Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nizozemsko na cestě k plnohodnotnému základnímu příjmu

Nizozemské pilotní projekty týkající se nepodmíněného základního příjmu vycházejí z behaviorální ekonomie a jsou založené na předpokladu, že důvěra mezi státem a občany lépe zajistí společenskou integraci a participaci občanů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já si také myslím, že úvahy tímto směrem jsou mimořádně nebezpečné. Popírají totiž podstatu ekonomiky včetně klasické funkce peněz jako nástroje obecné zbožové směny. Rozdělovat něco, co není tvořeno reálnou ekonomikou, ale jen virtuálně vytvořenými fiat penězi, mně nedává smysl. Neustále se zvyšující zadlužení států, o vlivu současné ekonomické krize ani nemluvě, přeci nemůže dobře dopadnout. To, že se monetární systém dosud nezhroutil, je v pochybném účetním systému a tvorbě peněz v bankovním systému. Odčerpat tyto nahromaděné peníze má právě základní příjem.

0 0
možnosti

Docela normalnim selskym rozumem. Prece neni mozne aby vsichni lide byli zapojeni do pracovniho, vyrobniho procesu, pridnesnich technologii. Kdo by si tako vytvorene produkty kupoval? Casy kdy se pole sekalo kosou jsou pryc. Pri tom vsem uz musi byt kazdemu pomalu jasne, ze bezuzdy konsum, tak jak je dnes modou a na cem zavisi dnesni kapitalismus, nemuze tato planeta vydrzet. Zmena systemu at uz v ruznych podobach je nevyhnutelna.

0 0
možnosti

J20i19r84i 35V36a54l20e52k

1. 10. 2020 20:19

To zatím ale není na pořadu dne. Nejdříve je třeba vyřešit financování budoucích důchodů, pak můžeme přemýšlet jak dávat peníze všem. Zatím se jen posunuje odchod do důchodu aby se vyplácel co nejméně...

0 0
možnosti

J73i94r17i 88V96a70l28e88k

1. 10. 2020 10:39

Po přečtení desítek článků (různé odbornosti) k základnímu příjmu si nemyslím, že je to správná cesta, minimálně není aktuální. Také mi nepřipadá spravedlivé

a) aby stát, který jakkoliv toto dotoval ze zdrojů EU (ostatních států), a to ani druhotně

b) na jedné straně není jisté, že pracující lidé budou mít zaručený adekvátní důchod (za odvedenou celoživotní práci) a na druhé straně vymýšlíme vyplácení celoživotních "důchodů" ze stejného koše. (problém stárnutí populace se týká západní části Evropy možná více než ČR).

Bez vyřešení otázek financování důchodů (které jsou podmnožinou příjemců základního příjmu) je jakýkoliv výzkum čistě akademický.

0 0
možnosti
Foto

I61v33o 45P64a56t57t58a

4. 10. 2020 10:49

Velmi dobrá úvaha. Jen u těch důchodů je to jinak. Starobní důchody jsou výnosy z vkladů do výchovy dětí (definice). Nemáme fondový, máme průběžně (mezigeneračně) financovaný státní důchodový systém se kterým se při vypočítávání výše důchodů zachází jako by se jednalo o systém fondový. Díky této účetní vadě důchodový systém zkolabuje při odchodu do důchodu početně silných ročníků tzv. Husákových dětí, které mají početně slabé ročníky dětí vlastních. Je to stejná vada jako u nepodmíněného příjmu. Zde berou ničím nekryté starobní důchody bezdětní, aktuálně ve výši 50 miliard korun ročně. Za patnáct let to bude 170 miliard korun ročně bez započtení inflace za roky 2021 - 2036.

0 0
možnosti
Foto

Svět se zbláznil. Pravdu měl svatý Pavel, který říká: Kdo nechce pracovat, ať nejí (2 Tesal. 3, 10)

0 0
možnosti