Lidovky.cz

Nitky z Expobank CZ vedou do okolí ruského prezidenta Putina

  10:31
Neprůhledná akciová struktura je jedním ze spouštěčů alarmu v nejvyšší dohledové autoritě finančního odvětví. Proto je problematické offshorového houští, do něhož vedou linky z Expobank CZ, již ČNB prověřuje. A jednou z postav na scéně je i Arkadij Rotenberg, jeden z nejbližších spojenců nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.

Letitý kamarád. Miliardář Arkadij Rotenberg s Putinem. foto: Reuters

V zákoně o bankách se píše, že finanční ústav má být důvěryhodný a odborně způsobilý. Nejen banka jako taková, ale i její manažeři či akcionáři. Česká národní banka (ČNB) musí tyto aspekty zkoumat, když rozhoduje o udělení licence pro vstup na zdejší trh i v průběhu celého života banky na českém území. Neprůhledná akciová struktura je přitom jedním ze spouštěčů, který má v nejvyšší dohledové autoritě finančního odvětví sepnout alarm. Proto je problematické, do jakého offshorového houští vedou linky z Expobank CZ, kterou ČNB zrovna prověřuje.

Z materiálů, které mají LN k dispozici, i veřejných rejstříků vyplývá, že jednou z postav na scéně je Arkadij Rotenberg, který od šedesátých let 20. století patří k nejbližším spojencům nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina – a pojí je i judistický klub v Petrohradě, kde spolu od dětství padali na žíněnky. Blízké osobní spojení bylo mimo jiné jedním z důvodů, proč se Rotenbergova rodina v uplynulých letech ocitla na sankčních seznamech USA.

Neprůhledná firma

Menšinový podíl ve výši více než dvě procenta v Expobank CZ drží neprůhledná firma, přes kterou se lze po několika krocích „dopídit“ až k muži, který byl blízkým Rotenbergovým obchodním partnerem a důležitým bankéřem.

Menšinový podíl ve výši více než dvě procenta v Expobank CZ drží neprůhledná firma, přes kterou se lze po několika krocích „dopídit“ až k muži, který byl blízkým Rotenbergovým obchodním partnerem a důležitým bankéřem

„Podle výkladového sdělení vydaného ČNB by v situaci, kdy například podklady předložené žadatelem neumožňují posoudit splnění podmínky důvěryhodnosti, měla být žádost zamítnuta. Právní předpisy navíc výslovně požadují, aby byla zajištěna faktická majetková transparentnost struktur spojených s bankou, neboť podmínkou získání bankovní licence je mimo jiné průhlednost skupiny osob s úzkým propojením s bankou, a aby takové propojení nebránilo výkonu bankovního dohledu,“ řekl LN advokát a expert na bankovní legislativu David Skopal z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři.

LN se zajímaly, zda schované koncové majitele, neprůhledné akcie a přesahy do ruských sankčních seznamů, bere ČNB v úvahu při nynější lustraci – nebo zda to učinila, když Expobank CZ dovolila vstoupit na zdejší trh. „Bohužel vás zklamu, k institucím se nemůžeme vyjadřovat, a to z důvodu povinnosti zachovávat mlčenlivost,“ vzkázalo tiskové oddělení ČNB. Licenci banka působící v Praze a Karlových Varech získala v roce 2014, hloubková kontrola ČNB běží od přelomu loňského a letošního roku. Ruské peníze se kvůli praní – zejména v baltských bankách – dostaly pod světový drobnohled.

Dmitrij Kalantyrskij

Podložím spojení mezi Expobank CZ a Rotenbergem je spleť neprůhledných offshorových firem. Ukazují to dokumenty, které se LN podařilo získat. Minoritním spolumajitelem Expobank CZ je kyperská společnost Morelam Holdings Limited, patří jí 2,23 procenta akcií. Od roku 2014, kdy Expobank CZ vstoupila na český trh, se na Kypru o její správu podle kyperského obchodního rejstříku postupně staraly firmy Belserve Consultants Limited a Vaspaco Properties Limited.

Firmě Fayblue patří luxusní dům v lukrativní části pražského Smíchova. Bydlí v něm ruský podnikatel Dmitrij Kalantyrskij, který do roku 2014 řídil ruskou banku SMP. Tu spoluvlastnil s Rotenbergem. Kvůli protiruským sankcím před pěti lety Rusko opustil a uchýlil se do České republiky. Ruské opoziční servery uvádějí, že Kalantyrskij „obsluhuje“ Rotenbergovy peníze či firmy po světě.

Právě tyto společnosti, například dle rejstříku CY-Check mapujícího kyperské firmy, stály za další tamní skořápkou, společností Fayblue Holdings Limited, která je pro tento příběh klíčová. Firmě Fayblue patří luxusní dům v lukrativní části pražského Smíchova. Bydlí v něm ruský podnikatel Dmitrij Kalantyrskij, který do roku 2014 řídil ruskou banku SMP. Tu spoluvlastnil s Rotenbergem. Kvůli protiruským sankcím před pěti lety Rusko opustil a uchýlil se do České republiky. Ruské opoziční servery uvádějí, že Kalantyrskij „obsluhuje“ Rotenbergovy peníze či firmy po světě.

LN se podařilo s Kalantyrským spojit – uvedl, že dnes již s Rotenbergem nespolupracuje a dle svých slov nemá nic společného ani s Expobank. Nastíněná pavučina kyperských firem a linka k Rotenbergovi, vinoucí se skrze jeho osobu, je prý náhodná a podle Kalantyrského způsobená pouze tím, jak funguje kyperská legislativa.

„Kyperské firmy dle zákona musejí mít ředitele s kyperským občanstvím. Správa firem je na Kypru obrovský byznys, o který se starají tamní velké právní kanceláře. Mají stovky a možná tisíce klientů. Firma Fayblue (která vlastní zmíněný pražský dům – pozn. red.) je jedním z mnoha klientů,“ řekl LN Kalantyrskij, který s Putinovým přítelem Rotenbergem podnikal od začátku milénia. Dodal, že dříve býval koncovým vlastníkem firmy Fayblue, tedy i majitelem smíchovské vily. „Dnes firma patří mé ženě. Byl to dárek ke svatbě,“ sdělil.

Výstražný rudý hadr

Problémem firem sídlících v daňových rájích je, že nelze s jistotou říci, komu skořápka patří – teoreticky může být držitelem akcií kdokoliv, kdo si je zrovna fyzicky vezme do rukou. Prozradit koncového vlastníka firmy Morelam Holdings Limited, spoluvlastníka Expobank CZ, zástupci tohoto finančního domu odmítají. Tvrdí, že pro ČNB svou akcionářskou strukturu rozkryli.

Problémem firem sídlících v daňových rájích je, že nelze s jistotou říci, komu skořápka patří – teoreticky může být držitelem akcií kdokoliv, kdo si je zrovna fyzicky vezme do rukou. Kvůli podstatě anonymních akcií jsou tvrzení o koncových beneficientech a skutečných majitelích neověřitelná. A v tom je z hlediska dozorující ČNB výstražný rudý hadr.

„ČNB posoudila a schválila akcionářskou strukturu Expobank CZ až do úrovně koncových vlastníků, a to včetně společnosti Morelam Holdings Limited, která je minoritním akcionářem Expobank CZ,“ sdělila LN mluvčí ruské banky Kateřina Petko. S podnikateli Rotenbergem či Kalantyrským banku dle jejích slov nic nepojí. „Naše banka nikdy neměla žádný právní vztah a nikdy nespolupracovala s vámi jmenovitě uváděnými manažery a podnikateli a tito pánové nikdy nepatřili do akcionářské struktury Expobank CZ,“ dodala mluvčí Petko. Potíž je v tom, že jde o tvrzení ve stylu „ber, nebo nech být“.

Kvůli podstatě anonymních akcií jsou tvrzení o koncových beneficientech a skutečných majitelích neověřitelná. A v tom je z hlediska dozorující ČNB výstražný rudý hadr. Sedmašedesátiletý Rotenberg byl spolumajitelem skupiny Strojgasmontaž, největší ruské společnosti stavějící plynovody a elektrické sítě, a se svým bratrem Borisem postupně ovládl SMP Banku. Když v roce 2014 po ruské anexi Krymu USA zařadily vybrané ruské podnikatele a společnosti na sankční seznamy, dle amerického ministerstva financí byly na něm obě zmíněné Rotenbergovy firmy – SMP Bank i Strojgasmontaž.

Žádný bílý kůň

Dmitrij Kalantyrskij býval Rotenbergovým obchodním partnerem a dlouholetým šéfem SMP Bank. Jeho osobě se v několika článcích věnoval ruský opoziční novinář a aktivista Michail Maglov, který spolupracoval se zavražděným politickým odpůrcem prezidenta Putina Borisem Němcovem. Maglov, který od roku 2012 kritizuje kremelskou garnituru z azylu v Litvě, v roce 2017 v jednom ze svých textů na serveru Munscanner.com označil Kalantyrského za jednoho z klíčových manažerů oligarchy Rotenberga.

Ruský opoziční novinář a aktivista Michail Maglov v roce 2017 v jednom ze svých textů na serveru Munscanner.com označil Kalantyrského za jednoho z klíčových manažerů oligarchy Rotenberga. Kalantyrskij odmítá, že by v současnosti fungoval jako Rotenbergův bílý kůň.

„Arkadij Rotenberg se rozhodl obejít protiruské sankce EU a USA tím, že poslal své finanční administrátory do zemí východní Evropy. Prvním takovým ‚zplnomocněncem‘ byl dlouholetý předseda představenstva SMP Bank Dmitrij Kalantyrskij, který se usadil v České republice,“ napsal Maglov v úvodu svého článku Arkadij Rotenberg: Kypr je náš. Kalantyrskij odmítá, že by v současnosti fungoval jako Rotenbergův bílý kůň. „Kvůli zmiňovaným článkům se v České republice soudím,“ řekl LN.

Ruská banka pod českou lupou

  • LN dění kolem ruské banky Expobank CZ začaly monitorovat letos v únoru. List se zajímá, jakým způsobem probíhá kontrola České národní banky (ČNB) nad dodržováním pravidel tuzemského zákona o bankách a předpisů národního regulátora.
  • První článek se týkal probíhající kontroly ČNB a Finančního analytického útvaru v bance, která má dnes pobočku v Praze a Karlových Varech.
  • Ruští finančníci vedení podnikatelem Igorem Kimem (majoritní vlastník Expobank CZ) vstoupili na tuzemský trh v roce 2014, kdy získali českou část německé skupiny LBBW.
  • Českou centrálu vede manažer Ilja Mitelman. LN zjistily, že když byl Mitelman šéfem lotyšské pobočky Expobank, dostal tento peněžní ústav v roce 2015 od tamního regulátora pokutu za nedostatečnou kontrolu klientských účtů.
  • LN v rámci kauzy přinesly informaci, že v posledních letech se Česká republika stala jednou z hlavních zemí, kam z Pobaltí odtéká problémový východní kapitál.
  • LN zjistily, že spolumajitelem Expobank CZ je ruský podnikatel German Tsoy. Toho v roce 2017 podle ruských a kyrgyzských médií zadržel v Moskvě Interpol.

Arkadij Rotenberg

  • Sedmašedesátiletý oligarcha, patří od dětství k nejbližším přátelům prezidenta Vladimira Putina.
  • Když Rusko před třemi lety zvítězilo nad USA v bitvě o bronzové medaile na domácím mistrovství světa v hokeji, placku si tehdy na ledě na krk pověsil i Rotenberg.
  • S Putinem chodili v mládí do stejného klubu na judo. Letos v únoru se opět sešli na tatami v Soči.
  • Vybudoval skupinu Strojgasmontaž, největší ruskou společností stavějící plynovody a elektrické sítě, a se svým bratrem Borisem ovládli banku SMP Bank.
  • Obě zmíněné společnosti před pěti lety po ruské invazi na Krym uvízly na sankčních seznamech USA.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.