Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Neochota podřídit se autoritám je rysem dnešní společnosti

„Liberální a demokratický režim musí lidem dopřávat svobodu a volnost, ale také je chránit. Nesmí být naivní a slabý. Nesmí doplatit na to, že je příliš liberální a demokratický. Je důležité dívat se do historie, znát vývoj společnosti a vědět, proč určitá práva začala být chráněna,“ říká v rozhovoru ústavní soudce Tomáš Lichovník.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 1. 2017 18:44
Neochota lidí podřídit se autoritám???

Jde o to, kdo a nebo co jsou ty autority. Rozhodují-li soudy špatně a nebo podle špatných zákonů, nemohou být nazývány autoritami. Pokud jde o lidi, dozajista nemůže být autoritou např. novinářská t.zv. celebrita a pod. Např. nemůže být uznávanou autoritou sebelepší herec, který podepsal Antichartu, autoritou nemůže být sebelepší ekonom, který byl členem KSČ.. Autoritou nemůže být nikdy zavrženíhodný zločinec - bývalý člen KSČ. A máme smůlu v tom, že takovýchto "autorit" je u nás plno, obzvláště v politických stranách a hnutích. Nelze se potom divit, že takovýmto "autoritám"se společnost nehodlá podřizovat.

0 0
možnosti

13. 1. 2017 9:04
Re: Neochota lidí podřídit se autoritám???

A navíc, tito lidé se autoritami nestávají přirozeně či na základě své celoživotní vynikající práce, ale jsou novináři "vyráběni".

0 0
možnosti

12. 1. 2017 18:35
Pan Lichovník se mýlí!

Režim může být příliš liberální, ale příliš demokratický být nemůže. Demokratický totiž může pouze být či nebýt. jde totiž o to, že t.zv. demokratických režimů je ve světě plno. Jde o demokracii přímou a nepřímou. Nepřímá (zastupitelská) demokracie je liberální sociální, socialistická , lidová, parlamentní a mnoho dalších. Aby však kterákoliv z nich mohla být nějakou (parlamentní, liberální, sociální či jinou), musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos - vládou občanů. To vylučuje jakoukoliv vládu jinou. např. v ČR je režim liberální a parlamentní, ale není zde demokracie - vláda občanů. Jde o to, že se jedná o téměř absolutní vládu a moc politických stran, které téměř zcela ovládají demokratické moci - moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Znovu opakuji. Demokracie buď je a nebo není. Nic mezi tím.

0 0
možnosti

Uplnej Vypatlanec

12. 1. 2017 13:47
US odsouhlasil

i pred pulnoci krimalnikem Pekarkem prohlasovany cirkevni rozkradacku, tak co soudruzi chtej. Nebo snad mezi autority patri bu@na JAnda ? vexlak Heracek ? Pizderkova ? Sukalova ? Urad pro Prvadu ? toz to pak jooooo

0 0
možnosti

P. Zdenek

12. 1. 2017 13:22
Ústavní soud

tu není od toho, aby chránil práva občanů, ale aby vykládal ústavu tak, jak se hodí státu. Jak asi bude rozhodovat státem placený soudce, pokud se bude rozhodovat o důležitém zákonu mezi občanem a státem?

Například ústava říká, že člověk má právo vlastnit majetek. S tím je ovšem v rozporu to, že stát vybírá daně. Pokud Vám stát může sebrat pod pohrůžkou násilí část majetku ve formě daní, na majetek de facto právo nemáte. Zůstane vám to, co vám stát milostivě nechá.

A jak by asi rozhodl soud, kdybych se soudil se státem, že nemá právo na mé daně?

0 0
možnosti