Lidovky.cz

Nový zmocněnec OSN pro Sýrii: Plán, jak nechat situaci diplomaticky vyhnít?

Afghánistán

  4:08

Nástupce Kofiho Annana Lachdar Brahímí chce donutit Radu bezpečnosti OSN, aby ohledně Sýrie byla jednotná. Ale neví, jak na to.

Nástupce Kofiho Annana ve funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, Alžířan Lachdar Brahímí, minulý týden prohlásil, že nemůže žádat po Bašáru Asadovi, aby rezignoval, protože „neví dost o tom, co se v Sýrii děje”. Na rozdíl od Annana, jenž od počátku tvrdil, že syrský lídr „musí z úřadu odejít”.

Jde o zajímavý začátek „mission impossible“, jak se diplomatické pokusy OSN o řešení situace v Sýrii nazývají, byť později Brahímí „dovysvětlil“, že prostě jen chtěl říct, že je příliš brzy na to, aby hovořil o obsahu své těžké mise. Ale že by tak zkušený diplomat, jakým 78letý Alžířan je, vyřkl slova, která hodně naštvala syrskou opozici, bez rozmyslu? Své schopnosti Brahímí dostatečně prokázal jako prodloužená vyjednavačská ruka právě Kofiho Annana v dobách, kdy tento Ghaňan šéfoval OSN, a to v Afghánistánu, Iráku, v Libanonu, na Haiti, v Jemenu či Jižní Africe. Tudíž zřejmě o žádný omyl nešlo.

Brahímí se pokusí navázat na Annanův šestibodový mírový plán i jeho pozdější návrh politických změn v Sýrii pod taktovkou přechodné „vlády národní jednoty“. Obojí zkrachovalo a s mírovým plánem spojená pozorovatelská mise OSN skončila po čtyřech měsících definitivně v pondělí 20. srpna.

Vlastní plán řešení syrské krize Brahímí zatím ani nemá. Je to ostatně zbytečné, jak ukázal Annanův příklad.Vlastní plán řešení syrské krize Brahímí zatím ani nemá. Je to ostatně zbytečné, jak ukázal Annanův příklad. Alžírský diplomat se chce nejprve soustředit na vyjednávání. Promluvit si s členy Rady bezpečnosti v New Yorku a v Káhiře s vedením Ligy arabských států. Navštívit Teherán a zapojit Írán do diplomatických jednání, což považuje za nezbytné. Také hovořit s Asadem.

V nedělním interview s agenturou AP Brahímí v Paříži říká, že kritické pro úspěch jeho mise je donutit Radu bezpečnosti, aby byla jednotná. Protože nebyla a není, zkrachovaly pokusy Kofiho Annana. „Řešení problému netkví v tom, co já budu dělat jinak, ale co ostatní budou dělat jinak.” Avšak na otázku, má-li nějaké konkrétní myšlenky, jak dosáhnout konsenzu, odpověděl jednoznačně: „Ne.“

Obyvatelům Sýrie adresoval, že i na nich záleží konec násilí v zemi. „Mír musejí uzavřít Syřané, nikoli vyjednavači nebo Rada bezpečnosti,“ podotýká Brahímí s tím, že vojenskou intervenci nepodporuje nikdo. „Jsem mírotvorce. Z definice – když začnu mluvit o vojenském zásahu, je to přiznání nezdaru, nikoli ovšem moje osobní selhání, ale celého mírového procesu,“ dodává.

Realistický pohled na věc

Tím, že „nesetnul hlavu“ Bašáru Asadovi ještě předtím, než se pustil do práce, si ponechal ve své beznadějné vyjednavačské pozici alespoň místečko naděje, že by mohl uspět, a především prostor pro vyjednání s Ruskem, Čínou a Íránem. Sice rozrušil opoziční Syrskou národní radu, která poukazuje na to, že svým vyjádřením poskytl Asadovi další odklad, ale ze Západu na Brahímího potenciální faux pas nikdo ani nereagoval.

Jak píše egyptský týdeník Al-Ahram, ještě předtím, než jej s nabídkou dělat zvláštního zmocněnce oslovil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, Brahímí se mezi kolegy údajně vyjadřoval o Sýrii v tom smyslu, že konflikt vnímá jako vleklou občanskou válku, která bude trvat „roky“. Tedy docela realistický pohled na věc. Co potom Brahímího vedlo k tomu, že nabídku šéfa OSN na dopředu k neúspěchu odsouzenou misi přijal?

Podle všeho budou boje v Sýrii pokračovat, než jedna strana nezvítězí, nebo budou obě tak zdecimované, že ještě rády přijmou jakýkoli záchranný plán OSN. Otázka je, jestli u toho bude i Lachdar Brahímí, o němž se asi nedá v jeho 78 letech říct, že je běžcem na dlouhou trať.

Možná jde o rafinovaný plán, jak nechat Sýrii „diplomaticky vyhnít“. Nejprve se nasadí ta nejtěžší, respektovaná figura (Annan), po několika měsících o něco lehčí, ale stále oceňovaná váha (Brahímí), pro něhož to je služební labutí píseň, kterou si nemohl nechat ujít. Až mu skončí několikaměsíční mandát bez jakéhokoli výsledku, přijde někdo další. A pak další a další...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.