Lidovky.cz

Nové šetření: Vyhýbala se Kovarčíkova firma daním?

  10:14
Od amnestie Václava Klause uplynulo pět let, ale policie šetří švýcarské konto zesnulého Kovarčíka.

Mezi vlivnými. Peter Kovarčík (s tmavými brýlemi) v loži s tehdejším premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem na mezinárodním tenisovém turnaji Škoda Czech Open v roce 1993. Vpravo prezident Harvard Capital and Consulting Viktor Kožený. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Původně se policie zabývala podezřením, že za amnestii kdosi zaplatil lidem v okolí Hradu. Díky článku dvě amnestie bylo zastaveno trestní stíhání, které trvalo k 1. lednu 2013 déle než osm let, což se dotklo řady složitých hospodářských kauz. Upozornil na to už před třemi lety Nadační fond proti korupci. Jeho tehdejší ředitel Petr Soukenka popsal, že Klausův přítel Peter Kovarčík má přístup ke kontu ve švýcarské bance Credit Suisse. Na účet vedený na firmu Pendlehill Marketing Ltd. byly převáděny peníze z Kovarčíkovy společnosti Czech Teleaxis.

Celkem mělo být na účtu 25 milionů eur (asi 600 milionů korun). Část z nich měla údajně pocházet z úplatků kolem amnestie. To ostatně Soukenka vypověděl i na české policii. Toto podezření ale policisté neprokázali. Při podrobném zkoumání finančních operací však podle zjištění LN narazili na něco jiného. Nově šetří, zda se Kovarčíkův Teleaxis nevyhýbal placení daní.

Náhlá smrt

„Trestní řízení probíhá. Bližší informace nebudeme poskytovat,“ napsala LN Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jehož žalobci mají nyní kauzu na starosti. Původně ale případ švýcarského konta se stovkami milionů dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. „S ohledem na zásadní změnu důkazní situace o nové skutečnosti však byla věc před časem postoupena Městskému státnímu zastupitelství v Praze, protože k dalšímu prověřování již nebylo Vrchní státní zastupitelství v Praze věcně příslušné,“ napsal LN vrchní žalobce Boris Havel.

Policii by zajímalo vysvětlení samotného Kovarčíka. To ale už nezískají, protože před dvěma roky v 61 letech náhle zemřel. A to jen měsíc poté, co na policii vypovídal šéf nadačního fondu Soukenka. Později policie potvrdila, že zemřel bez cizího zavinění.

Důvodem pro přesun spisu byly informace ze Švýcarska. Tamní justice potvrdila existenci účtu. Lišily se však další podstatné detaily okolo plateb. Pro podezření z daňového úniku byla proto kauza postoupena kolegům na městském státním zastupitelství. „Peníze tam nějaké byly. Chodily tam často peníze z kšeftů v ČR. Sedělo i to, že ke kontu měl přístup Kovarčík. Další věci ale neseděly,“ řekl LN důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

Policii by jistě zajímalo vysvětlení samotného Kovarčíka. To ale už nezískají, protože před dvěma roky v 61 letech náhle zemřel. A to jen měsíc poté, co na policii vypovídal šéf nadačního fondu Soukenka. Později policie potvrdila, že zemřel bez cizího zavinění. Kovarčík patřil mezi lidi, kteří se od devadesátých let pohybovali v okolí tehdejšího premiéra Václava Klause. Legendární jsou snímky obou mužů z tenisového turnaje Škoda Czech Open na pražské Štvanici. Byl také spojován s ODS.

Klíčoví byznysmeni

Svůj vztah s Klausem popsal před čtyřmi lety pro Českou pozici slovy: „Známe se od revoluce, kdy jsme se seznámili a potykali si. Spřátelili jsme se, i s paní Livií. Je to naprosto osobní a soukromý vztah. Když s ním jdu na oběd, na večeři nebo na výlet, povídáme si o různých věcech. Neradím mu, jen když se mě zeptá, řeknu mu svůj názor.“ Kovarčíkovy fotografie plnily i stránky bulváru, zejména kvůli vztahu s herečkou Kateřinou Brožovou.

Kromě zájmu o film vynikal Kovarčík i organizováním sportovních akcí, zejména tenisových a golfových turnajů. Mnoho akcí sponzorovaly polostátní firmy. I díky tomu se seznámil s množstvím klíčových lidí z byznysu.

Před svou smrtí se podílel na přípravě celovečerního filmu o prvorepublikové hvězdě Lídě Baarové. Měl za sebou i spolupráci na muzikálu Mamma Mia. Kromě zájmu o film vynikal i organizováním sportovních akcí, zejména tenisových a golfových turnajů. Mnoho akcí sponzorovaly polostátní firmy.

I díky tomu se seznámil s množstvím klíčových lidí z byznysu. „Znám většinu generálních ředitelů ve velkých státních firmách v Česku. Mám názor na to, kdo a jak co umí, kdo krade, kdo nikoliv,“ prohlásil například. Svůj zájem o politiku vysvětloval takto: „Každý o mně ví, že jako event manager považuji politiku za jakýsi ‚event‘. Politika je můj koníček, baví mě.“

Vlivný přítel mocných

Peter Kovarčík byl člověk mnoha žánrů. Věnoval se pořádání tenisových a golfových turnajů. Podílel se třeba na produkci filmu o Lídě Baarové či muzikálu Mamma Mia. Byl považován za blízkého přítele Václava Klause.

1. ledna 2013

  • Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii, která zastavila množství kauz, jež se týkaly miliardových tunelů a podvodů.

Červen 2013

  • Petr Soukenka, tehdejší ředitel Nadačního fondu proti korupci (NFPK), píše dopis s informacemi o kontě v bance Credit Suisse, na němž je 25 milionů eur (přes 600 milionů korun). Má k němu přístup i Klausův přítel Peter Kovarčík. V dopisu zmiňuje Soukenka podezření, že peníze mohou pocházet z úplatků souvisejících s amnestií.

11. března 2015

  • Česká protikorupční policie vyslýchá Petra Soukenku. Reaguje na žádost o informace od švýcarských detektivů.

23. března 2015

  • Policisté nalezli v pražském bytě tělo zesnulého podnikatele Kovarčíka. Cizí zavinění vyloučili.

2. dubna 2015

  • Klaus píše otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci, aby žalobci vyšetřili možné „spáchání trestného činu přijetí úplatku“ i „křivé obvinění, resp. pomluvu s mimořádným dopadem do osobnostních práv dotčených osob“, které se mohl dopustit Soukenka a nadační fond. Policie trestní oznámení odložila.

16. listopadu 2016

  • Novináři ze Seznam Zpráv tvrdí, že za amnestii bylo údajně zaplaceno 300 milionů korun. Kvůli reportáži čelí kárné žalobě soudce městského soudu Kamil Kydalka, který v ní vystupoval. Podnět šéfovi městského soudu podal mluvčí miliardáře Pavla Tykače. O obnovu stíhání miliardáře se Kydalka v minulosti zasadil.

Léto 2017

  • Detektivové opustili podezření z úplatku. Městské státní zastupitelství nicméně dál prověřuje, zda finanční operace na záhadném účtu ve Švýcarsku nejsou daňovým únikem.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.