Lidovky.cz

Nový systém kompenzací pro krizí postižené firmy: Kritika i obhajoba

Vicepremiér Karel Havlíček vystoupil v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády. foto: ČTK

Státní pomoc aktivním podnikatelům se může kvůli přísnějším pravidlům pro kompenzace v rámci programů Covid 2021 a Covid – nepokryté náklady značně snížit. Někteří si už spočítali, že přísnější podmínky nedokážou splnit, nebo pro ně nebudou přínosné. Stát by ale mohl pomoci všem krizí dotčeným, kteří na žádnou vládní pomoc nedosáhli.
  11:36

Stovky hospod a restaurací si přilepšují prodejním okénkem v době nuceného uzavření, leckde vaří jídla pro rozvoz. Například plzeňský Švejk restaurant dokáže nahradit deset až dvacet procent původních tržeb a společně s finančním příspěvkem státu aspoň částečně sanovat celkový propad. Státní pomoc se však podobně aktivním bojovníkům s covidem může kvůli přísnějším pravidlům pro kompenzace značně snížit.

Dosud státem opomíjená prádelna, která kvůli zastavení provozu odběratelů přišla o většinu zakázek, se však může dočkat kýžené podpory. To vše mohou způsobit vládou schválené programy Covid 2021 a Covid – nepokryté náklady. Kabinet chce zároveň skoncovat s mnoha dosavadními programy a spustit nový systém kompenzací pro krizí postižené firmy. Ale prakticky okamžitě poté, co vláda v pondělí 8. března představila dvě varianty nových dotačních programů, přišla i od podnikatelů kritika.

Opět bez kompenzace

Někteří si už spočítali, že přísnější podmínky nedokážou splnit, nebo pro ně nebudou přínosné. Stát by ale mohl pomoci všem krizí dotčeným, kteří dosud na žádnou vládní pomoc nedosáhli. Součástí vládní pomoci zůstane náhrada mezd v programu Antivirus a kompenzační bonus pro OSVČ. Zmizí ale zhruba deset současných „Covid dotací“, místo nich si budou podnikatelé vybírat mezi příspěvkem 500 korun na zaměstnance a den uzavřeného provozu – nebo 60procentní náhradou dosud nepokrytých nákladů.

Zpřísněné procentuální kritérium také znamená, že na jeden i druhý program dosáhne méně postižených. Kompenzace kvůli snaze vlády vydat co nejméně prostředků na podporu postižených oborů opět minou některé podnikatele.

V obou případech získá pomoc každý bez rozdílu oboru podnikání, třeba subdodavatelé nuceně uzavřených provozoven. Ale jen pokud jim oproti předcovidovému roku 2019 klesly letos tržby o 50 a více procent. Dosavadní programy jsou benevolentnější, většinou požadují jako jedno z hlavních kritérií minimálně 30procentní pokles. Podnikatelé kvitují, že se nově pomoc počítá ve srovnání s covidem ještě nepostiženým rokem 2019. A že se dostane i na firmy, které dosud na pomoc neměly nárok.

Zpřísněné procentuální kritérium také znamená, že na jeden i druhý program dosáhne méně postižených. „Kompenzace kvůli snaze vlády vydat co nejméně prostředků na podporu postižených oborů opět minou některé podnikatele,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Vláda dle něho nevyslyšela požadavky zástupců postižených oborů, aby mikropodniky do deseti zaměstnanců byly kompenzované částkou odpovídající 90 procentům ztrát, ostatní podniky pak 70 procenty. Evropská pravidla to ale umožňují.

Někteří oslovení podnikatelé nad novými pravidly kroutí hlavou. „Padesátiprocentní kritérium je šílené. Kdo nic nedělal, dostane peníze. Kdo se sám snažil aspoň zmírnit dopad krize, dostane nulu. A 60procentní kompenzace znamená, že 40 procent ztráty musím někde vzít ze svého. To možná šlo před rokem. Ale kde na to máme vzít nyní?“ ptá se třeba pražský provozovatel několika gastronomických podniků Václav Vojíř.

Několikanásobně více firem

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka je nový systém spravedlivější. I když přiznává, že roli hrají i peníze, které stát na podpory vydá. Havlíček tvrdí, že stát bude moci podpořit několikanásobně více firem, což bude ale mimořádně finančně náročné. Proto vláda stanovila hranici vstupu na 50 a více procent poklesu tržeb, ale umožňuje toto porovnání s ekonomicky úspěšným rokem 2019.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že stát bude moci podpořit několikanásobně více firem, což bude ale mimořádně finančně náročné. Proto vláda stanovila hranici vstupu na 50 a více procent poklesu tržeb, ale umožňuje toto porovnání s ekonomicky úspěšným rokem 2019.

„Pokud bychom šli třeba na pokles 30 procent, pak tam máme většinu firem a nemáme šanci to nikdy odfinancovat. Případně bychom museli krátit výši podpory například na 300 korun za zaměstnance (místo 500 korun) nebo na 30 procent nákladů (místo 60 procent). Raději pomáháme více těm, co jsou na tom špatně, než méně těm, co mají propad menší,“ vyjádřil se Havlíček.

„Připadá mi, že si z nás vláda dělá srandu. Nebo se nás snaží zlikvidovat,“ reaguje provozní harrachovského penzionu Varšavjanka Lucie Jehličková. „Jsme na mizině. Dva měsíce máme zažádáno z programů Gastro, Nájemné a Ubytování. A neviděli jsme ještě ani korunu. U těch nových jsem si spočítala, že pro nás nebudou mít větší přínos než to, co vláda dosud nabízí, a přitom neplní,“ svěřila se Jehličková.

Kompenzace pro firmy a podnikatele

  • Antivirus Plus

Současná verze náhrady 100 procent mzdových nákladů pro zaměstnance „na překážkách“.

  • Kompenzační bonus pro OSVČ

Navýšený z 500 na tisíc korun za každý den uzavřeného provozu.

Nové programy

(podnikatel si může vybrat jen jeden z nich)

  • Covid 2021

Pět set korun za zaměstnance a den uzavření provozu bez rozlišení oboru podnikání.

Minimálně 1500 korun na den – i v případě méně než tří zaměstnanců ve firmě.

Za období leden a únor 2021 – podmínkou je pokles tržeb 50 procent a více oproti stejným měsícům 2019.

Podporu nebude možné kombinovat s kompenzačním bonusem OSVČ, programem Covid nepokryté náklady ani s ostatními programy podpory na zmírnění dopadů koronaviru; bude ale možný souběh s programem Antivirus.

  • Covid – nepokryté náklady

Šedesát procent fixních nákladů (například leasing, nájem či energie) nepokrytých jinými kompenzacemi (například Antivirem).

Podmínkou je pokles obratu firmy v lednu a únoru 2021 ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 alespoň o 50 procent a doložení účetní ztráty.

Bez rozlišení oboru podnikání nebo počtu zaměstnanců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.