Lidovky.cz

Nové byty: vyšší daň, ale s marketingovou náplastí

  14:36

Analytici předpokládají, že developeři bytů budou zvýšení dolní sazby DPH kompenzovat slevami.

Stačí vyjet po eskalátorech ve stanici pražského metra Můstek do vestibulu a všímat si postranních reklam. Možná jste již také zaznamenali upoutávky na nové byty, které nabízejí developeři se slevou. Přitom loni poté, co vláda v září schválila zvýšení spodní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent od začátku letošního roku, začali realitní makléři burcovat potenciální kupce, aby si s transakcí pospíšili do 31. prosince, a pořídili tak byt ještě s desetiprocentní DPH. Jenže jak se ukazuje, toto varování mohlo být liché. Ne o každém, kdo s nákupem „otálel“ do letošního roku, lze říci, že prodělal celou částku, o níž se zvýšila daňová sazba.

Začněme statistikou. Mezinárodní realitní společnost Jones Lang LaSalle uvádí, že ceny nových bytů v Praze loni poklesly v průměru o 4,5 procenta. Zatímco na konci roku 2010 stál metr čtvereční nového bytu v průměru 56,5 tisíce korun, o dvanáct měsíců později to bylo o 2500 korun méně. Skanska Reality, která sleduje všechny rezidenční projekty, tedy i ty s méně než 50 byty, zaznamenala ještě markantnější pokles průměrných cen nového bydlení v Praze – o 8,5 procenta.

Dle Jones Lang LaSalle klesaly ceny nových bytů o desetiny procenta v průběhu celého roku. Zlom nastal v listopadu a před koncem roku začaly ceny mírně růst. Důvod? Analytici argumentují nižším počtem bytů, které byly dány na trh, a zvyšující se poptávku danou očekáváním vyšší sazby DPH. A jak praví jedno ze základních ekonomických pravidel – cenu na trhu určuje střet nabídky a poptávky.

Ceny beze změny

Takže strašák v podobě DPH developerům vyšel. V českých podmínkách již poněkolikáté. I když přiznejme, že ne v takové míře, jako v letech realitního boomu. Vyšší zájem o nové byty dokreslují i statistické údaje. Skanska Reality tvrdí, že loni byl v Praze meziročně zaznamenán bezmála čtyřicetiprocentní nárůst jejich prodeje.

A jak se tedy na trhu projevilo zvýšení dolní sazby DPH? V průměru lze říci, že v cenách téměř nijak. Někteří developeři sice své ceny navýšily o čtyři procentní body, o něž se změnila daň. Jenže nelze tvrdit, že o tolik se ve všech případech zvýšila i celková suma, kterou kupující platí.

„Cena zůstává i pro tento rok rozhodovacím kritériem pro nákup nemovitosti. Očekávám, že i díky vysoké konkurenci na trhu budou developeři nových rezidenčních projektů nuceni především v první polovině roku kompenzovat zvýšené DPH akčními slevami, které navážou na marketingové kampaně loňského roku,“ říká Ondřej Novotný, analytik Jones Lang LaSalle. Takže sice vyšší DPH, ale s marketingovou náplastí.

Developeři budou moci varovné slogany o zvyšování DPH využít i letos. Již koncem loňského roku se hovořilo o tom, že kvůli očekávanému horšímu vývoji ekonomiky není vyloučeno sjednocení DPH na 19 procentech ve druhé polovině roku 2012. Národní ekonomická rada vlády navrhovala dokonce 20procentní sazbu. Zatím se oficiálně počítá se sjednocením obou sazeb na 17,5 procenta.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.