Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německá ekonomika zpomalila. USA hrozí stagflace.

USA

  4:55

Nervozita na finančních trzích by se dala krájet. To se projevuje dalšími propady na akciových trzích, a naopak růstem ceny zlata.

Pondělní statistiky z Německa potvrdily to, o čem se již několik uplynulých týdnů hovoří – o zpomalení jeho ekonomiky. Ta totiž čtvrtletně vzrostla pouze o 0,2 procenta, výrazně méně, než se očekávalo.

Nervozita na finančních trzích by se dala krájet, což se projevuje dalšími propady na akciových trzích, a naopak růstem ceny zlata. Z USA je cítit panickou hrůzu ze zpomalování ekonomiky a z možné recese. Nepomohla ani dvě kvantitativní uvolňování, ani extrémně nízká cena dluhopisů, za kterou si USA půjčují.

Nepříznivé vyhlídky české ekonomiky

Koruně se v tomto týdnu příliš nedařilo. Vůči euru postupně oslabovala a dostala se k horní hranici pásma 24 až 24,50 koruny za euro, kde se pohybuje od začátku tohoto roku. Nepomohla jí negativní nálada na trzích ani technické ukazatele, které indikovaly její oslabení. V pátek okolo druhé hodiny odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovalo okolo hranice 24,47 koruny za euro. V příštím týdnu lze očekávat postupný obrat ve vývoji tohoto měnového páru a posilování koruny k hranici 24 korun za euro.

Vůči dolaru byla koruna v nedávné době překvapivě stabilní a tento týden nebyl výjimkou. Za klíčovou lze považovat hranici 17 korun za dolar, okolo níž česká měna osciluje.

ČNB odhaduje růst české ekonomiky na příští rok 2,2 procenta, což se však jeví z dnešního hlediska jako příliš optimistická prognóza

Zpomalení tempa růstu ekonomiky se nevyhnulo ani naší republice, což potvrdily pondělní údaje Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl ve srovnání s prvním pouze o 0,2 procenta. A ani vyhlídky do blízké budoucnosti nejsou pro české hospodářství příliš příznivé.

Hlavním zdrojem českého růstu je zahraniční obchod, který ale bude zažívat útlum v souvislosti se zpomalováním globální ekonomky. A bez přebytku exportu hrubý domácí produkt neporoste, protože výdaje domácností a vládní sféry růstu HDP nepomohou, spíš naopak. Česká národní banka odhaduje růst ekonomiky na příští rok 2,2 procenta, což se však jeví z dnešního hlediska jako příliš optimistická prognóza.

Boj se spekulanty

V úterý se v Paříži sešli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Trhy čekaly dohodu o vzniku evropských dluhopisů a výsledek jednání je musel zklamat. Euroobligace nebudou. Místo toho bylo zveřejněno několik velice kontroverzních nápadů – skutečná evropská ekonomická vláda, daň na finanční transakce a zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu do Ústavy členských zemí eurozóny. Zmíněné mělo trhy uklidnit, což se však právem nepovedlo.

Horko je i okolo švýcarského franku. Švýcarská centrální banka (SNB) začala výrazně bojovat proti posilující měně a investoři začínají na švýcarský frank pohlížet s obavami. Jeho navázání na euro pravděpodobně nenastane, ale obrovským nárůstem likvidity na peněžním trhu dala SNB najevo, že boj se spekulanty myslí upřímně.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.