Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nord Stream 2: Praha nezradí Slováky, ale vůči Němcům je opatrná

Bude Brusel „přisluhovačem“ Němců, nebo se připojí na stranu střední a východní Evropy? Projekt rozšíření podmořského plynovodu Nord Stream rozštěpil nejen členské země Evropské unie, ale i čelní představitele evropských institucí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J. Pražák

21. 12. 2015 10:00
Jde jen o tranzitní poplatky pro UA, SK, CR

Plynovody na Ukrajině před koncem životnosti, problémy s neplacením a krádežemi plynu na Ukrajině najednou nejsou podstatné? Nordstream je o stovky km kradšípro většinu koncových zákazníků, tedy jsou i nižší náklady na přepravu , i když investiční náklady jsou vyšší.

0 0
možnosti
RH

18. 12. 2015 19:12
Nord Stream 2 by mohl být výhodný i pro Ukrajince

Pokud Rusko dodávky plynu používá k prosazení svých Strategických zájmů, pak není možno ze strany EU na tuto záležitost nahlížet jen z pohledu Ekonomických parametrů, ale i z pohledu Zahraničně-politického. Zájmy Německa a tranzitních zemí (Slovensko, Polsko, Rumunsko,...) se liší. Rus to ví a rozdílnost zájmů si vykládá jako slabost.. Na druhou stranu posílení kapacity Nord stream 2 by mohlo být výhodné i pro Ukrajince, kteří se v dodávkách už nemusí spoléhat jen na nepřátelské Rusko, ale užívat "prodejní kanál" celé Evropské Unie ;-)

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

19. 12. 2015 10:29
Re: Nord Stream 2 by mohl být výhodný i pro Ukrajince

Pane Hronza, problém plynu pro Ukrajinu není v dodávkách, ale v platbách za ně.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

17. 12. 2015 8:55
Eu de bi li ta

Jen pro upřesnění situace. Teď teče Northstreamem jen 50% kapacity roury protože podle direktivy EU nesmí jeden dodavatel transportovat více než 50% kapacity roury..... I přesto, že jiny dodavatel technicky ani být v tomto případě nemůže-..........

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

16. 12. 2015 21:30
diverzifikace

Čím více plynovodů, tím větší šance, že si nikdo nedovolí ty ostatní moc vydírat. Určitě budou vyšší investiční náklady. Energetická bezpečnost není zadarmo. Když chce někdo drahý plyn kvůli nezávislost na Gazpromu proč ne. Když někdo spoléhá na plynulé dodávky z Ruska proč ne. Někdo přijde o peníze za tranzit, ale Slovensko může nejspíš také nakupovat "reversem". Polsko má Jamal a ten terminál na LPG pro dodávky z Kataru za které by už mělo platit i když nic neodebírá. To víte platí ta proklínaná a Gazpromu upíraná doložka odebírej nebo plať.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

17. 12. 2015 8:51
Re: diverzifikace

..a stejně se dodávkám plynu z Ruska EU nevyhne! Leda, že by přešla EU energetika na "božský vítr! .....

0 0
možnosti
VN

16. 12. 2015 10:35
Zvítězí politika nebo ekonomika?

To je oč tu běží.

Nedivím se Slovensku a Maďarsku, které na povel z EU zásobují Ukrajinu na svůj úkor plynem, nedivím se Bulharsku a Rumunsku, které na stejný pokyn zobstruovaly South Stream, že se zlobí, když najednou vidí, jakou roli sehrávají v novoevropské verzi starořímském přísloví o Jupiterovi a býkovi (český překlad je sice legračnější, ale originál je mnohem důraznější - býk je tradičním obětním zvířetem Jupitera).

Poláci mají obavy o svlj vydírací potenciál - o ten ale vlastně už přišly.

Pobaltské země, kterým je do NS i NS2 ničehož nic, jen obvyklým pobaltským způsobem drze prudí - ledaže by spoléhaly na to, že nebude-li plyn přes NSy ani Ukrajinu, mohl by se uplatnit jejich terminál na předražený CNG. Uvažují-li takto, je to vůči zbytku Evropy ještě větší drzost.

Zajímavý je a bude postoj Itálie - ta je jak proti protiruským sankcím, tak nejvíc tratí na zrušení SS. Měla být významným hubem pro jižní a jihozápadní Evropu - není nic. Možná si odporem proti NS2 chce vynutit re

0 0
možnosti
VN

16. 12. 2015 10:37
Re: Zvítězí politika nebo ekonomika?

Zajímavý je a bude postoj Itálie - ta je jak proti protiruským sankcím, tak nejvíc tratí na zrušení SS. Měla být významným hubem pro jižní a jihozápadní Evropu - není nic. Možná si odporem proti NS2 chce vynutit realističtjší postoj EU k jihu. Nebo možná bude chtít drobnou odvetu...

Na jihu (zatím?) vítězí politika. Zdalipak zvítězí i na severu, kde je mocným hráčem Německo s "kancléřkou Evropy"?

0 0
možnosti
VK

16. 12. 2015 9:40
Ostatně soudíme, že Kartágo (Gazprom) musí být zničeno!

"Bude Brusel „přisluhovačem“ Němců, nebo se připojí na stranu střední a východní Evropy?" Takhle doslova zní otázka, předložená autorem. Já bych ji, pane Žižko, poopravil: Bude Brusel „přisluhovačem“ střední a východní Evropy (a bankrotářů z Ukrajiny), nebo se připojí na stranu rozumných Němců? Cesta plynu z Ruska do Evropy po dně Baltského moře je totiž jak nejkratší a nejlevnější, ale především nejbezpečnější! - Tak co proti ní stále máme? To chceme být opět vydíráni zloději plynu z Ukrajiny, vydání na pospas lavírujícímu Lukašenkovi a vypočítavým Polákům (viz stavba širokorozchodné přes Polsko z Ruska do terrninálů na Ostravsku, kterou pak Poláci přes podepsané mezistátní dohody svévolně ukončili u sebe a terminál si postavili sami, takže my Češi jsme utřeli nos!) nespat v obavách, že nám všudypřítomní islámští, turečtí, kurdští, talibánští a další teroristé dnes, zítra, za rok vyhodí do vzduchu jakýkoliv plynovod, vedoucí do Evropy odkudkoliv přes Blízký a Střední Východ?

Smysle

0 0
možnosti
Foto
Malé upřesnění

Problém není "vyhovět Německu", protože kapacita současného plynovodu Nord Streamu spolu s Jamalem je pro jeho zásobování zcela dostačující. Otázkou je, proč chce Německo vyhovět Rusku. Třeba si chtějí rozdělit Ukrajinu...

0 0
možnosti
VK

16. 12. 2015 10:26
Re: Malé upřesnění

Ne, pane Lewe, Němci i určítě nechtějí rozdělit s Rusy Ukrajinu, to může napadnout jen TUPCE. Ale Němci umí počítat a také přemýšlet a vědí, že ruský plyn přes Balt je pro ně a velkou část Evropy nejdostupnější, nejlevnější a hlavně nejbezpečnější. Podmořský plynovod si ostatně staví za své a ruské peníze a nemají ale vůbec nic proti tomu, aby si Poláci, Slováci, Češi, Maďaři, Bulhaři a kdo jví kdo ještě uzavřeli s Ukrajinci, Bělorusy, Turky a třeba s Marťany jakékoliv dohody pro transport plynu přes tato území, ať už skrz jejich dosluhující a rozpadající se stávající plynovody, anebo zcela nové, stavěné ovšem rovněž za své.

A ještě otázka pro vás, pane Lewe: Ještě jsem od vás nečetl (a nejen od vás), že byste napadl Litvu nebo Poláky za jejich nesmírně drahé stavby terminálů, zásobníků a navazujících plynovodů na zkapalněný plyn z Ameriky, Kuvajtu a bůh ví, odkud. Souhlasím, že mají právo si doma postavit, co chtějí (až na to, že staví za peníze z Bruselu). Ale to není ta vámi pranýřo

0 0
možnosti