Lidovky.cz

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová měla v minulosti vazbu na ODS

  12:39

Rada ústavu, kterou zvolil „levicový“ Senát, překvapivě vybrala ředitelku ÚSTR z řad „pravice“, všímá si Jan Schneider.

foto: © ČTKČeská pozice

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala stávajícího ředitele Daniela Hermana a týž den jmenovala novou ředitelku Pavlu Foglovou. Kolem této výměny se objevilo mnoho spekulací, jejichž vytváření v tom mumraji opravdu těžko odolat. Žádné strachy, též si zaspekulujeme, ale nejprve připomeneme něco z minulosti.

Půjč mi dvacet milionů

Pod názvem Půjč mi dvacet milionů okomentoval Jaroslav Spurný v Respektu 18. května 1998 „Zprávu o hospodaření ODS“. Abychom si připomněli dobový kontext, ocitujeme příslušnou pasáž celou:

„Výsledek auditu firmy Deloitte & Touche je jen slabým odvarem lednových slibů ODS. Tehdy se vedle kontroly účetnictví mluvilo i o prověrce soukromých kont hlavních funkcionářů strany a jejich daňových přiznáních. Smlouva nakonec přidržela kontrolu jen na povrchu, ale i tak jsme se dověděli, že se na kontech ODS záhadně objevilo kolem padesáti milionů korun. Více než polovinu z těchto peněz půjčili ODS její dva věrní straníci, Ludvík Otto a Jaromír Piskoř, muži, kteří jinak miliony neoplývají ani náhodou. Takže i když audit žádné černé zahraniční konto neobjevil, prozrazuje nám zpráva, že skrze štědré dárce a kované členy se peníze z černého konta mohly do ODS dostat bez větších potíží.

Tak třeba firma P. F., společnost s ručením omezeným, půjčila straně v dubnu 1996 dvacet milionů korun na velmi výhodný – pětiprocentní – úrok (běžná sazba tehdy činila zhruba patnáct procent). Firmu vlastní člen ODS Jaromír Piskoř a jeho žena Pavla Foglová. Společnost se zabývá reklamní činností a vydavatelstvím, ale nikdy nic nevydala. Oba majitelé mají samozřejmě hluboko do kapsy, takže miliony do stranické kasy nepůjčili sami: oni celou transakci jen zprostředkovali. Kdo byl skutečný velkorysý věřitel, pan Piskoř říci nemůže. Disponuje však jistými velmi primitivními účetními doklady, že strana peníze vrátila. Skutečné doklady ovšem v účetnictví ODS není možné najít.“

ODS v pozadí?

Po nástupu nové ředitelky ÚSTR Pavly Foglové se ozval hysterický vřískot, že jde o skandál mezinárodních rozměrů, dokonce snad o puč, každopádně že sjednocující se levice se připravuje na převzetí moci a sbohem archivy, sbohem vědecká svobodo. Nadcházejí rudé zítřky, a kdo můžeš, nos s sebou cestovní pas pohotově.

Ano, v ÚSTR jsou lidé, kteří svou činnost nepochybně zasazují do mocenských souřadnic

Na druhou stranu se zase ozval skromný badatel z ÚSTR Radek Schovánek s tezí, že „moc“ (!) získá ČSSD a údajným návratem jednoho z bývalých ředitelů Zdeňka Hazdry i TOP 09. Schovánek jako známý badatel o paranormálních jevech nezklamal. Zejména z něj ale vyklouzlo – v souvislosti s obsazováním vedoucích míst ve „vědeckém“ (!) institutu – slůvko „moc“. Klasická „freudovina“, podvědomí zapracovalo. Ano, v ÚSTR jsou lidé, kteří svou činnost nepochybně zasazují do mocenských souřadnic.

Samozřejmě, překvapení to v podstatě není, jejich hrátky s „antikomunismem“ jim dlouhodobě vycházely. A když se jejich vládnoucí favorité veřejně zdiskreditovali, z archivu vytáhli nějakou špínu na kohosi slavného, aby lidová zábava dostala jiný směr.

Pokud bychom vycházeli z tehdejšího textu Jaroslava Spurného, dalo by se nyní usoudit, že instalací ředitelky Foglové, dnes už bývalé manželky Jaromíra Piskoře, nastal úplný mocenský zmatek. Že předsedkyně Rady ÚSTR Petruška Šustrová udělala něco jako palácový převrat, který mediálně odskáče levice, přičemž se tiše přiživí TOP 09 a ve skutečnosti v ÚSTR „pod cizí vlajkou“ i nadále povládne ODS.

Taková kombinace by si zasluhovala skutečné uznání, čistě technicky řečeno. Byla by to moc vyvedená kulišárna! Všichni by bušili do sociální demokracie, a přitom za nitky by tahala ODS.Vazba Foglové na ODS alespoň v minulosti byla reálná a opravdu se nedá ani dnes zlehčovat

Zdá se to být úplně neskutečné? Nikoliv. Ve finále nedávné přímé prezidentské volby se objevil v Blesku inzerát namířený proti Karlu Schwarzenbergovi. Pravda, trochu ho poškodil, ale na spoustu lidí zase zapůsobil doslova kontraproduktivně. Nicméně mediální kick-back schytala levice, protože to vypadalo, že chtěla takto neférově získat výhodu pro svého kandidáta Miloše Zemana. Pak se zjistilo, že inzerát podal jakýsi bývalý příslušník StB. To už se v leckom vařila krev, co si to ta levice dovolila. Když se však přišlo na to, že onen inzerent má nejužší obchodní vazby na jednu pražskou radnici ovládanou ODS, celá aféra pozoruhodně utichla.

To chce klid

Ona však bude celá situace kolem ředitelské výměny na ÚSTR asi mnohem jednodušší. Je totiž velmi pravděpodobné, že Šustrová byla přesvědčena o tom, že Foglová je vhodnou kandidátkou, a to přesto (nebo dokonce právě proto), že byla v minulosti takto nepřehlédnutelně svázána s ODS. Dodejme, že hodně svázána. To, čemu byla tehdy velmi blízko, ještě dnes smrdí praním peněz. Její vazba na ODS alespoň v minulosti tedy byla reálná a opravdu se nedá ani dnes zlehčovat.

Proč to Šustrová udělala? Můžeme se domnívat (odhlédneme-li od charakteru oné 15 let staré vazby Foglové na ODS), že tak zručně uťala ty zpovykané výkřiky o jakémsi překývnutí ÚSTR směrem doleva a „mocenském revanši“. A dodala vážnosti Zaorálkovým slovům o tom, že sociální demokracie je ochotna jednat o budoucnosti ÚSTR konsenzuálně. Tak, jak se měl kdysi chovat zakladatel ÚSTR, totiž česká politická „pravice“. A tak Rada ÚSTR, kterou zvolil „levicový“ Senát, nyní překvapivě zvolila ředitelku z řad „pravice“.

Pár slov o odbornosti

Výměna osob na ředitelském místě znovu rozvířila debatu o politických vlivech na obsazování podobných postů a o problematice vhodných schopností kandidátů. A taková debata, ponese-li se v rozumném duchu, nemůže nikdy škodit.

Bývá zvykem, že každému kandidátovi se obyčejně vyčítá to, čím není. Historik není manažer. A musí to vůbec být historik? U takto zaměřené instituce by to mohl s výhodou být i politolog. Dám slovo do pranice tvrzením, že i absolvent teologické fakulty (Herman) má docela příhodné vzdělání. A religionista skoro ještě lepší. Ale v každém případě, ať to bude humanista nebo zkrátka ten manažer, bude mít co do činění s represivní problematikou, a tak by bylo téměř bezpodmínečně nutné, aby strávil také nějaký čas i v ozbrojených složkách, a ještě lépe v jejich zpravodajských odřadech.

Co se manažerské erudice týče, bylo možno v této kauze zaznamenat hysterické vzlyky, že nová ředitelka řídila pouze tým čítající do pěti osob. Nikoho nenapadlo zavzpomínat, jak mohutnými manažerskými zkušenostmi oplýval při svém nástupu do funkce Daniel Herman. A není to argument proti němu, pokud to nebude argument proti Foglové. Jde-li o historickou erudici, jsou na tom bývalý ředitel i nová ředitelka přibližně stejně. Pokud jde o autorství a kvalitu nové koncepce ÚSTR, jíž se prezentuje nová ředitelka Foglová, bylo by dobře ji ze stejných hledisek porovnat s koncepcemi předchozích kandidátů na místo ředitele ÚSTR. Z výše uvedeného lze s velkou pravděpodobností dovodit, že ona halasná kritika Foglové je ze značné míry účelová a neobjektivní.

Je potřeba zdůraznit, že celý proces jmenování nové ředitelky ÚSTR zákon neporušil. Pozastavit se však můžeme nad jeho parametry.

Nadto je potřeba zdůraznit, že celý proces jmenování nové ředitelky ÚSTR zákon neporušil. Pozastavit se však můžeme nad jeho parametry. Roční lhůta na skončení výběrového řízení je předlouhá, snad až příliš. Nadto velkým námětem k dalším spekulacím je jeho plánované ukončení těsně před plánovanými volbami. Nicméně nejeví se zatím zřejmé, že by z těchto námětů bylo možno vyvodit jednoznačný závěr ať takový, či makový.

Ozývají se též hlasy, že Rada mohla zůstat u odvolání ředitele, s tím, že do ukončení výběrového řízení by instituci řídil první náměstek ředitele Eduard Stehlík. Pokud by skutečně měl zastupující náměstek veškeré pravomoci jako ředitel (nebývá to obvyklé), pak by tato varianta asi byla nejklidnější, ale je tu jeden zádrhel. Ani příznivci tohoto řešení se nedovedou vypořádat s námitkou, zda je opravdu vhodné (při veškerém respektu ke Stehlíkovi i k armádě), aby takovouto instituci řídil vysoký důstojník české armády ve služebním poměru. (Dodejme, že první náměstek Stehlík dostal v pondělí dopoledne od ředitelky Foglové výpověď).

A tak tedy na ÚSTR došlo k tomu, k čemu došlo. Naštěstí, když nejde o život, jde o cosi méně honosného, řekněme diplomaticky. Jen by to nemuselo být tak intenzivně vidět a cítit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.