Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Německo by mělo vítat pracovní imigranty s otevřenou náručí

Slovensko-cest

  9:40

Budoucí demografický vývoj Německa nevěští nic dobrého – úbytek populace v produktivním věku ochromí hospodářský růst.

Podle aktuálních odhadů chybí v Německu okolo 400 tisíc kvalifikovaných pracovníků různých profesí. foto: REUTERSČeská pozice

Více než 70 procent Němců neprojevuje nad uvolněním pracovního trhu nadšeníOd 1. května mohou pracovníci z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska vstupovat na německý a rakouský pracovní trh bez omezení. Diskuse o tomto citlivém tématu neustávají, naopak pokračují a nabývají nových forem. Z nové studie o možných dopadech budoucího populačního vývoje v Německu na ekonomiku přitom vyplývá, že země by se příchodu nových pracovních sil bránit neměla. Opačný přístup by měl totiž negativní vliv na hospodářský růst.

V čem spočívají hlavní obavy Němců z přílivu nové pracovní síly? Především jde o vysokou míru nezaměstnanosti, která sice v celostátním průměru klesla na příznivých 7,3 procenta – v Bavorsku dokonce na 3,9 procenta –, nadále však představuje velký problém zejména ve východních spolkových zemích. Tam přetrvává průměrná nezaměstnanost 11,8 procenta.

Obavy ze mzdového dumpingu

Další obavou je takzvaný mzdový dumping pracovníků z jiných zemí, převážně ve skupině lidí s nízkou kvalifikací, popřípadě bez kvalifikace. Dle přístupových smluv musejí totiž tito pracovníci dostávat hodinovou mzdu odpovídající tarifním smlouvám svých zemí. Průměrná hodinová mzda všech osmi zemí ve výši 6,14 eura je podstatně nižší než ekvivalentní mzda v Německu.

Dle aktuálních odhadů by po uvolnění mohlo do Německa směřovat za prací až 350 tisíc lidí ročně a do roku 2020 by musel německý pracovní trh absorbovat 1,4 milionu nových pracovníků. Nelze se tedy divit, že víc než 70 procent německého obyvatelstva neprojevuje v této souvislosti velké nadšení.

Současně je však třeba podotknout, že podle aktuálních odhadů chybí v Německu okolo 400 tisíc kvalifikovaných pracovníků, převážně v technicko-inženýrských profesích, ale i lékaři, zdravotní personál, odborníci na informatiku, řemeslníci většiny oborů a další. Nedostatek se stále zvyšuje, což by mohlo mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na růst ekonomiky. Problematiku dumpingových mezd lze přitom překonat zavedením takzvaných minimálních mezd pro jednotlivé obory a profese, což se v některých z nich již delší dobu praktikuje.

Pozitivní impulsy

Přísunem nových pracovních sil se dá rovněž eliminovat sezónní potřeba a její výkyvy, zejména v zemědělství a ve stavebnictví. A v neposlední řadě může příliv – převážně mladých – lidí dodat německé ekonomice nové, pozitivní impulsy, ať už z hlediska kreativity nebo dodatečné spotřeby. Nehledě na to, že již před 1. květnem byly odstraněny bariéry pohybu lidí v řadě skupin, například absolventů vysokých škol, vědecko-technických pracovníků či firmami vyslaných odborníků.

Důsledkem demografických změn by byl  pokles ve tvorbě HDP. Německá ekonomika by rostla pouze tempem 0,7 procenta ročně.Neopodstatněnost obav a nebezpečí negativně vedené diskuse dokládá nová studie spolkové Odborné rady pro posouzení hospodářského vývoje. Rada se na základě zadání německé vlády zabývala  – kromě jiných faktorů – vlivem budoucího demografického vývoje Německa na ekonomiku. Dospěla k poměrně dramatickým negativním závěrům. Na základě obvyklého vývoje obyvatelstva, při němž se počítá s průměrným ročním příchodem 100 tisíc migrantů, se totiž počet obyvatel Německa do roku 2060 sníží o 17 miliónů – o víc než 20 procent. V důsledku stárnutí populace nastane další posun, při němž se počet lidí v produktivním věku sníží dokonce o 30 procent! Důsledkem by byl logicky pokles ve tvorbě hrubého národního produktu a německá ekonomika by rostla pouze o 0,7 procenta ročně.

Pro ekonomiku takového kalibru by uvedený scénář znamenal dramatické ztráty ve světové konkurenceschopnosti a také výrazné snížení životní úrovně obyvatel. Z popsaných důvodů by tedy Německo mělo předpokládanou mobilitu z bývalých východních zemí podporovat a nově příchozí vítat s otevřenou náručí.

O uvolnění německého a rakouského pracovního trhu si přečtete také v článku: