Lidovky.cz

Nerozumíme si, protože se neposloucháme. Oponenty už vůbec ne

  10:16
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová bilancuje vyšetřování kauz právě končícího roku. V rozhovoru hovoří mimo jiné o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kvalitní práci BIS, kriminalitě na internetu či neumění komunikace lidí naživo i na sociálních sítích.

Lenka Bradáčová. foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie se dotační kauzou Čapí hnízdo zabývá už od prosince 2015. Jak obvinění v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak veřejnost netrpělivě vyhlížejí, s jakými závěry svého pátrání přijde. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má za to, že vyšetřovatelé otálejí. „S ohledem na délku řízení jsem již v říjnu tohoto roku iniciovala kontrolu nad postupem dozorového státního zástupce. Shodli jsme se na závěru, že dozorový státní zástupce nepřistupoval k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a efektivně. Bylo přijato opatření k nápravě,“ říká žalobkyně v rozhovoru.

Dozorující státní zástupce „čapí“ kauzy Jaroslav Šaroch by měl být dle Bradáčové přísnější. „Musí být důraznější a zajistit co nejrychlejší ukončení vyšetřování,“ uvedla dlouhodobě nejvlivnější žena České republiky. V uplynulých týdnech veřejným míněním hýbala kauza kolem premiérova syna, jeho zdravotních problémů a pobývání na Krymu. Vyvstala otázka, zda Andrej Babiš mladší a lidé okolo něho úmyslně nenatahovali vyšetřování, neboť i premiérův syn je jedním z obviněných v dotační kauze. Dle Bradáčové však jeho pobyt na Krymu a ve Švýcarsku vyšetřování neprodlužoval.

Dozorující státní zástupce „čapí“ kauzy Jaroslav Šaroch by měl být dle Bradáčové přísnější. Musí být důraznější a zajistit co nejrychlejší ukončení vyšetřování.

„Pro úplnost musím poznamenat, že délka řízení nebyla primárně ovlivněna procesní situací ve vztahu k jedné z obviněných osob, která se zdržuje mimo území České republiky. Postup vůči ní nebyl důsledný, avšak ukončení věci nebylo na její součinnosti závislé,“ říká. Vyšetřování politických kauz podle ní vždy vyvolává mimořádně silné emoce. Teď o to víc, že jde o první případ, který se týká premiéra ve funkci.

„V nedávné době jsem obdržela podnět jedné novinářky, která mě mimo jiné nabádala, abych si při svém rozhodování uvědomila, že až se vymění politická reprezentace a zeslábne vliv té nynější, pak budou mé kroky přezkoumány a vyvozena odpovědnost,“ uvádí Bradáčová.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký byl rok 2018 z pohledu vyšetřování?

BRADÁČOVÁ: Nijak významně nevybočil ve srovnání s uplynulými roky. Hodnotím jej jako úspěšný rok, ale zároveň jako rok zvýšeného zatížení státních zástupců, kteří z důvodu sílícího procesního formalismu musejí napravovat postupy některých policistů a dožadovat se potřebné aktivity, aby nedocházelo k průtahům. Rovněž místy vázne vyhledávání trestné činnosti. Vedle toho však stojí věci, kde policisté odvedli výbornou práci, a jim za ni děkuji. Takových bychom si přáli víc.

LIDOVÉ NOVINY: Souvisí tento pokles kvality práce policistů s kontroverzní policejní reorganizací z léta roku 2016?

Místy vázne vyhledávání trestné činnosti. Vedle toho však stojí věci, kde policisté odvedli výbornou práci, a jim za ni děkuji. Takových bychom si přáli víc.

BRADÁČOVÁ: Jde o dlouhodobější jev. Bohužel situace se, navzdory enormnímu úsilí, příliš nezlepšuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vážný je odliv špičkových policistů a expertů, ať už do civilu, nebo jiných státních orgánů a institucí?

BRADÁČOVÁ: Obměna se děje vždy, když se reorganizací zasáhne do policie. Ti, kdo reformu v roce 2016 připravovali, museli takový vývoj předpokládat. Zaznamenali jsme řadu odchodů. Považuji za lehkomyslné, pokud se takové odchody bagatelizují vysvětlením, že jde o jednotkové případy. Odešli především velitelé, zkušení policisté, kteří sloužili ve sboru dlouhou dobu. Takoví lidé se nahrazují velice obtížně.

LIDOVÉ NOVINY: Nový český velvyslanec na Slovensku a někdejší spolutvůrce policejní organizace Tomáš Tuhý si o víkendu v rozhovoru policejní reorganizaci pochvaloval. S argumentem, že nastala stabilizace policie. Souhlasíte s názorem diplomata?

BRADÁČOVÁ: Můj názor se nezměnil. Od počátku hodnotím reorganizaci z pohledu systémového jako krok nepromyšlený, který nepřinesl výhody – ba naopak. Na druhou stranu musím říci, že současné vedení se snaží situaci, do které se útvar dostal nikoli jejich rozhodnutím, konsolidovat a hledat funkční systém. Osobně si myslím, že proces změn není u konce.

LIDOVÉ NOVINY: Co považujete za úspěchy vašeho vrchního státního zastupitelství?

Od počátku hodnotím reorganizaci policie z pohledu systémového jako krok nepromyšlený, který nepřinesl výhody – ba naopak. Na druhou stranu musím říci, že současné vedení se snaží situaci, do které se útvar dostal nikoli jejich rozhodnutím, konsolidovat a hledat funkční systém. Osobně si myslím, že proces změn není u konce.

BRADÁČOVÁ: Povedlo se rozkrýt závažnou systémovou manipulaci s veřejnými zakázkami ve zdravotnictví, rozsáhlé daňové úniky, kdy ve dvou souvisejících věcech je stíháno 57 osob. Také se nám podařilo zahájit vyšetřování případu souvisejícího s porušováním pravidel v hospodaření státních hmotných rezerv. Mohu uvést i dokončení vyšetřování v neoprávněně vydaných pozemcích v hodnotě zhruba dvou miliard korun pozemkovým fondem nebo rozhodnutí ve věcech týkajících se kauz Nemocnice Na Homolce či Radovana Krejčíře.

LIDOVÉ NOVINY: V uplynulém roce došlo k několika významným personálním změnám. Ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se stal státní zástupce Radim Dragoun, novým policejním prezidentem Jan Švejdar a novým šéfem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek. Jak tyto výměny hodnotíte?

BRADÁČOVÁ: K Jiřímu Mazánkovi jsem se již vyjadřovala. Co se týká dalších dvou změn, v uplynulých deseti letech jsem měla tu možnost se opakovaně profesně potkat jak s novým ředitelem GIBS, tak novým policejním prezidentem. Oba muže hodnotím jako ryzí profesionály. Bonusem pro státní zastupitelství je fakt, že oba rozumějí potřebám trestního řízení. Až budoucnost ukáže, zda se jim povede pro své vize získat kvalitní spolupracovníky a společně je naplnit.

LIDOVÉ NOVINY: Dominantní kauzou končícího roku byl případ Čapí hnízdo týkající se premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Vyšetřování se táhne. Není jasné, čí vinou – zda kvůli liknavé práci vyšetřovatelů, nebo kvůli obstrukcím obviněných. Jakým způsobem zjednat ve vyšetřování kauzy nápravu?

BRADÁČOVÁ: Věcí se zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. Náš úřad může přezkoumávat pouze činnost státního zástupce, nikoliv policejního orgánu. S ohledem na délku řízení jsem již v říjnu tohoto roku iniciovala kontrolu nad postupem dozorového státního zástupce. Shodli jsme se na závěru, že dozorový státní zástupce nepřistupoval k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a efektivně. Bylo přijato opatření k nápravě.

LIDOVÉ NOVINY: Jak by měl tedy dozorový žalobce nyní postupovat?

Na jedné straně stojí sympatizanti veřejně činné osoby, proti které se trestní řízení vede, na druhé její odpůrci. Obě strany promítají do trestního řízení jak své sympatie, respektive antipatie, tak do komentářů své politické názory. Často se objevují emoce.

BRADÁČOVÁ: Musí být důraznější a zajistit co nejrychlejší ukončení vyšetřování. Pro úplnost musím poznamenat, že délka řízení nebyla primárně ovlivněna procesní situací ve vztahu k jedné z obviněných osob, která se zdržuje mimo území České republiky. Postup vůči ní nebyl důsledný, avšak ukončení věci nebylo na její součinnosti závislé.

LIDOVÉ NOVINY: Změnil se tlak na vrchní státní zastupitelství v souvislosti s vyšetřováním kauz spojených s vrcholnými politiky?

BRADÁČOVÁ: Je řada trestních věcí, které se dotýkají osob spojených s veřejnou mocí, a ty vždy mají svá specifika. Už jen tím, že úkolem médií je informovat o případech vzhledem k veřejnému zájmu. Média se logicky o takové případy zajímají detailněji. Projevy veřejného mínění jsou silnější. Na jedné straně stojí sympatizanti veřejně činné osoby, proti které se trestní řízení vede, na druhé její odpůrci. Obě strany promítají do trestního řízení jak své sympatie, respektive antipatie, tak do komentářů své politické názory. Často se objevují emoce.

LIDOVÉ NOVINY: Pociťujete vy osobně zvýšený tlak – ať už z jakéhokoliv směru – v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo?

BRADÁČOVÁ: Nijak to nevybočuje z charakteristiky trestních věcí, které jsme zpracovávali v minulosti. Veřejný prostor byl a je plný informací a komentářů různé kvality. Státnímu zastupitelství zákon neumožňuje v dané fázi řízení vyjevit všechny informace a vést veřejnou diskusi či chcete-li obhajobu svých postupů. A tak musí snést místy až personifikované ataky.

Veřejný prostor byl a je plný informací a komentářů různé kvality. Státnímu zastupitelství zákon neumožňuje v dané fázi řízení vyjevit všechny informace a vést veřejnou diskusi či chcete-li obhajobu svých postupů. A tak musí snést místy až personifikované ataky.

V nedávné době jsem například obdržela podnět jedné novinářky, která mě mimo jiné nabádala, abych si při svém rozhodování uvědomila, že až se vymění politická reprezentace a zeslábne vliv té nynější, pak budou mé kroky přezkoumány a vyvozena odpovědnost. Připomnělo mi to léta snad dávno minulá.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste na takovou výzvu reagovala?

BRADÁČOVÁ: Důrazně říkám, že státní zastupitelství postupuje nezávisle a nestranně bez ohledu na jakýkoliv druh tlaku a nenechává se ovlivnit žádnými zájmy politických stran, veřejným míněním ani sdělovacími prostředky. Nic víc, než že naplňuje literu zákona.

LIDOVÉ NOVINY: V posledních dnech se kvůli útoku prezidenta Miloše Zemana na kvalitu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) vedla čilá debata o zpravodajských službách. Jak vám se spolupracuje s BIS?

BRADÁČOVÁ: Politickou debatu mi nepřísluší komentovat. O to méně, kdy nezasahuje státní zastupitelství. BIS považuji za nezastupitelnou. Za jednu z nejvýznamnějších institucí, které zajišťují tolik akcentovanou bezpečnost naší země. Spolupráci s touto službou hodnotím ze své pozice jako naprosto profesionální. Snad jen dodám, že jejím úkolem není obstarávat důkazy pro trestní řízení, a není tedy možné hodnotit její kvalitu optikou počtu vyšetřovaných „špionů“. Máme jiné cíle a jiné nástroje k jejich dosažení.

LIDOVÉ NOVINY: U soudu právě probíhá líčení v kauzách kolem dopravního podniku. Ty mimo jiné ukázaly propojenost politiky a byznysu přes takzvané lobbisty a politické podnikatele, například Iva Rittiga. Kdo jsou jejich dnešní „pokračovatelé“? Nebo se oblast změnila natolik, že kdo chce získat nějaký profit pro své podnikání, namísto prostředníků přímo kandiduje do politiky a ovlivňuje pak legislativu sám?

Státní zastupitelství postupuje nezávisle a nestranně bez ohledu na jakýkoliv druh tlaku a nenechává se ovlivnit žádnými zájmy politických stran, veřejným míněním ani sdělovacími prostředky. Nic víc, než že naplňuje literu zákona

BRADÁČOVÁ: Odpověď na otázku je možno vyčíst z trestních věcí, které řešíme, a jsou projednávány. Tam zaznívají pro veřejnost zásadní informace, jenže média je veřejnosti zprostředkovávají sporadicky. Nemohu komentovat konkrétní osoby a jejich vazby, ale mohu zobecnit, že slabá místa systému identifikujeme.

LIDOVÉ NOVINY: Kde leží tato slabá místa?

BRADÁČOVÁ: Tam, kde státní úředníci rozhodují o přerozdělování veřejných prostředků, dotačních titulech a veřejných soutěžích a zakázkách. Mohu zmínit z poslední doby ROP Severozápad, sportovní dotace ministerstva školství či veřejné zakázky spojené se zdravotnictvím.

LIDOVÉ NOVINY: Přinese rok 2019 rozuzlení ságy Davida Ratha?

BRADÁČOVÁ: Jelikož znám kvalitu důkazů, chce se mi říct jasné ano. Avšak s ohledem na předchozí překvapivé rozhodnutí Vrchního soudu je má odpověď „doufám“. Samotné rozhodnutí, a nechci předjímat jaké, je zásadní pro vnímání spravedlnosti v této zemi, respektive pocitu rovnosti před zákonem a soudy.

LIDOVÉ NOVINY: Pozorujete proměnu povahy trestné činnosti, respektive nějaký vývoj kriminality? Sílí nějaký trend?

BIS považuji za nezastupitelnou. Za jednu z nejvýznamnějších institucí, které zajišťují tolik akcentovanou bezpečnost naší země. Spolupráci s touto službou hodnotím ze své pozice jako naprosto profesionální.

BRADÁČOVÁ: Za zcela zásadní změnu bych označila využívání nových nástrojů – tím je hlavně internet. Ten poskytuje zločinu anonymitu, nezná hranice, důkazy v čase migrují mezi státy a neustále se v něm komunikační prostředí proměňuje. Výhrůžky, vydírání, sexuální obtěžování, pronásledování, typické projevy kyberšikany, s nimiž se potkávají už žáci základních škol. Existují platformy, jako je Dark Net, na nichž se obchoduje s nedovolenými komoditami – od drog až po vojenský materiál.

Internet a elektronické komunikace mění realitu zločinu. Nikoliv specializací, trestná činnost stále útočí na majetek, život nebo bezpečnost státu, ale nástroje, kterými je páchána, se citelně proměňují. Pokud chceme tento jev zachytit, musí policie zásadně přehodnotit své priority. Schopnost orientace v prostoru elektronických komunikací, um identifikovat zde trestný čin a odhalit pachatele se musí stát do budoucna samozřejmostí.

LIDOVÉ NOVINY: S tím souvisí i obrovský fenomén současnosti – a to sociální sítě. Váš úřad si nedávno vytvořil profil na Twitteru. Jaké jsou vaše zkušenosti se sociálními sítěmi?

BRADÁČOVÁ: Osobně prostřednictvím sociálních sítí nekomunikuji. Úřad využívá twitterový účet pouze k poskytování informací, tedy nikoliv k oboustrannému sdílení. Autentickou zkušenost tedy nemáme, ale pravda je, že pokud chci v dnešním světě oslovit větší okruh respondentů, jsou tradiční komunikační kanály neúčinné. Moderní způsoby komunikace s sebou přinášejí spousty výhod, ale aby se svému původnímu smyslu nezpronevěřily, měly by být zachovány principy uměřenosti, slušnosti a obezřetnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Co vypovídá obsah na sociálních sítích o dění ve společnosti?

Za zcela zásadní změnu bych označila využívání nových nástrojů – tím je hlavně internet. Ten poskytuje zločinu anonymitu, nezná hranice, důkazy v čase migrují mezi státy a neustále se v něm komunikační prostředí proměňuje.

BRADÁČOVÁ: Obsah sociálních sítí je odrazem našeho reálného světa a stejně jako v něm může fungovat pouze při zachování pravidel. Představa, že z pohodlí a skrytu svého domova mohu beztrestně ponižovat, urážet a hanobit jiné, vyvolávat nenávist a porušovat práva jiných, je naivní a lichá.

A všimněte si, jak jsou různá fóra označena jako diskusní, a aktéři vůbec diskutovat neumějí. Často používají urážlivá hesla a zvolání. Takto si představuji stav, kdy technika předběhla naše schopnosti. Svoboda slova není absolutní, to si všichni uvědomme. Tam, kde porušuji práva jiných, končí má svoboda a mé právo.

LIDOVÉ NOVINY: Nepřipadá vám, že nálada ve společnosti je rok od roku napjatější, emotivnější a polarizovanější? Je to podle vás jeden z důsledků onoho neumění komunikovat mezi sebou?

BRADÁČOVÁ: Nejsem sociolog, abych vám mohla kvalifikovaně odpovědět. Z toho, co pozoruji v rámci trestních řízení, si osobně myslím, že k problému přispívá řada faktorů. Obecně se máme velmi dobře, neprožíváme ozbrojený konflikt, máme možnost získat práci, máme přístup ke vzdělání i zdravotní péči, ale jako by nás to neuspokojovalo.

Internet a elektronické komunikace mění realitu zločinu. Nikoliv specializací, trestná činnost stále útočí na majetek, život nebo bezpečnost státu, ale nástroje, kterými je páchána, se citelně proměňují. Pokud chceme tento jev zachytit, musí policie zásadně přehodnotit své priority.

Možná máme jen strach, že to všechno ztratíme, a ten strach nás oslabuje. K tomu jsme zahlceni každodenním tokem informací, z nichž většina je nepodstatných, a my podstatné a nepodstatné neumíme rozlišit – a tak jsme najednou sami. Proč si nerozumíme? Protože se neposloucháme, oponenty už vůbec ne. To by mohlo oslabit naši pravdu.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte z toho nějaký únik?

BRADÁČOVÁ: Nevím. Nevěřím ve spasitele ani v národní úděl. Samozřejmě že důležité jsou vzory, ale zásadní je, aby každý přijal individuální odpovědnost za zítřejší podobu společnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Už několik let jste považována za nejvlivnější ženu v zemi. Nepřemýšlela jste někdy o politickém angažmá, třeba prezidentských volbách?

BRADÁČOVÁ: Mám v justici ještě spoustu rozdělané práce a stále mě to baví.

LIDOVÉ NOVINY: Jak trávíte Vánoce? Co pro vás znamenají?

Obsah sociálních sítí je odrazem našeho reálného světa a stejně jako v něm může fungovat pouze při zachování pravidel. Představa, že z pohodlí a skrytu svého domova mohu beztrestně ponižovat, urážet a hanobit jiné, vyvolávat nenávist a porušovat práva jiných, je naivní a lichá.

BRADÁČOVÁ: Jsem v tom konzervativní, Vánoce prožívám tradičně. Rodina, štědrovečerní večeře, stromek, dárky a cukroví.

LIDOVÉ NOVINY: Před třemi lety jste nebyla zcela nadšena z titulku našeho rozhovoru, který konstatoval, že zatýkat můžete i o Vánocích. Jak to tedy je?

BRADÁČOVÁ: Jenže to bylo jen v nadpise, v rozhovoru jsme se bavili jinak (smích). Otázka zněla, jestli jsou státní zástupci v pohotovosti i na Štědrý den. Je to podobně jako u zdravotníků nebo policistů – jsou státní zástupci, kteří mají dosah i 24. prosince. Protože i na Štědrý den se dají páchat zločiny.

LIDOVÉ NOVINY: Častým dárkem pod vánočním stromkem jsou knihy. Kdyby se vás někdo zeptal na doporučení, jakou byste vybrala?

BRADÁČOVÁ: Osobně bych vybrala Tyranii: 20 lekcí z 20. století od Timothy Snydera pro zamyšlení, verše Jiřího Ortena nebo Jaroslava Seiferta pro poznání krásného.

LIDOVÉ NOVINY: Co byste společnosti popřála do nového roku?

Nevěřím ve spasitele ani v národní úděl. Samozřejmě že důležité jsou vzory, ale zásadní je, aby každý přijal individuální odpovědnost za zítřejší podobu společnosti.

BRADÁČOVÁ: Přála bych jí, aby se do veřejného prostoru vrátilo více pravdy, aby se její význam nezastíral hloupými teoriemi o nepotřebnosti faktů. Abychom sebrali odvahu bránit ji proti komukoli a kdekoli, i když se nás problém bezprostředně netýká. Očekávám, že nový rok bude rokem diskusí ohledně fungování veřejných institucí a jejich budoucí podobě.

Lenka Bradáčová

  • Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (45) vystudovala v roce 1998 pražskou právnickou fakultu. O tři roky později se stala státní zástupkyní v Litoměřicích. V letech 2008 až 2014 byla prezidentkou Unie státních zástupců.
  • V roce 2012 ji ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval vrchní státní zástupkyní v Praze. Stala se jedním ze symbolů protikorupčního tažení v Česku.
  • Její jmenování doprovázela divoká politická situace. V červnu 2012 tehdejší premiér Petr Nečas odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Spekulovalo se, že se tak stalo kvůli Pospíšilově snaze jmenovat Bradáčovou vrchní žalobkyní.
  • Vedle korupčních případů soudce Ondřeje Havlína a exhejtmana Davida Ratha se Bradáčová pustila do vyšetřování několika kauz kolem lobbisty Iva Rittiga. V roce 2018 její úřad rozjel vyšetřování nemocničních zakázek. Svoboda slova není absolutní, to si všichni uvědomme. Tam, kde porušuji práva jiných, končí má svoboda a mé právo.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.