PETR TOPICˇČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Mimořádným volbám sluší mimořádný výsledek, a tak ho máme. V kostce: Nejdůležitější zprávou je, že ČSSD a komunisté nebudou mít ve sněmovně většinu a že obě takzvané prezidentské formace, tedy SPOZ a Hlavu vzhůru, utrpěly zničující porážku.

Nesloží-li vládu sociální demokracie, hnutí ANO Andreje Babiše a lidovci s pohodlnou většinou 111 poslanců, země se může na jaře těšit na nové volby. A do té doby bude vládnout prezident Miloš Zeman pomocí kabinetu Jiřího Rusnoka, což je absolutně nepřijatelné pro budoucnost našeho státu.

To ovšem znamená, že ČSSD, ANO a lidovci se budou muset podívat, jak se vláda skládá v Německu. A takto inspirováni se pak pokusit o velkou středolevou koalici, nebo menšinovou vládu s podporou hnutí Andreje Babiše. Jenže prezidentu Zemanovi se zhroutil plán dalšího vývoje, a tak bude chtít vznik takové koalice všemi představitelnými i nepředstavitelnými prostředky oddalovat a znemožňovat. I za cenu, že v květnu 2014 budou další volby.

Prezidentské strany na odpis

Nepočítáme-li dvacetiprocentní výsledek sociální demokracie, vítězem je hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš potvrdil roli bílé vrány i černého koně těchto voleb. Kdyby tento miliardář měl ještě tak o měsíc více na kampaň, nepocházel by ze Slovenska a nemusel by čelit útokům kvůli své minulosti z předlistopadové éry, pravděpodobně by volby vyhrál. Překvapil i Úsvit Tomia Okamury a KDU-ČSL. Historicky největší porážku utrpěla ODS, která dokonce při průběžném sčítání hlasů sváděla pomyslný heroický boj s Úsvitem o páté místo. Zklamáním je však výsledek TOP 09. Kdyby neměla Karla Schwarzenberga, není jisté, zda by se s nepopulárním skutečným předsedou strany Miroslavem Kalouskem vůbec dostala do sněmovny.

Katastrofální výsledek jeho apoštolů Miloše Zemana zřejmě zatraceně dopálí

Prezidentské strany jsou na odpis. Zemanovcům nepomohla ani předvolební road-show prezidenta po krajích, ani jeho, pardon, Rusnokova vláda, ani obměna více než stovky významných postů na ministerstvech a ve státem ovládaných podnicích, ani hyperaktivní ministr dopravy Žák, ale dokonce ani vlídnost veřejnoprávní televize. V minulých volbách SPOZ získala čtyři procenta bez prezidenta a ministrů ve vládě. Nyní 1,5 procenta s prezidentem a mnoha ministry. Nevídaný, leč zasloužený debakl. Tento katastrofální výsledek apoštolů Miloše Zemana však českého prezidenta zřejmě dopálí natolik, že se s obrovskou zuřivostí vrhne na sociální demokracii, aby měl pro své zbývající čtyři roky na Pražském hradě tuto stranu pod kontrolou.

A nyní k druhém prezidentovi, bývalému. Tím, že se Václav Klaus v kampani spojil s volebním blokem Hlavu vzhůru, ztratil i poslední skalní příznivce. Bývalý prezident hodně riskoval, když otestoval svoji amnestií těžce zkoušenou hardcore skupinu. Výsledek zní: 0,4 procenta hlasů! Hlavu vzhůru porazila s více než dvojnásobným počtem hlasů i Vandasova krajně pravicová dělnická strana. Za této situace už snad ani nehrozí, že by někdo z ODS ještě stále koketoval s návratem spasitele.

ČSSD, která si přála volební výsledek začínající číslovkou 3, je rozdělená, svojí pomstyplnou politikou ji prezident Miloš Zeman silně pochroumal. Sociální demokracie se přesto bude snažit sestavit vládu za každou cenu a co nejdříve. Kdyby riskovala na jaře 2014 další volby, výsledek nebude začínat ani číslovkou 2. Ve straně je pnutí, které časem může vyústit i v odchod předsedy Bohuslava Sobotky z funkce.

ANO v šoku

ANO Andreje Babiše se nachází v jistém smyslu v šoku. Jeho protestní hnutí totiž není zdaleka dobudováno na úroveň, kterou by neočekávaná situace vyžadovala. Bude záležet na tom, zda se ANO pod tlakem okolností, ať už ve vládě či v opozici, postupně nerozsype, byť Andrej Babiš je snad natolik schopný manažer, aby svůj poslanecký klub ukočíroval. Znamenalo by to riziko pro potenciální koaliční partnery. ODS a TOP 09 v roce 2010 šly do vlády s Věcmi veřejnými a hle, jak to dopadlo. Občanská demokracie dnes hořce lituje, že po volbách před třemi lety nevytvořila s ČSSD velkou koalici. A prezident Miloš Zeman využije každé příležitosti, aby sociálním demokratům a lidovcům tuto analogii vehementně připomínal.

A tak po obrovském úspěchu ANO osud vlády, která by ještě unesla přívlastek přijatelná, v zásadě visí na Andreji Babišovi a vedení jeho hnutí. Nemuselo by přitom jít o standardní vládní koalici mezi ČSSD, ANO a lidovci, ale třeba o menšinovou vládu s podporou ANO. (Objevily se i vtipné spekulace, že Babiš by mohl být i premiérem za podpory sociální demokratů a lidovců.)

Nepředvídatelný plán B

Můžeme si být jisti jen tím, že proti vůli všech stran se bude Miloš Zeman urputně snažit vznik nové vlády co nejvíce oddálit

Vraťme se však na Hrad. Ten, kdo může být výsledkem nejvíce zaskočen, tedy prezident, si za to nakonec může sám. I pomsta jeho dlouholetého kingmakera Miroslava Šloufa je perfektně dokonána. Prezidentovi arogantní věrozvěsti dostali Miloše Zemana do strašidelné izolace. Jeho komunisti to při výpadku hlasů pro ČSSD nezachránili. Rozkreslené plány může hodit do koše. I když by to nebyl Miloš Zeman, kdyby neměl v rukávu plán B…

Národ netrpělivě očekává, s jakým tahem se nyní náš nevyzpytatelný prezident vytasí. Vše je naprosto nepředvídatelné, jisti si můžeme být jen tím, že proti vůli všech stran se bude urputně snažit vznik nové vlády co nejvíce oddálit, aby Rusnokův kabinet vládl také co nejdéle. Miloš Zeman na to určitě sází a možná, že udělá také vše proto, aby se část poslanců Babišova hnutí během několika měsíců rozutekla do různých stran a aby bratrovražedná válka v ČSSD tuto stranu oslabila natolik, že se do koalice s Babišem a s lidovci hrnout nebude.

Pokud prezident bude postupovat podle tohoto scénáře, Česká republika novou vládu nebude mít ani v lednu, ani v únoru, ani v březnu. Pak Miloš Zeman na květen 2014 vypíše další sněmovní volby. A mezitím jmenuje sám sebe králem.

Povolební situaci sledujeme též v seriálu drobných poznámek a glos.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.