Lidovky.cz

Nejvyšší soud versus Ištvan: Je tu právní stát, nebo není?

  8:33

Poněkud absurdní stav: Poskytovatel údajného úplatku a jeho příjemci jsou na svobodě. Zprostředkovatelé ve vazbě.

foto: © ČTKČeská pozice

V úterních Událostech, komentářích byla k vidění pozoruhodná scéna. Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych hodnotil rozhodnutí Nejvyššího soudu slovy: „Toto je zhroucení české justice, protože pro občana to znamená, že právo tady vůbec neexistuje.“ O pár vteřin později se kamera začala věnovat exposlanci Petru Tluchořovi opouštějícímu vazební věznici. „Chci především poděkovat nezávislému soudu, který mi umožní uchovat si víru v Českou republiku jako právní stát,“ řekl Tluchoř.

Ihned po oznámení rozhodnutí Nejvyššího soudu se roztrhl pytel se silnými výroky – od politiků, jejich podřízených či advokátů, od novinářů a právníků. Vše v momentě, kdy ještě nikdo nezveřejnil kompletní text rozhodnutí Nejvyššího soudu a k dispozici jsou jen výňatky citované webem lidovky.cz. Tedy v momentě, kdy ještě nikdo neví, jaká přesně bude reakce státního zastupitelství a co se v daném případu stane dál. Zaujímat kategorická stanoviska se v takové chvíli jeví poněkud předčasné.

Jaká jsou dosud známá fakta: v případu údajné korupce jsou z vazby propuštěni exposlanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, a státní zástupce Ivo Ištvan stáhl žádost o vydání Petra Nečase adresovanou Poslanecké sněmovně. V témže případu jsou však nadále stíháni Jana Nagyová a Roman Boček, kteří měli podle zveřejněných usnesení o zahájení stíhání sehrát roli zprostředkovatelů mezi poskytovatelem a příjemci údajných úplatků.

Výroky o nevině jsou nyní nesmyslné

Advokáti tvrdí, že věc je skončená. Od státního zastupitelství a policistů naopak zní, že hodlají pokračovat. Kdo z nich bude mít pravdu, v tuto chvíli nikdo ze zúčastněných nemůže vědět přesně.

Advokáti obviněných exposlanců – a spolu s nimi i převážná část viditelných členů ODS a TOP 09 – hovoří o tom, že věc je skončená. Od státního zastupitelství a policistů naopak zní, že hodlají pokračovat. Kdo z nich bude mít pravdu, v tuto chvíli nikdo ze zúčastněných nemůže přesně vědět. Ištvan si teprve hodlá s Nejvyšším soudem ujasňovat, jaké jsou hranice poslanecké imunity. To může být věc, která se protáhne na několik týdnů.

Zpochybnitelné jsou jak názory Ištvana, tak Nejvyššího soudu. Pokud si chce státní zástupce s Nejvyšším soudem upřesňovat, jestli postižitelnost poslancova jednání spočívá v tom, zda k němu docházelo na verandě budovy Poslanecké sněmovny, nebo pod ní v pivnici U Hrocha, jeví se situace poněkud přitažená za vlasy. Jestliže se na druhé straně Nejvyšší soud usnesl, že došlo k nepřijatelnému zásahu exekutivní moci do moci zákonodárné, člověk by skoro žádal poněkud důkladnější vysvětlení, jak může údajné přijímání úplatků (jak se praví v obvinění) souviset se zákonodárnou činností poslance.

Za úplně nesmyslné lze už teď označit výroky, že Nejvyšší soud rozhodl o nevině zúčastněných politiků, které lze zaslechnout především z úst představitelů ODS. Nejvyšší soud nerozhodoval o vině nebo nevině. Rozhodoval pouze o tom, zda bylo jednání poslanců kryté imunitou.

Tím spíše nelze brát vážně Nečasovo pokřikování, že pokud je Ištvan čestný muž, musí okamžitě rezignovat. Nečas loni vyzýval Vlastu Parkanovou, aby sněmovnu zažádala o své vydání, a letos se sám bojí vzdát se své imunity a hájit se před orgány činnými v trestním řízení. Roky fabuloval o svém vztahu k Nagyové, navyšováním jejích odměn vylepšoval rozpočet vlastní domácnosti a dovoloval jí uzurpovat si větší vliv, než nikým nevolené osobě náleží. Kázání o cti a mužnosti z jeho úst je k smíchu.

Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi

Momentální stav celé kauzy se tím ocitá v poněkud absurdním světle. Poskytovatel údajného úplatku Nečas a jeho údajní příjemci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř jsou v tuto chvíli na svobodě. Zprostředkovatelé údajného úplatku Boček a Nagyová jsou nadále drženi ve vazbě.

Skutek, který je pro osobu X „politickou dohodou“, je pro osobu Y jednáním, za které může být obviněn, vzat do vazby, žalován i souzenJde o stav, který bude pro běžného občana neskutečně matoucí. Skutek, který je pro osobu X „politickou dohodou“, do níž se podle Nejvyššího soudu orgány činné v trestním řízení nemají co plést, je pro osobu Y jednáním, za které může být obviněna, vzata do vazby, žalována i souzena. Politici mohou beztrestně dělat tytéž činy, za které nepolitikům hrozí stíhání.

Tento stav tedy na první pohled budí dojem, že občané České republiky si před zákonem nejsou rovni. Byla-li důvěra ve spolehlivost právního státu otřesena akcí, kterou politici nazývají už měsíc brutálním pučem justiční mafie, poslední vývoj vnímání justice a politiky zlepšit nemůže. Policisté a státní zástupci by měli své kroky maximálně urychlit, ať už budou směřovat k jakémukoliv konci. Přešlapování na místě pouze dává politikům z ODS a TOP 09 možnost konstruovat hypotézy o účelovosti razie. A nedokážou-li Ištvan a spol. v dohledné době představit jiný výsledek, než jaký vidíme v tomto momentě, budou jejich výpady pro řadu lidí získávat na relevanci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.