Lidovky.cz

Nigel Farage: Klause bych v eurovolbách přijel podpořit

Evropa

  22:23

Šéf britské euroskeptické strany UKIP hovoří v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ mimo jiné o věhlasu prezidenta Václava Klause.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Když se v médiích před nedávnem objevily úvahy, že by dosluhující český prezident Václav Klaus mohl příští rok kandidovat do Evropského parlamentu, vzbudilo to ohlas i za hranicemi. Například známý britský europoslanec Nigel Farage se rozhodně přimluvil za to, aby nejznámější euroskeptická hlava státu do evropské debaty dál přispívala raději jako zvolený zástupce lidu s čerstvým mandátem než jen jako vysloužilý politik opečovávající „barokní pomník“ v podobě institutu se svým jménem.

Farage, který stojí v čele opoziční Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) usilující o vystoupení Velké Británie z EU, se tehdy s ČESKOU POZICÍ podělilo svůj předpoklad, že by Klaus jako europoslanec zakotvil v jeho radikálně euroskeptické frakci Evropa svobody a demokracie (EFD). Možnost, že by Klaus místo toho spočinul v relativně umírněnější frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterou tvoří britští vládní toryové s českými občanskými demokraty, si Farage naopak nedovedl představit.

Před nastávajícím koncem funkčního období Václava Klause poskytl Farage ČESKÉ POZICI krátký rozhovor, ve kterém došlo i na další evropská témata.

ČESKÁ POZICE: Kdy jste prvně získal povědomí o odstupujícím českém prezidentovi Václavu Klausovi coby myšlenkově spřízněném euroskeptikovi?

FARAGE: Bylo to už před hodně dlouhou dobou. Na to, jaké má Václav Klaus názory a že bych mu měl věnovat pozornost, mne kdysi upozornil jeden můj známý novinář v Británii. Ale obzvlášť velký dojem na mě udělalo jeho pozdější vstoupení v Evropském parlamentu.

ČESKÁ POZICE: Řekl byste, že je Václav Klaus mezi evropskými euroskeptiky obecně známý, anebo je jeho jméno pojmem spíše pro politické fajnšmekry?

„Teď je přednější, aby Klaus pro evropské volby v příštím roce sestavil nějakou euroskeptickou kandidátku“FARAGE: To je dobrá otázka. Jak velké je o Václavu Klausovi v jiných zemích obecné povědomí, je těžké odhadnout, ale jedno je jasné: politici ho znají zcela určitě.

ČESKÁ POZICE: Před nedávnem jste podotkl, že byste uvítal, kdyby se Václav Klaus rozhodl kandidovat na europoslance. Nabídl byste mu po případném zvolení místo v čele vaší parlamentní frakce?

FARAGE: Nepředbíhejme. Teď je přednější, aby pro evropské volby v příštím roce sestavil nějakou euroskeptickou kandidátku.

ČESKÁ POZICE: Co jako euroskeptický europoslanec říkáte na snahu dorovnat „demokratický deficit“ Evropské unie dalším posilováním pravomocí Evropského parlamentu?

FARAGE: Hlavní je, že posilování pravomocí jakékoliv evropské instituce umenšuje demokratická práva občanů v rámci jednotlivých národních států.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na volební úspěch italského Hnutí pěti hvězd vedeného Beppe Grillem, které se v lecčems vymezuje proti Evropské unii? Považujete je za plnohodnotné euroskeptiky?

FARAGE: Jsem zvědav, jak se budou teď v parlamentu dál profilovat. Hovořili o referendu o odchodu Itálie z eurozóny. Uvidíme. Nejlepší zprávou z Itálie ale je, že ve volbách pohořel Mario Monti (dosluhující krizový premiér a bývalý eurokomisař byl předloni jmenován do čela italské vlády na nátlak Berlína a Bruselu – pozn. red.). Z tohoto pohledu jsou výsledky italských voleb pro euroskeptiky vůbec velmi podnětné.

ČESKÁ POZICE: Předpokládáte, že se nějaké významnější euroskeptické hnutí někdy zformuje i v Německu?

„V odborných, akademických i podnikatelských kruzích je rostoucí poptávka po politickém zastoupení, jež by svědomitěji hájilo výdobytek, kterým je německá demokracie„FARAGE: Shodou okolností jsem před chvilkou na toto téma dohovořil se dvěma německými novináři. V odborných, akademických i podnikatelských kruzích je rostoucí poptávka po politickém zastoupení, jež by svědomitěji hájilo výdobytek, jímž je německá demokracie. Poptávka po někom, kdo by se postavil proti plíživé koncentraci moci v Bruselu na úkor německých voličů.

ČESKÁ POZICE: Nemáte obavy, že referendum o setrvání Velké Británie v EU přislíbené konzervativním premiérem Davidem Cameronem sebere vaší straně UKIP volební vítr z plachet?

FARAGE: Vůbec ne. Cameron sliboval už před minulými volbami, že po nich voličům předloží ke schválení v referendu Lisabonskou smlouvu a neudělal to. Navíc by k vypsání referenda o setrvání Británie v Evropské unii potřeboval nejdřív vyhrát příští volby, na což to nyní nevypadá.

ČESKÁ POZICE: V České republice jste byl několikrát na setkání nejen s prezidentem Klausem, ale i jinými euroskeptiky. Zamíříte sem znovu v dohledné době?

FARAGE: Naposledy jsem byl v České republice loni v létě. Nyní žádný konkrétní plán návštěvy nemám, ale víte co? Sestaví-li Václav Klaus pro volby do Evropského parlamentu v roce 2014 euroskeptickou kandidátku, tak ho v předvolební kampani rád přijedu podpořit.

Nigel Farage (1964)

Narodil se v kentském hrabství na jihovýchodě Anglie. Jeho otec burzián odešel od rodiny, když bylo Nigelovi pět let. Po studiích, během nichž se začal angažovat v britské Konzervativní straně, se živil jako komoditní makléř. Stranu opustil v roce 1992 kvůli podpisu Maastrichtské smlouvy konzervativním premiérem Johnem Majorem. Následujícího roku se stal zakládajícím členem vyhraněně euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) usilující o vystoupení z EU.

Farage se prohlašuje za libertariána, přičemž ostatní tři hlavní britské strany označuje za sociálně demokratické. Od roku 1999 je za UKIP již třetí funkční období europoslancem, od roku 2006 je s dočasnou jednoletou přestávkou předsedou strany. V posledních eurovolbách v roce 2009 dovedl UKIP k zisku rekordních 16,5 procenta a celkově druhé příčce v zemi. Za UKIP také pětkrát kandidoval do britského parlamentu, ale strana sítem většinového volebního systému ani jednou neproklouzla. Zatím poslední pokus dostat se do Westminsteru v roce 2010 Farage málem nepřežil, když se v den hlasování zřítil s letadlem, jež mělo po obloze táhnout volební banner.

Díky plamenným (mnohdy nevybíravým) vystoupením v plénu Evropského parlamentu se stal hvězdou kanálu YouTube nejen ve Spojeném království. Proslul odhalováním poklesků čelných představitelů EU. Předpověděl krizi eurozóny a varuje před německou dominancí Evropy. To mu ale nebránilo vzít si za druhou manželku Němku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.