Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

O „kauze Barták“ věděli tři členové vlády

  9:03

Představitel amerických podnikatelů v Česku tvrdí, že český premiér ani další ministři na žádost Williama Cabanisse o schůzku neodpověděli.

Weston Stacey: „Pan Cabaniss se pokusil sejít s třemi členy tehdejší vlády, aby si celou situaci vyjasnili.“ foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Čeští politici byli informováni o tom, že schůzka Barták-Cabaniss si žádá další vysvětlení. A to již krátce poté, co se uskutečnilo inkriminované setkání v únoru 2008 ve Washingtonu. Barták se na něm podle Cabanisse zmínil o tom, že problém v dodávce vozů Tatra pro českou armádu by vyřešil určitý obnos. ČESKÉ POZICI to řekl Weston Stacey, generální ředitel American Chamber of Commerce v Česku. „Pan Cabaniss se pokusil sejít s třemi členy tehdejší vlády, aby si celou situaci vyjasnili. Nikdo však nesouhlasil se schůzkou, kde by se vysvětlilo, že se možná jednalo o nedorozumění. Cabaniss odeslal tři dopisy – premiérovi, ministrovi financí a ministrovi obrany (to tehdy vedla Vlasta Parkanová - pozn. red.). Napsal, že existují záležitosti týkající se této transakce, kvůli kterým by se rád sešel,“ prohlásil Stacey.

Dopisy však zůstaly bez odpovědi. Stacey tím potvrdil dřívější (téměř nemedializované) vyjádření Ronalda Adamse, generálního ředitele společnosti Tatra, že spolu s Cabanissem oslovili Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a Martina Bartáka již v roce 2008. Tvrzení Staceyho a Adamse se tedy rozchází jen v adresátovi na ministerstvu obrany.

Ani ČESKÉ POZICI toho politici mnoho neřekli. Ministr financí Kalousek a jeho náměstek Barták, který je nyní na neplacené dovolené, na dotaz, zda skutečně dostali od Cabanisse dopis, neodpověděli vůbec. O něco sdílnější byl Mirek Topolánek. „Netuším. Nekomentuji tuto pomlouvačnou a sebeobrannou kampaň zjevně korumpujícího vedení Tatry a divím se, že na tuto zpravodajskou hru někdo naskakuje. Pokud není zainteresován,“ napsal v SMS bývalý premiér a šéf inkriminované delegace v USA. Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany ČESKÉ POZICI přes tiskový odbor TOP 09 sdělila, že si na takový dopis nevzpomíná. Celou kauzu vyšetřuje elitní tým detektivů z protikorupčního útvaru.

Dokud bude Barták ve funkci...

Stacey dále vysvětluje, proč se bývalý velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady společnosti Tatra rozhodl zveřejnit své svědectví o schůzce s Martinem Bartákem až v listopadu letošního roku. „Je omyl říkat, že pan Cabaniss šel do médií. Média přišla za ním,“ uvedl Stacey. Připomeňme, že rozhovor mezi exnáměstkem Martinem Bartákem a Cabanissem se odehrál během oficiální návštěvy Washingtonu 26. února 2008. Cabaniss letos v listopadu MF DNES sdělil, že mu Barták před dvěma lety řekl, že za určitý obnos peněz by problémy mezi Tatrou a subdodavatelskou společností Praga mohly být vyřešeny. Cabaniss se následně radil s právníky a americkými podnikateli v Česku. Ti mu doporučili obsah důvěrného rozhovoru neoznamovat s tím, že se nic nevyšetří, dokud bude tehdejší náměstek a později i ministr obrany Barták ve vládních funkcích. Na dotaz, kteří lidé mu poskytli tuto radu, odmítl Stacey odpovědět.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI vyvrátil také názor, že by se jednalo o spiknutí americké vlády s cílem „ovlivnit záležitosti této země“. „Pan Cabaniss a Duncan Sellers uvedli důkazy. Nelze to charakterizovat jako korupční jednání v zahraničí (Foreign Corrupt Practices Act – pozn. red.), protože náměstek údajně požádal o úplatek, ale to oba odmítli a odešli. V tom případě se státní příslušník USA neúčastnil na korupčním jednání,“ prohlásil Stacey. Za velmi nepravděpodobnou označil možnost, že by FBI odložila prošetřování „kauzy Barták“ kvůli tehdejším jednáním o umístění radarové základny USA v Česku.

Kam tekly peníze?

Aby se celá záležitost řádně vysvětlila, je podle Westona Staceyho nezbytné, aby věc prověřila policie a úřady v Česku i v USA. „Jestli se odehrály transakce a finanční přesuny, což je má domněnka, bude potřeba spolupracovat se zeměmi, kam tekly peníze.“ Na otázku, zda nákup nákladních vozidel Tatra za 2,6 miliardy korun určených pro českou armádu provázela systémová korupce s větším počtem zainteresovaných osob, uvedl: „Kdykoliv se zabýváte takto rozsáhlým státním kontraktem, s takovým objemem peněz a s množstvím lidí, kteří o věci spolurozhodují, bylo by velmi ojedinělé, pokud by se to týkalo pouze jedné osoby.“

Klíčem k rozluštění propletence komerčních a politických zájmů tak může být vystopování peněžních převodů souvisejících s dodávkou tatrovek pro armádu. Ty však bývají komplikované a obvykle zahrnují peněžní ústavy více zemí. Média už v roce 2008 přišla s tvrzením, že důležitou osobou v obchodu s tatrami, který se odehrál bez výběrového řízení, byl bývalý voják Pavel Stošek. Ten údajně ovlivňoval kontrakt ze zákulisí, za což inkasoval od společnosti Tatra provizi ve výši 27 milionů korun. Co se stalo s těmito penězi a kam putovaly, může prokázat jedině policie.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...