Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Neznámá brněnská firma hodlá vybudovat na Hvaru nové kotviště

  10:11
Chorvatský deník Slobodna Dalmacija na konci června informoval, že podnikatelé z brněnské společnosti MFA invest hodlají vybudovat na ostrově Hvar marinu, v níž by mělo kotvit až 250 plavidel. Za její provoz o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních by státu v příštích 30 letech měli zaplatit 444 milionů kun (téměř 1,6 miliardy korun).

Chorvatsko. foto: Foto Profimedia.cz

Nejen fotbal vzbudil na přelomu června a července na jihu Evropy pozornost čtenářů chorvatských médií. Tamní deník Slobodna Dalmacija přinesl informaci o projektu nového kotviště pro 250 plavidel ve východní části turisticky vyhledávaného ostrova Hvar. O výběrové řízení projevili zájem i nepříliš známí podnikatelé z brněnské společnosti MFA invest. List uvedl, že jen za koncesi na 30 let provozu by zhotovitel přístavu musel státu zaplatit v přepočtu kolem 1,6 miliardy korun, nehledě na stovky milionů za samotnou stavbu.

Zástupci MFA investu částku označili za nesmyslnou, nicméně v průběhu řízení nechtějí záležitost blíže komentovat. Není tedy jasné, zda by projekt zaplatili sami, či zda za nimi stojí větší hráči. Chorvatsko je přitom vyhledávanou destinací vlivných tuzemských finančníků. Z analýzy v obchodním rejstříku vyplývá, že od MFA investu vedou nitky k exmajiteli fotbalové Sigmy Olomouc či k podnikateli, kvůli němuž v roce 2001 čelil podezření ze střetu zájmů tehdejší člen Zemanovy vlády Petr Lachnit.

Další účastníci

Začátek července bývá obdobím, kdy čeští turisté houfně vyrážejí užít si prázdniny do Chorvatska. Balkánská země se však v průběhu let stala lákavou destinací nejen pro letní dovolenkáře, ale i pro tuzemské finančníky a lobbisty. Na lukrativních místech chorvatského státu si stavějí vily a pořizují byty. Jak v uplynulých dnech informovala chorvatská média, investiční a budovatelská chuť některých z nich dosáhla nebývalého rozměru. Zájem o Jadran projevila neznámá firma, od níž vedou nitky až ke kauze z přelomu milénia kolem člena vlády Miloše Zemana.

Do výběrového řízení vypsaného chorvatským ministerstvem námořnictví, dopravy a infrastruktury se mohou přihlásit další účastníci. Investice by se podle odhadů mohla pohybovat ve výši několika set milionů korun.

Deník Slobodna Dalmacija na konci června přinesl informaci, že čeští investoři hodlají vybudovat ve východní části turisticky vyhledávaného ostrova Hvar lukrativní přístaviště pro lodě. Má jít o marinu, kde by za pár let mělo najít kotviště až 250 plavidel. Podle listu by za provoz mariny o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních zájemce tamnímu státu v příštích 30 letech zaplatil 444 milionů kun, v přepočtu téměř 1,6 miliardy korun. Deník dodal, že soutěžní proces na zhotovitele a provozovatele mariny je stále otevřený.

Do výběrového řízení vypsaného chorvatským ministerstvem námořnictví, dopravy a infrastruktury se mohou přihlásit další účastníci. Investice by se podle odhadů mohla pohybovat ve výši několika set milionů korun. Kdo by však předpokládal, že chuť utratit na Balkáně miliony dostali etablovaní pražští finančníci, miliardáři či lobbisté, mýlil by se. Podle chorvatského deníku jde o společnost MFA invest. Firma z Brna byla založena v srpnu 2016 a o její finanční kondici se ve sbírce listin nelze nic dozvědět, protože v obchodním rejstříku lze dohledat jen notářský zápis o jejím vzniku.

Oblíbená lokace

Její jednatel Pavel Ondráček odmítl, že by jeho firma fungovala jako bílý kůň a kryla skutečného investora, který by chtěl zůstat v pozadí. Zdůraznil, že koncese ve výši 1,6 miliardy korun za 30letý provoz mariny zmiňovaná chorvatským deníkem je zcela nesmyslná. „Daný článek je novinářská kachna. Ekonomicky by to nedávalo vůbec smysl,“ dodal Ondráček. Zájem jeho společnosti o vybudování přístaviště nepopřel, dodal však, že řízení je teprve na začátku a zatím prý není ani jasné, o jak velkou investici by ve finále mělo jít.

Ambiciózní projekt může narazit u místních obyvatel. Oblast mezi obcí Sučuraj a populární pláží v zátoce je oblíbenou lokací. Domorodcům by se výstavba nemusela zamlouvat. „Někteří z účastníků opakované veřejné debaty upozornili, že by v souladu s projektem bylo třeba postavit jak čerpací stanici, tak kvalitní přístup pro trajekty s parkovacími místy pro plavidla, která čekají na nalodění.

„Vše se teprve hýbe, řízení probíhá. Věřím, že na přelomu srpna a září budu vědět více,“ řekl LN Ondráček. Ambiciózní projekt však může narazit u místních obyvatel. Oblast mezi obcí Sučuraj a populární pláží v zátoce je oblíbenou lokací. Domorodcům by se výstavba nemusela zamlouvat. „Někteří z účastníků opakované veřejné debaty upozornili, že by v souladu s projektem bylo třeba postavit jak čerpací stanici, tak kvalitní přístup pro trajekty s parkovacími místy pro plavidla, která čekají na nalodění,“ píše se v článku deníku Slobodna Dalmacija, který převzalo několik médií.

Jednatel brněnského zájemce MFA invest Ondráček nechtěl projekt mariny více komentovat z důvodu předčasnosti celé záležitosti. Jeho společnost však na jihu Evropy neponechala nic náhodě. Dle chorvatského obchodního rejstříku vybudovala v Chorvatsku dceřinou firmu se sídlem v Zadaru, která by se měla účastnit výběrového řízení. Na českém trhu jde o zcela neznámou společnost. Více informací o podnikatelské struktuře MFA invest lze zjistit jen při analýze jednatelů a spolumajitelů brněnské firmy v obchodním rejstříku.

Klubko subjektů

Stěžejní figurou MFA investu se ukazuje zmiňovaný brněnský podnikatel a jednatel Pavel Ondráček. Jedním z jeho podnikatelských cílů jsou developerská činnost a pronájem realit, jež se soustřeďuje ve skupině Ravantino. Jedním z objektů, které se na webu nabízejí, je průmyslový areál v Rožmitále pod Třemšínem. Vedle Ondráčka skupinu ovládá miliardář a bývalý majitel fotbalového klubu Sigma Olomouc Josef Lébr. Součástí skupiny je klubko dalších subjektů, například Rexstout corporation, v jejichž orgánech působí další zajímaví podnikatelé.

Stěžejní figurou MFA investu se ukazuje brněnský podnikatel a jednatel Pavel Ondráček. Vedle něho skupinu ovládá miliardář a bývalý majitel fotbalového klubu Sigma Olomouc Josef Lébr. Součástí skupiny je klubko dalších subjektů, například Rexstout corporation, v jejichž orgánech působí další zajímaví podnikatelé.

Předsedou představenstva zmiňované společnosti je obchodník Roman Grolig. O něm se mluvilo zejména v roce 2001, kdy vypukla aféra kolem tehdejšího ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita. Člen vlády Miloše Zemana složitě vysvětloval, proč na konci roku 2000 ve vládě zkoušel prosadit státní záruku na 17milionový úvěr Groligově firmě Distribuční centrum Ostravsko. Lachnit čelil podezření ze střetu zájmu. Jak v srpnu 2001 informoval deník MF DNES, Grolig předtím poskytl několik milionů korun firmě Alfa Horizont, jejímž společníkem byl právě někdejší místopředseda ČSSD Lachnit.

Ten má i dvouměsíční zkušenost s působením v Evropském parlamentu coby kooptovaný poslanec, kde měl mandát do uspořádání prvních evropských voleb v roce 2004. Lachnit tehdy kauzu politicky přežil. Když se v roce 2010 Miloš Zeman vrátil z důchodu na Vysočině do nejvyšší politiky, kandidoval Lachnit za jeho Stranu práv občanů – Zemanovce (SPOZ) do Poslanecké sněmovny. O dva roky později šel Lachnit za SPOZ do senátních voleb v Ostravě, nicméně neuspěl.

Zda se do případné výstavby mariny na Hvaru pustí Ondráčkovi uvedení movití partneři, není jasné. „Vše je absolutně předčasné. Nemám komu říkat o peníze, když jsme zatím ani nevyhráli výběrové řízení,“ dodal jednatel MFA investu.

MFA invest

  • Brněnská firma vznikla v srpnu 2016. V Zadaru má chorvatskou pobočku.
  • Spolumajiteli jsou podnikatelé Igor Macášek, Zdeněk Zedníček a firma Topmatic Energy, jež náleží mateřské společnosti Topmatic SE. Za ní stojí Pavel Ondráček, který je i jedním z jednatelů MFA invest.
  • Firma Topmatic SE je prodejcem mobilních samoobslužných čerpacích stanic.
  • Další významnou firmou kolem Pavla Ondráčka je brněnská skupina Ravantino. Soustředí se na nákup a prodej pohledávek, investice, pronajímá průmyslový areál a zabývá se developerskými projekty.
  • Mezi obchodní partnery Pavla Ondráčka patří olomoucký miliardář a exmajitel fotbalové Sigmy Olomouc Josef Lébr či podnikatel Roman Grolig, který na začátku milénia „proslul“ obchodní spoluprací s tehdejším ministrem pro místní rozvoj Petrem Lachnitem z ČSSD (později Strana práv občanů – Zemanovci).