Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Neúroda kvůli suchu žene ceny pšenice nejvýš za čtyři roky

  9:59
Kvůli suchu se v Česku sklízí méně obilí. Agrární komora čeká pokles o 10 až 15 procent. Tlak na růst jeho ceny ale vzniká prakticky v celém světě. Počasí zemědělce trápí v celé Evropě, stejné téma jako Češi řeší v sousedních zemích. Sucho míří do obchodů. Zdraží chléb i maso. Čeští vědci pracují na odrůdách odolnějších vůči suchu.

SRPEN: Česko letos sužovala rekordní sucha. Český hydrometeorologický ústav koncem léta uvedl, že od ledna do července spadlo pouhých 293 milimetrů srážek, jde o druhou nejnižší hodnotu od roku 1961, kdy se začalo s měřením. Méně ročních srážek spadlo v průměru pouze v roce 2015, tehdy to bylo 286 milimetrů. foto: Reuters

Zoufalý nedostatek deště, s nímž se letos potýká nejen Česká republika, ale i značná část Evropy, se brzy promítne také do cen základních potravin. Jako první přijdou vinou dražšího obilí na řadu pekárenské výrobky, stranou ale nezůstane ani maso. „V září zdražíme mouku až o 25 procent,“ říká Jaroslav Chochole, šéf Společenstva mlynářů a pekařů a majitel mlýnů Delta. Dopad dražší mouky lze odhadnout z jejího množství potřebného k výrobě jednotlivých druhů pečiva.

Náklady na výrobu rohlíku vzrostou zhruba o deset haléřů, u chleba může jít o korunu. Pekaře navíc zatěžuje růst mezd. Pšenice je v současnosti na trhu nejdražší za uplynulé čtyři roky. „Cena stoupá a zjevně dál poroste,“ odhaduje zemědělský expert Petr Havel. Chabé srážky ovlivnily i sklizeň a kvalitu ječmene, důležité suroviny pro výrobu sladu. Pivovary se však zatím k důsledkům nechtějí vyjadřovat.

„Je předčasné hovořit o dopadu na cenu piva, protože sklizeň ještě není ukončena. Rozhodující budou i kvalitativní parametry ječmene,“ popisuje mluvčí pivovarů Staropramen Pavel Barvík.

Nakrmit dobytek bude dražší

Tomáš Maier z České zemědělské univerzity upozorňuje, že ječmen se v nákladech na výrobu piva odráží jen minimálně. Pivovary nicméně mohou podle něho vyšší cenou a horší kvalitou jedné ze základních surovin hájit tradiční podzimní zdražování. Sucho způsobilo i slabší úrodu máku, luštěnin či trávy na seno. To vše se projeví v ceně masa – nakrmit dobytek bude dražší než před rokem. „Krávy se nemají kde pást, není pro ně ani krmivo,“ popisuje Chochole. Na nedostatek přirozené závlahy již reagují čeští vědci. Snaží se přijít s odrůdami pšenice, jež budou odolnější vůči suchu.

Sucho způsobilo i slabší úrodu máku, luštěnin či trávy na seno. To vše se projeví v ceně masa – nakrmit dobytek bude dražší než před rokem.

Kvůli suchu se v Česku sklízí méně obilí. Agrární komora čeká pokles o deset až patnáct procent. Tlak na růst jeho ceny ale vzniká prakticky v celém světě. Počasí zemědělce trápí po celé Evropě, stejné téma jako Češi řeší v sousedních zemích. Němci čekají nejslabší úrodu za uplynulých 15 let. Stejně jako Češi za to viní počasí. „V Polsku, Německu i ve Francii je slabá úroda. A země mají zájem nakupovat v Česku,“ popisuje Jaroslav Chochole, šéf Společenstva mlynářů a pekařů a majitel mlýnů Delta. Dokonce i Skandinávie se potýkala s netypickým horkem a suchem. A nejen ona.

Po šesti letech čeká propad výnosů i největší obilnici světa – Rusko. Nedávno své výhledy upravila i Austrálie. Ještě v červnu očekávali pro nadcházející sezonu (nyní je tam zima) růst sklizně na 22 milionů tun, nyní kvůli „drsným podmínkám“ ve velké části země odhad opravili a čekají pokles pod 20 milionů tun.

Zlevnění až příští rok na podzim

Chybějící miliony tun obilí tlačí na trzích cenu vzhůru po celém světě. Dokonce i Egypt, který nakupoval obilí na dotované pečivo, musel sáhnout výrazně hlouběji do kapsy, i když od Ruska a Rumunska získal proti tržním cenám slevy. Slabá úroda zasáhla i oblast kolem Černého moře. Výsledek sklizně v Česku tak na ceny nebude mít zásadní vliv. Kdyby chtěl český zemědělec prodávat levněji, rychle by českého zájemce přeplatil někdo z Německa nebo Polska. Cena pšenice na pařížské burze je nejvyšší za uplynulé čtyři roky a roste.

Vývoj obchodování na další období navíc ukazuje, že zlevnění by mohlo přijít až příští rok na podzim. I pak budou ceny vyšší než ještě před pár měsíci. Obavy z dalšího sucha jsou zatím příliš velké a na výrazné zlepšení úrody v příštím roce si obchodníci netroufnou vsadit.

Vývoj obchodování na další období navíc ukazuje, že zlevnění by mohlo přijít až příští rok na podzim. I pak budou ceny vyšší než ještě před pár měsíci. Obavy z dalšího sucha jsou zatím příliš velké a na výrazné zlepšení úrody v příštím roce si obchodníci netroufnou vsadit. „Cena roste a zjevně poroste,“ říká zemědělský expert Petr Havel.

„Trh je nyní rozkolísaný, protože zatím nejsou známé přesné výsledky sklizní, které nejsou ukončeny. Propady produkce jsou v Rusku, na Ukrajině, v západní Evropě, tím se zvýšila poptávka. Situace se výhledově uklidní a teprve pak můžeme stav hodnotit,“ snaží se možné dopady do cen potravin klidnit mluvčí Agrární komory Jiří Felčárek.

Problém ale není jen s nižší sklizní. Kvůli suchu mají zemědělci málo krmiva pro dobytek. Mají v podstatě dvě možnosti. Buď svá stáda zmenší, nebo budou nakupovat více krmných směsí, a tím dál zvýší cenu pšenice na trhu. Dobytka bude o něco méně a ten, který zbude, bude nákladnější vykrmit. Vznikne tak tlak na růst cen masa. Na ceně pšenice se neodráží jen aktuální úroda a poptávka. Vliv má i aktuální stav ekonomiky a chování globálních investorů. V uplynulém desetiletí byla cena s rezervou nejvyšší těsně před startem hospodářské krize v roce 2008, následně se cena pšenice zřítila.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!