Lidovky.cz

Nesmrtelná devítiletá blogerka

  10:03

Mladičká Skotka Martha Payneová v minulých dnech odmítla Hollywood, sehnala peníze na jídelnu v Africe a píše dál svůj blog.

Od „goodbye“, kterým se dnes již světoznámá devítiletá blogerka Martha Payneová ze skotského Argyllu ve čtvrtek rozloučila se svými čtenáři, neuplynulo ani sto hodin. Hodina v kyberprostoru však často znamená v reálném čase celou věčnost, a proto je nutné si nedávných několik dní zrekapitulovat.

Martha Payneová je ta devítiletá pankáčka, která se nechtěla smířit s jídlem, jež každý všední den dostávala ve školní jídelně. S pomocí svého otce založila na přelomu dubna a května blog NeverSeconds a stala se téměř přes noc internetovou celebritou. Martha každý den přijde do jídelny, vyfotí oběd a fotografii společně s krátkým hodnocením zveřejní.

Víc se dočtete v článku Jak devítiletá blogerka bojuje se školní jídelnou.

Ale vraťme se ke „goodbye“. Blog mladičké Skotky během několika týdnů navštívily téměř dva miliony uživatelů. Její první novinářské pokusy začala sledovat média z celého světa i různé spotřebitelské organizace a bojovníci za lepší výživu dětí. Všimla si jej i kuchařská celebrita Jamie Oliver, který o NeverSeconds napsal na Twitteru a blogerce poslal svou kuchařku s podpisem a věnováním: „Skvělá práce! Chytrá holka… Nedej se!“

Známý skotský šéfkuchař Nick Nairn ji zase pozval na konferenci o dětských stravovacích návycích. Náhlá popularita devítileté blogerky se však vůbec nelíbila úředníkům ze skotského okresu Argyll & Bute a prostřednictvím školní rady zakázali Marthe v blogu pokračovat. Ta se musela se svými fanoušky rozloučit, k čemuž její otec řekl: „Je ostuda, že blog, který překonal hranici dvou milionů návštěvníků, rozpoutal debatu doma i v zahraničí a vydělal téměř dva tisíce liber na charitu, byl přinucen skončit.“

Co následovalo

Shitstorm je slovo, které pravděpodobně nejlépe vystihuje to, co následovalo. Ke kauze se prostřednictvím sociálních sítí vyjádřily desetitisíce rozzlobených uživatelů, přičemž ne všichni byli stejně slušní jako kuchařská celebrita Jamie Oliver, jenž tweetoval: „Stay strong, Martha!“ nebo autor sci-fi Neil Gaiman, který kritizoval okres Argyll & Bute, protože dobrou věc proměnil v PR pohromu.

Ke kauze se prostřednictvím sociálních sítí vyjádřily desetitisíce rozzlobených uživatelů

V prvních dvanácti hodinách po zákazu bylo k tématu v celém světě včetně ČESKÉ POZICE zveřejněno víc než dvě stě článků. Blog Marthy navštívilo víc než půl milionu lidí, pod jejím rozloučením se nastřádalo 2358 komentářů a deník The Guardian navrhl, aby jí čtenáři posílali fotografie svých obědů.

Nakonec byl předseda správní rady okresu Argyll & Bute Roddy McCuish donucen zákaz zrušit. Reagoval tím na žádost skotského ministra školství a na silný tlak uživatelů sociálních médií. „V naší radě není místo pro cenzuru, a dokud ji povedu já, ani nebude,“ napsal McCuish v oficiálním prohlášení. Slibuje v něm také, že se s Marthou a jejím otcem v nejbližší době sejde a společně se pokusí situaci napravit. „Martha Payne a její kamarádi budou mít trvalý vliv nejen na školní jídlo, ale i na celý okres Argyll & Bute,“ končí McCuishovo prohlášení.

Charitativní sbírka

Během víkendu navštívily blog další čtyři miliony zvědavců. „Od chvíle, kdy jsme s tím začali, jsme obdrželi nabídky vystoupit v televizních pořadech od Japonska až po USA. Telefonovali nám agenti z Hollywoodu ohledně knížek, televizních seriálů i filmů,“ komentuje události překvapený otec Marthy. A rezolutně dodává: „Všechny nabídky jsme odmítli. Martha půjde v pondělí zase do školy a bude psát svůj blog.“ Martha však souhlasila, že společně se svými spolužáky a s podporou známého skotského šéfkuchaře Nicka Nairna pomůže školní radě sestavit nový jídelní lístek.

V pondělí 18. června Martha zatím žádnou fotografii nezveřejnila, všechny nás však zajímá, co dnes měla k obědu

Martha navíc nedávno odstartovala sbírku pro charitativní organizaci Mary’s Meals. Ze začátku peníze nijak zvlášť nepřicházely, ale koncem minulého týdne nastalo doslova zlaté krupobití. Cílem sbírky bylo získat na webu JustGiving.com sedm tisíc liber. V pondělí odpoledne se částka blížila k 85 tisícům. Peníze poslouží k výstavbě školní jídelny v africké Malawi, kde lze za deset liber jedno dítě stravovat dvanáct měsíců. Nelze se proto divit, že měla nová stravovna nést jméno Marthy. Ta se ale nakonec rozhodla malawskou školní kantýnu nazvat „Friends of Never Seconds“.

Malawské děti děkují Marthě:

V pondělí 18. června Martha zatím žádnou fotografii nezveřejnila, všechny nás však zajímá, co dnes měla k obědu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.