Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nové fotovoltaické žně přilákaly velkoinvestory

  8:54

Občanské solární střechy přijdou zkrátka. Podnikatelé objevili, že obří střešní panely lze rozdělit po 30 kilowattech a vyrábět o sto šest.

Česko se opět stává lukrativním fotovolataickým trhem. Vzrůstá zájem o velké, k jihu obrácené střechy, protože podnikatelé objevili v zákoně ustanovení, které umožňuje budovat velké střešní instalace. Musejí však být rozděleny na třicetikilowattové úseky, samostatným kabelem připojené k síti. Tento „trik“ je i v souladu s metodickým výkladem Energetického regulačního úřadu.

Přípravy provází obrovský spěch, než vejde v platnost nový zákon o podporovaných zdrojích energie a také než se vyčerpá roční limit 65 megawattů, vyhlášený pro celou republiku státní akciovou společností ČEPS. Vybudovat na velké střeše soubor zařízení s megawattovým výkonem přitom nečiní problém.

Praxe zpochybnila i odhady patnáctileté návratnosti, což jsme na základě podkladů z České fotovoltaické průmyslové asociace popisovali v článku Zfackovaná fotovoltaika na střechách znovu ožívá. Aby neožívala: návratnost se podle lidí z praxe pohybuje mezi šesti až osmi lety, jako na konci roku 2008. Materiálová cena článků na jeden kilowatt osciluje už jen kolem tisíce eur a s dopravou a instalací je jen o 20 až 30 procent dražší. A tak i současné, proti dřívějším letům velice snížené výkupní ceny vytvářejí z podnikání s fotovoltaikou velmi lukrativní podnikatelskou příležitost. Není divu, že už se posbíralo 2,5 tisíce nových žádostí o připojení.

Podnikatelé v oblasti fotovoltaiky měli přitom obrovské štěstí, že investoři větrných elektráren neměli připraveno dost žádostí. Limit pro připojení fotovoltaických a větrných elektráren je totiž společný. Při obrovských výkonech dnešních větrníků by dělba připojitelných výkonů omezila novou vlnu fotovoltaických žní. Angažmá větších investorů však také znamená, že občanské solární střechy přijdou zkrátka.