Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německé banky otestují špiclové

  11:17

Německý úřad pro dohled nad finančními službami začne posílat do bank vyšetřovatele, kteří se budou vydávat za klienty.

Spolkový úřad pro dohled nad finančními službami (BaFin) dostal vloni od německé vlády speciální úkol – zjistit, které bankovní domy radí špatně svým klientům. BaFin se rozhodl, že začne do bank posílat utajené vyšetřovatele, kteří mají odhalit slabá místa německého finančního poradenství. Zjistí-li vyšetřovatelé prohřešky, úřad s bankou zahájí přestupkové řízení, jež může vést k pokutám až do výše 50 tisíc eur. Oznámila to německá ministryně pro ochranu spotřebitelů Ilse Aignerová s tím, že BaFin si na kontroly najme externí firmy. Za tímto účelem začal připravovat koncem loňského prosince výběrové řízení.

Myšlenka nasazení utajených vyšetřovatelů byla v Německu přijata pozitivně. Například finanční expert zastřešující organizace německých spolků na ochranu práv spotřebitelů Verbraucherzentrale Bundesverband Lars Gatschke deníku Financial Times Deutschland potvrdil, že plán považuje za smysluplný a kvitoval, že již samotné oznámení testů může přimět finanční ústavy ke zlepšení kvality služeb. Dle Gatschkeho by se však kontroly neměly omezit jen na banky, protože investičnímu poradenství se věnují i tisícovky nezávislých konzultantů, kteří by takto zesílenému dohledu unikli.

Zásadním problémem bankovní regulace je to, že sice existují pravidla, ale často se nedodržují. Je to stejné jako v silniční dopravě. Tam, kde se pravidla nedodržují, musíte nasadit policisty.

Kladně reagovali na návrhy ministryně Aignerové také zástupci organizace Stiftung Warentest. „Zásadním problémem bankovní regulace je to, že sice existují pravidla, ale často se nedodržují. Je to stejné jako v silniční dopravě. Tam, kde se pravidla nedodržují, musíte nasadit policisty,“ řekl agentuře DPA Hermann-Josef Tenhagen, šéfredaktor časopisu Finanztest vydávaného organizací Stiftung Warentest.

Výhodou kontrol bankovního poradenství skrze BaFin je rovněž to, že opatření lze zavést poměrně rychle. K nasazení utajených vyšetřovatelů v bankách nejsou třeba žádné legislativní změny, protože německý Zákon o obchodu s cennými papíry takové kontroly umožňuje již nyní. Dle předpisu musí být během rozhovoru s klientem přesně zjištěna jeho finanční situace a doporučeny jen takové produkty, jejichž podmínkám a rizikům opravdu rozumí.

Pracovníci BaFin chodí do bank a k poradcům na inspekce již nyní, ovšem dosud nebyly tyto kontroly tajné. Utajené testy zatím prováděla jen zmíněná organizace Stiftung Warentest. Ta ale nesmí jmenovat své zdroje informací, což postih bank ztěžovalo, protože finanční domy výsledky takových průzkumů zpochybňovaly.

Povinný protokol

Kontrola kvality bankovního poradenství není v Německu novinkou. Během finanční krize se ukázalo, že mnozí drobní vkladatelé přišli o majetek, protože vůbec netušili, do jakých instrumentů investují. Aby spolková vláda opakování scénáře předešla, zavedla vloni povinný obsáhlý poradenský protokol. Ten musí být vyplněn s každým soukromým investorem a dokumentuje celý poradenský proces. Německé spotřebitelské svazy však označily tento krok pro ochranu drobných investorů za nedostatečný. Finanční poradci totiž často dokument vyplňují jen laxně a nenamáhají se zaznamenávat důvody svých investičních doporučení. Navíc některé banky začaly – v rozporu se zákonem – nutit své klienty k podpisu protokolu, což zhoršovalo právní pozici vkladatelů.

Německá organizace Stiftung Warentest průzkumem zjistila, že i přes zavedení protokolů zůstává úroveň investičního poradenství v německých bankách mizerná a dokonce se mezi roky 2009 a 2010 zhoršila. Dle materiálu publikovaného loni v červenci (proběhlo 146 testovacích rozhovorů) dostalo šest z jednadvaceti testovaných bank a spořitelen nejhorší známku „nedostačující“ a nejvyšší známky „dobrý“ a „velmi dobrý“ nebyly vůbec uděleny.