Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Největší realitní tendr v Praze: šel by připravit ještě hůř?

  9:37

Ostřílení politici z Prahy 7 tvrdí, že když se nová radnice hledá už 17 let, moc se nestane, pokud se to teď (zase) nepovede.

Mercury Tower (vlevo) nebo Argentinská hvězda? Kde bude sídlit radnice Prahy 7, by mělo být známo do konce roku. foto: © Česká poziceČeská pozice

Již neuvěřitelných sedmnáct let hledá Praha 7 prostory, do kterých přesune v roce 2015 radnici. Loni skončil pokus fiaskem, těsně před podpisem kupní smlouvy byla soutěž zrušena. Logicky se dalo předpokládat, že letos si bude chtít městská část napravit reputaci. Tedy že připraví naprosto „neprůstřelnou“ soutěž, která dnes pro developery představuje největší příležitost. Opak je pravdou.

Začněme popořádku. Jen dva dny před loňským Štědrým dnem byla zveřejněna Výzva k podání nabídky na prostory pro umístění sídla radnice MČ P-7. Výzva k tendru, jehož hodnota přesáhne tři čtvrtě miliardy korun, obsahuje včetně titulku 27 řádků textu. Z toho čtyři řádky připadají na upozornění, že se poptávka neřídí zákonem o veřejných zakázkách.

Součástí výzvy není příloha, kde by byly přesně popsány charakteristiky budovy, o kterou má městská část zájem, rozložení kancelářských prostor, zmíněna není ani požadovaná dopravní dostupnost. Uchazečům zůstalo utajeno i to, podle jakých kritérií se budou jejich nabídky hodnotit a v kolika kolech se budou posuzovat.

Hlavní je cena

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš tvrdí, že doposud museli zájemci splnit pouze určitá základní kritéria, jako je výměra kancelářských ploch či dokončení projektu do požadovaného data. „Ti, co tato kritéria splnili, postoupili do užšího výběru. Zde byla rozhodujícím kritériem cena,“ upřesnil Vokuš.

Je běžné, že u velkých tendrů, jakým je výběr sídla pro radnici, si zadavatel najme poradce, či více poradců, kteří se specializují na finanční, technickou a právní problematiku. Městská část Praha 7 se spolehla na jediného experta, a to na firmu Cautor Consluting, která zakázku získala, aniž by se musela utkat s konkurencí. „Vzhledem k výši ceny této služby a zájmu o co nejrychlejší postup při výběru nového sídla radnice v této souvislosti výběrové řízení realizováno nebylo,“ konstatoval koncem května Vokuš.

Městská část Praha 7 se při výběru sídla spolehla na jediného experta, firmu Cautor Consluting, která zakázku získala, aniž by se musela utkat s konkurencí Na dotaz, proč byl zvolen právě Cautor, mluvčí odpověděl: „Společnost byla vybrána na základě odpovídajících zkušeností s poradenskými službami v oblasti ekonomických analýz a projektového managementu ve vztahu k public private partnership, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru za účelem využití zdrojů a schopností soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb.“

To tedy tiskový mluvčí volbu poradce příliš neobjasnil. Tendr na novou radnici Prahy 7 není rozhodně příkladem PPP projektu. Na internetových stránkách firmy se konstatuje: „Specializujeme se na dvě hlavní oblasti. První z nich je finanční poradenství, zejména při restrukturalizaci podnikání v ČR, projekt management, fúze a akvizice. Naší další specializací jsou odborné poradenské služby v oblasti dotačních titulů ze všech dostupných zdrojů. V rámci těchto služeb poskytujeme kompletní služby od konzultací projektového záměru, přes přípravu žádosti, zpracování výběrového řízení až po monitoring realizace projektu. Mimo to se také zabýváme poradenstvím v oblasti public private partnership.“

Odborné poradenství při výběru vhodných kancelářských prostor ale ve výčtu zaměření nenajdeme. Ve smlouvě, kterou podepsal Cautor Consulting s Prahou 7 je předmět díla určen následovně: příprava dokumentace s návrhem postupu pro předložení finální cenové nabídky, jednání se zadavatelem, komunikace s uchazeči, návrh struktury transakce a zpracování shrnující zprávy pro finální výběr.

Dva finalisté

Z jedenácti nabídek, které Praha 7 na výzvu obdržela, postoupily do finále dvě. PPF, podobně jako ve zrušeném loňském tendru, soutěží s projektem Argentinská hvězda. Na rozdíl od minulého pokusu, kdy se městské části snažila udat dvě budovy v jednom balíku za 1,4 miliardy korun, letos nabídku rozdělila na dvě části a podala dvě přihlášky. Ve hře zůstává levnější z obou budov, a to objekt B (objekt A ze soutěže vypadl). Za objekt B požaduje PPF od městské části 762 milionů korun. PPF se marně snaží nalézt zájemce o projekt Argentinská hvězda již od roku 2003. Skupina byla loni v soutěži jasným favoritem. Dle informací ČESKÉ POZICE nyní PPF škodí spekulace o neférových praktikách, jež loňskou soutěž údajně provázely.

Argentinská hvězda se o vítězství utká s budovou Mercury Tower, která by městskou část vyšla na 845 milionů korun. Z katastru nemovitostí vyplývá, že majitelem Mercury Tower je společnost Argentinská 38. Tu dle obchodního rejstříku z devadesáti procent vlastní rakouská firma REWO a zbytek akcií drží kyperská Diamond Miracle. „Přihlášku“ do soutěže Prahy 7 ale zaslala společnost Real 8. ČESKÁ POZICE má její nabídku prostor k dispozici. Konstatuje se v ní mimo jiné, že „společnost Real 8 má uzavřenou smlouvu s právem na odkup 100 procent akcií společnosti vlastnící předmětnou nemovitost. V současné době se dokončuje smluvní dokumentace“.

Nabídka je datovaná 15. února, do dnešního dne ale nebyla zveřejněna v obchodním rejstříku žádná změna týkající se majitelů firmy Argentinská 38. „Domnívám se, že Praha 7 má veškeré potřebné podklady, obraťte se na zadavatele soutěže,“ řekl ČESKÉ POZICI Alexander Adámek, který je v nabídce prostor pro umístění sídla Prahy 7 uveden jako kontaktní osoba.

Je paradoxem, jak události související s touto nemovitostí připomínají důvody krachu loňské soutěže. Těsně před začátkem jednání zastupitelstva, kdy měla být schválena koupě Argentinské hvězdy patřící PPF, přišla nabídka firmy Neocity, jež do tendru přihlásila Parkhotel. Společnost ale následně přiznala, že objekt nevlastní. Tím Neocity soutěž zhatila. Dodnes není jasné, proč byla nabídka podána.

Scénář z loňska?

Otázkou tedy zůstává, co je za majetkovými přesuny a zda se uskuteční. Pokud by byl Mercury Tower ze soutěže vyloučen, mohla by PPF získat zakázku bez boje. Nebo by Praha 7 tendr opět zrušila. Na dotaz, zda se městská část neobává obdobného scénáře jako v loňském roce, Martin Vokuš odpověděl: „Co se týče budovy Mercury Tower, má společnost Real 8 dle našich informací plné oprávnění o jejím odprodeji jednat. Je zřejmé, že pracovní skupina zastupitelů, která se celým projektem zabývá, bude chtít v rámci následných jednání jakýkoli vývoj v majetkoprávních vztazích prokazatelně doložit.“

Zastupitelé Prahy 7 naposledy jednali o prostorách pro radnici v pondělí 12. září. Část opozice složená z TOP 09 a dvou zastupitelů za Stranu zelených prosazovala, aby byla soutěž zrušena a vypsala se nová. Koaliční zastupitelé za ODS a ČSSD ale tento návrh nepodpořili.

Harmonogram předpokládá, že vítězná nabídka objektu, do něhož se radnice Prahy 7 přesune v roce 2015, by měla být oznámena do konce roku. Poslední letošní řádné zasedání zastupitelstva je naplánováno na 5. prosince. A jestli se do té doby objeví skutečnosti, které povedou ke zmaření tendru? Připomeňme, že due diligence nabídek i subjektů, které je podali, bude teprve provedeno. Ostřílení politici z Prahy 7 prý tvrdí, že když se radnice hledá už sedmnáct let, tak se zase tak moc nestane, pokud se to teď (zase) nepovede.