Lidovky.cz

Nová Kellnerova strategie 4+3

Asie

  15:17

PPF se soustředí na velké projekty v sedmi oblastech. Investice v Číně porostou, některé ruské aktivity nejspíše prodá.

Jestliže si někdo myslel, že kvůli globální krizi Petr Kellner přestane rozvíjet zahraniční aktivity a vrátí se do České republiky, je na omylu. foto: © PPFČeská pozice

Finanční skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nedávno změnila investiční strategii. Nejvyšší vedení PPF koncem října rozhodlo, že postupně uzavře některé menší projekty a soustředí se na ty velké a dlouhodobé. Jestliže si někdo myslel, že kvůli globální krizi Kellner přestane rozvíjet zahraniční aktivity a vrátí se do České republiky, je na omylu.

Jde o šest oblastí, z nichž ve třech PPF podniká sama - bankovnictví, prodej spotřební elektroniky a real estate - a v dalších se strategickými partnery - energetika, pojišťovnictví a těžba nerostných surovin.  Existuje však i sedmá, jakási „ad hoc“ priorita, která se pojmenuje vždy až ve chvíli, kdy se na některých trzích objeví něco unikátního, nebo když se nějaká doposud nepříliš klíčová investice vyhodnotí plusovým znaménkem.

PPF má minimálně tolik zajímavých projektů v zahraničí jako v České republiceVzhledem k velikosti skupiny nelze očekávat, že se strategie bude měnit každý rok. Účastníci trhu dva roky po vypuknutí finanční krize čtou Kellnerovy kroky spíše tak, že se tento finančník místo pokračování expanze v zahraničí, především v Rusku a v Číně, začínal opět více věnovat investičním příležitostem v České republice - ekozakázka, energetika či reality. Jenže to je špatný výklad. Kellner se totiž vždy rozhodl dělat byznys v oblastech - teritoriálně či sektorově -, kde ostatní jeho PPF na začátku nebrali příliš vážně, nebo kam jiní nešli, protože se jim dané odvětví zdálo rizikové.

Z informací, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že PPF má minimálně tolik zajímavých projektů v zahraničí jako v České republice. Takže velké české finanční a podnikatelské skupiny by se neměly obávat toho, že se Kellner vrátil domů a bude chtít brát vše, co je na trhu zajímavé.

Posílení týmu

Petr Kellner novou strategii podle informací ČESKÉ POZICE prezentoval svým nejbližším spolupracovníkům koncem října a podle toho byly následně vytvořeny nové pracovní týmy. Cílem je prý vyšší účinnost a jednodušší řízení skupiny. Podnikatel svoji novou ekipu poskládal ze starých i nových tváří. Vedle Jiřího Šmejce, Ladislava Bartoníčka, Jana Blaška, Ladislava Chvátala a Belgičana Jean-Pascala Duviesarta, kteří v PPF většinou působí od začátku devadesátých let, najdeme bývalého investičního ředitele Penty, Slováka Martina Štefunka, Mexičana Josého Garzu, který dříve pracoval jako akviziční poradce v Merrill Lynch a britského investičního experta Mela Carvilla.

Vážným zájemcem o ruské aktivity Home Creditu může být ruský státní gigant SberbankV médiích se již delší dobu hovoří o tom, že PPF opouští bankovní investice v Rusku. Zprávy ze začátku listopadu 2010 o prodeji společnosti Home Credit v Rusku byly sice překvapivé, jenže je otázka, zda jejich šíření neměla pražská centrála v Dejvicích pod kontrolou. „Skupina PPF nemá v tuto chvíli důvod opouštět ruský Home Credit. Banka disponuje kapitálem ve výši miliardy dolarů, je zdravá, rychle rostoucí a za letošní rok očekává rekordní zisk ve své historii. To potvrzuje úspěšnost jejího přechodu ze spotřebitelského úvěrování do retailového bankovnictví. Vzhledem k určité unikátnosti tohoto aktiva a k jeho mimořádným hospodářským výsledkům není překvapivé, že jsme za poslední období zaregistrovali zájem o kapitálový vstup několika silných ruských i mezinárodních bank,“ prohlásil nedávno mluvčí PPF Milan Tománek.

Informace z médií hovoří o tom, že pokud by se prodej ruského byznysu společnosti Home Credit přece jen udál, PPF na transakci určitě vydělá velké peníze, údajně kolem dvou miliard dolarů. Moskevský list Vedomosti uvedl, že kupcem by mohla být ruská státní banka VTB, která by po spojení s Home Creditem začala šlapat na paty největšímu konkurentovi Sberbance. Jenže podle zdrojů ČESKÉ POZICE může být vážným zájemcem o ruské aktivity Home Creditu právě ruský státní gigant Sberbank.

Otázkou je, co udělá Kellner s penězi, které z případného prodeje ruských aktivit Home Creditu získá. Podle serveru businessneweurope.eu se má prodej uskutečnit proto, že PPF se potýká s tlakem Kremlu a potřebuje peníze na expanzi v Indii a Indonésii. Jenže peníze nelze používat pouze na expanzi, ale i na vyplácení některých menších akcionářů PPF. Například v případě, kdyby se druhý největší vlastník PPF Jiří Šmejc - drží pět procent - rozhodl svůj podíl vrátit.

Perspektivní Asie

Tam, kde situace na trhu není příznivá, PPF pobočky firmy Home Credit prodává, například na Ukrajině. Možná, že stejně dopadne i Bělorusko či Kazachstán. Na trzích, kde jsou dobré vyhlídky k růstu, PPF pobočky Home Creditu otevírá, což je případ Egypta, nebo uvažuje o expanzi jako v Indonésii či Indii. Očekává se ale, že nejlepší příležitosti pro Home Credit přece jen nabízí Čína, kde je dnes vládní politika již vypočitatelnější než v Rusku a kde vláda nedávno rozhodla, že v příštích letech radikálně, asi o 20 procent, zvýší minimální mzdu. Což znamená, že Číňané pravděpodobně začnou utrácet a tím pádem si i brát spotřebitelské úvěry.

Oblast bankovnictví bude mít na starosti tandem dvou menšinových akcionářů Jiří Šmejc a Jean-Pascal Duviesart. Kromě PPF banky a ruské Nomos Bank, jež plánuje vstup na burzu a kde Kellnerova skupina drží 28,24 procenta akcií, sem patří i Home Credit.

PPF si hodně slibuje i od ruské maloobchodní sítě Eldorado, která má asi čtvrtinový podíl na trhu a Kellnerova skupina v ní vlastní 50 procent plus jednu akcii. Zbytek kontroluje ruský podnikatel Igor Jakovlev. Za investice do Eldorada ve skupině odpovídá Martin Štefunko.

Tento údajný oblíbenec Petra Kellnera má na starosti i realitní projekty PPF v České republice, v Číně a hlavně v Rusku. Nemovitostní portfolio skupiny představují aktiva ve výši 1,2 miliardy eur a zahrnuje téměř 80 projektů ve třech zmíněných zemích.

Investice do tří prioritních sektorů, tedy do bankovnictví, prodeje spotřební elektroniky a real estate, mají dlouhodobý charakter, kde je kladen důraz na budování značky. Projektům, o nichž se bude rozhodovat podle vývoje situace, se má v České republice věnovat Jan Blaško, v zahraničí především Ladislav Chvátal.

Další banka, možná ČSOB

K zajímavým příležitostem může patřit především finanční sektor v České republice, kde se PPF uchází o další bankovní licenci od České národní banky. Skupina s touto myšlenkou koketuje již více než rok, avšak je otázkou, zda projekt s údajným pracovním názvem Air Bank uskuteční pomocí nové licence. Jako pravděpodobnější se jeví varianta, že PPF koupí menší zahraniční banku, která již od ČNB povolení má, ale z českého trhu chce odejít.

V médiích se již delší dobu spekuluje o tom, že by Kellner rád koupil velkou banku, nejlépe ČSOB. O letos ohlášeném IPO této banky, o nějž se starají londýnští experti investiční banky Rothschild, se již delší dobu nehovoří. Začínají se tudíž množit zprávy, zda česká dcera belgické KBC není náhodou na prodej.

Rovněž není vyloučené, že PPF spolu se skupinou J&T využije nepřehledné finanční situace kolem Sazky a začátkem příštího roku se spolu s některými věřiteli pokusí sázkovou a loterijní společnost ovládnout.

Pro Kellnera se jako dobrá příležitost jeví i investice do zemědělské půdy, zejména v Rusku, a lesů - v České republice -, kam finančníci jeho formátu vkládají již delší dobu nemalé peníze.

Ve třech dalších oblastech PPF spolupracuje se strategickými partnery. Na prvním místě je pojišťovnictví, Generali PPF Holding, za který logicky odpovídá menšinový akcionář a dlouholetý šéf České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Ten ale nebude mít lehký úkol, protože Česká pojišťovna je sice stále největší v zemi, ale v konkurenci s Kooperativa pojišťovnou a pod novým vedením i s Allianz bude těžké vyhnout se ztrátě podílu na trhu.

Energetickému a průmyslovému holdingu se příliš nedaří expandovat v zahraničíAby toho neměl Martin Štefunko málo, bude mít na starosti i investice PPF v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Konglomerát dvaceti podniků, kde PPF a PPF Partners vlastní 40 procent, je dnes – po společnosti ČEZ – dvojkou na českém trhu výroby elektřiny. Společnosti EPH se příliš nedaří expandovat do zahraničí. Minulý týden vypadla ze soutěže o 51 procent akcií v polské elektrárenské společnosti Enea, přestože podle médií nabídla nejvyšší cenu.

EPH plánuje příští rok různé akvizice, za které v PPF odpovídá José Garza. Slibně vypadá i Kellnerova investice do velké ruské těžařské společnosti Polymetal - stříbro a zlato -, kde PPF drží pětinový podíl. Aktivity této firmy budou mít na starosti Šmejc a Duviesart.

PPF se od menších skupin liší v tom, že i na tak velké změny, jako je globální finanční krize, dokáže reagovat poměrně pohotově a bez toho, aby utržila citelné ztráty.

Rusko je a zůstane pro skupinu PPF prioritním trhem. Svědčí o tom její současné investice v Nomos Bank, Eldoradu a Polymetalu. Další investiční aktivity v Rusku se aktuálně připravují. Navíc vzhledem k mimořádné spokojenosti s hospodářskými výsledky skupiny Home Credit podporuje PPF její plány na rozvoj byznysu v dalších zemích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.