Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Německé firmy o českém vzdělávání

  6:13

Čeští absolventi: Málo praxe, špatná jazyková vybavenost, nedostatek samostatnosti, málo odborníků s technickým vzděláním.

Z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) vyplývá, že si téměř 90 procent německých firem přeje větší podíl praxe v českém vzdělávání. Téměř dvě třetiny z nich označily jazykovou vybavenost absolventů vysokých škol za nedostatečnou. Necelá polovina se domnívá, že absolventi mají problém se samostatností v práci. A víc než 50 procent firem má problém najít na českém trhu odborníky s technickým vzděláním.

Nejlepší zkušenosti mají německé firmy s absolventy Vysoké školy ekonomické v Praze a pak ČVUT. Třetí místo obsadila Masarykova univerzita Brno. Průzkumu se zúčastnilo přibližně deset procent členských podniků ČNOPK a mnoho investorů z Rakouska působících v České republice. Na jeho základě pak tento týden diskutovala ČNOPK se zástupci ministerstva školství, německého Svazu obchodních a průmyslových komor a česko-německých hospodářských kruhů o významu vzdělání pro hospodářskou konkurenceschopnost ČR.

„Pokud je pro většinu firem problém zde najít dobře kvalifikované zaměstnance, měli bychom to vnímat jako varovné znamení pro české výrobní a inovační odvětví. Kvalitně vzdělaní zaměstnanci s dobrými pracovními výkony jsou totiž pro většinu zahraničních firem nadále hlavním důvodem, proč v ČR investují,“ uvedl na konferenci Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. Tento názor sdílí i Helmut Schweiger, jednatel společnosti Gerresheimer v Horšovském Týně. A dodal: „Pokud tento aktuální trend bude pokračovat, mohly by firmy v horizontu deseti let začít z ČR odcházet.“

Němečtí experti navrhují zavést v Česku duální vzdělávací systém, který již funguje několik století v Německu. Jak uvedla Sybille von Obernitzová, expertka Svazu obchodních a průmyslových komor: „Za tímto systémem se skrývá situace win-win. Každý v něm něco získá a vítězem jsou nakonec všichni. Stát odevzdává značnou míru zodpovědnosti do soukromých rukou a firmy mají velký vliv na obsah vzdělávání.“ Díky tomuto modelu vzdělávání se podle ní daří v Německu udržet nejnižší nezaměstnanost mladistvých v Evropě.

Podle Petra Bannerta z ministerstva školství však jeho resort neplánuje zavést duální systém. Místo toho chce dál rozvíjet ten současný tak, aby se více přiblížil potřebám trhu.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...