Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Někde ve městě by se měl skrývat ostýchavý pan Higgs

  13:59

Profesor Jiří Chýla interpretuje nejnovější informace o hledání Higgsova bosonu pomocí vojenské terminologie.

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu. foto: © CERNČeská pozice

V úterý 13. prosince odpoledne se v CERN uskutečnil dlouho očekávaný seminář, na němž dvě velké mezinárodní kolaborace – ATLAS, na kterém se podílejí i čeští fyzici, a CMS – oznámily výsledky svých nejnovějších analýz dat získaných během roku 2011 a zaměřených na hledání Higgsova bosonu. Základní poselství obou analýz zhruba zní: Zahlédli v CERN Higgsův boson? Ještě ne, i když... Myslím však, že tak je interpretuji nejen já, ale i většina fyziků.

Kdybychom použili vojenskou terminologii, mohli bychom dosavadní výsledky hledání Higgsova bosonu shrnout jako následující zprávu vojenského velení.

Na základě nepotvrzených zpráv z nejistých zdrojů by se někde ve městě měl skrývat ostýchavý Peter Higgs. Naše vojsko důkladně prohledalo všechny domy kromě vily na kraji města. Navečer byla za záclonou v jejím třetím patře na chvíli spatřena tvář starého pána, která některým připomínala hledaného Petera. Zítra vilu prohledáme a bude jasno.

Zaměníme-li

  • Petera Higgse za „jeho“ boson,
  • „město“ za interval hmotností, které Higgsův boson může mít,
  • „naše vojsko“ za kolaborace experimentů ATLAS a CMS,
  • „vilu na kraji města“ za úzký interval hmotností mezi 115 a 130 GeV (jeden GeV odpovídá hmotnosti jednoho protonu),
  • „tvář za záclonou“ za náznaky, že v tomto intervalu hmotností je něco navíc oproti očekávání v případě, že Higggsův boson neexistuje,
  • a „zítra“ za příští rok,

dostaneme poměrně věrný popis toho, co bylo v úterý v CERN prezentováno.

To samé vyjádřeno strohými slovy odborného slovníku pak zní:

Higgsův boson, pokud existuje, nemůže mít hmotnost větší než 130 a menší než 115 GeV (to druhé víme již deset let). V oblasti hmotností mezi 115 a 130 GeV je rozdíl mezi předpověďmi Standardního modelu s Higgsovým bosonem a bez něj tak malý, že data nejsou dostatečně přesná, aby rozhodla, která z těchto variant je správná. K tomu, abychom mezi těmito dvěma možnostmi rozhodli, je třeba nabrat podstatně více dat. To se stane příští rok.

Aby čtenář pochopil, proč všichni fyzici po Higgsově bosonu usilovně pátrají, proč po něm mnozí tak touží, ale proč naopak nebude žádná tragédie, nebude-li nalezen ani ve zbývajícím intervalu hmotností, je třeba se vrátit k základům Standardního modelu a rozebrat roli, kterou v něm Higgsův boson skutečně hraje. O této roli totiž existuje řada mýtů.

V textu, který na toto téma chystám (ČESKÁ POZICE ho bude publikovat koncem týdne - pozn. red.), se proto budu této otázce věnovat podrobněji. A zmíním se i o tom, jak se Higgsův boson vlastně hledá, co bude jasným projevem jeho existence a proč je jeho nalezení tak obtížné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!