Lidovky.cz

Nitky případu uhlobarona Měkoty vedou k Braxatorovi

Slovensko

  9:29
V centru Curychu se nachází skříňka plná dokumentů. Jde o depozitní schránku zesnulého Luboše Měkoty v centrále švýcarské banky Credit Suisse. Podle LN tam leží i dokumenty k privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Jenže skříňka je zamčená…

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

A nejen to. Dva roky po magnátově smrti se podnikatelé a pozůstalí stále snaží v rámci dědického řízení dostat k majetku a stovkám milionů korun, které po Měkotovi zůstaly. Narážejí však na neprostupnou bankovní zeď.

Přitom, když byl Měkota naživu, banka představovala důležitou součást tajných penězovodů, díky kterým mohl někdejší odborář a poté klíčový hráč při ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) skrytě investovat své problematicky získané miliardy.

Tajemný bankéř

Jak vyplývá z dokumentů, které mají LN k dispozici, jedním z hlavních aktérů Měkotovy složité struktury byl tajemný muž, bankéř Camillus Braxator.

Onetage Anstalt je společnost z lichtenštejnského Vaduzu, do které natekly peníze za prodej Měkotova podílu v Mostecké uhelné.

„Já se s panem Braxatorem fyzicky nikdy nepotkal. Je ale pravda, že panu Měkotovi spravoval účet nadace Onetage,“ řekl LN Petr Žižka, správce dědického řízení po zesnulém podnikateli. Onetage Anstalt je společnost z lichtenštejnského Vaduzu, do které natekly peníze za prodej Měkotova podílu v Mostecké uhelné. Jak ukazují dokumenty z lichtenštejnského obchodního rejstříku, firma patřila Měkotovi, který k ní měl podpisové právo. Tím však disponoval i Braxator.

Podobně fungoval i další penězovod, na kterém se opět podílela banka Credit Suisse. Měkota část svých finančních prostředků uložil na konto panamské společnosti Edwards Consulting. Odsud peníze putovaly do renomované švýcarské banky, která je ve formě úvěru odeslala do konkrétních projektů – i v Česku.

LN se podařilo získat svědectví ředitelky panamské firmy Vanessy Payetové, která před notářem uvedla, že tento mechanismus sloužil k daňové optimalizaci peněžních zisků a že díky nastavené struktuře zůstala Měkotova firma v jistých zemích zcela anonymní směrem ke kontrolním orgánům. Je třeba dodat, že v té době byl Měkota vyšetřovaný v České republice a ve Švýcarsku kvůli privatizaci MUS.

Byla to právě Payetová, kdo uvedl, že po Měkotově smrti Credit Suisse brání přístupu k inkriminované curyšské depozitní schránce s dokumenty či k bankovnímu účtu. Správce dědického řízení Žižka dal Payetové za pravdu: „Po Lubošově smrti se mnou banka přestala zcela komunikovat, odřízla mně i dědičce přístup k našim účtům. Není důvod pochybovat, že jakmile se nám podaří získat další důkazy o nakládání Credit Suisse s prostředky dědičky, bude muset tato banka ‚přiznat barvu‘.“

Někdo zametá stopy

Činnost a minulost Camilla Braxatora mapují LN již déle než rok. Tento privátní bankéř a právník slovenského původu může být tím, kdo by pomohl osvětlit privatizaci MUS, kterou vyšetřují olomoučtí žalobci a kvůli níž ve Švýcarsku padl zatím nepravomocný rozsudek.

Podle Petra Macha se na jeho kontech v době jeho uvěznění praly peníze z privatizace Mostecké uhelné.

Bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach míval ve švýcarských bankách Credit Suisse a UBS konta. Na nich však došlo k podezřelým machinacím bez jeho vědomí – v inkriminovaných letech 2001 až 2003 byl kvůli neproclenému automobilu ve vězení. Podle Macha se na jeho kontech v době jeho uvěznění praly peníze z privatizace Mostecké uhelné.

Případ prověřuje švýcarská policie a justice. Potřebují však pomoc od České republiky – dodat dokumenty, jež by pomohly tamním úřadům zjistit, kdo s Machovými účty neoprávněně manipuloval. Problém je, že důkazy se v Česku ztratily. Někdo zřejmě má zájem na tom, aby se vyšetřování zastavilo. „Nalezení dokumentů by pro Českou bylo výhodné z důvodu, že bych mohl na základě papírů usvědčit pana Braxatora a švýcarské banky z trestné činnosti. Mé doklady, které se v Česku ztratily, toto prokazují,“ tvrdí Mach.

Camillus Braxator

Privátní bankéř a právník se narodil na Slovensku před 65 lety jako Kamil Braxator, vystudoval práva. Zhruba od druhé poloviny 90. let se jeho jméno objevuje v souvislosti s několika velkými kauzami – zejména privatizací Mostecké uhelné. Na dotazy LN již přes rok neodpovídá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.