Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Největší poklona Boha člověku – stal se jím coby dítě v betlémě

Náboženství není v rozporu s novými technologiemi, kromě jediného případu. Pokud by manipulovaly s člověkem a považovaly ho jen za hmotu. Kdyby věda v tomto smyslu zvítězila nad náboženstvím, byl by to konec lidských práv a svobod.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JH

J. Hanzlík

21. 1. 2016 17:52
Dar víry a fenomén Boha

jsou soustavně a neúnavně přežvykovány diletanty, mající neustálé puzení něco hodnotit, přezkoumávat a nakonec odkládat jako pouťový artikl. Stojí nad těmito entitami s pýchou, že mohou blahosklonně "točit zeměkoulí" v rytmu svých kulhavých spekulací bez reflexe, že jsou beznadějně vláčeni ignorancí k sobě samým, neboť není Člověka bez Boha. Dobrovolné a spokojené ustájení jako živočišný druh není tou pravou cestou, nikoliv "jen" k Bohu, ale k člověku vůbec.

Bohužel, k článku pana Romana Jocha jsem se dostal později, diskuse už není aktuální, ale i tak tímto autorovi děkuji!

0 0
možnosti
JM

J. Merta

26. 12. 2015 21:50
Tak si to rozeberme

Rozeberme si to, aspoň to nejdůležitější:

"Náboženství není v rozporu s vědeckým pokrokem ani novými technologiemi, kromě jediného případu. Pokud by manipulovaly s člověkem, nevnímaly jeho důstojnost a považovaly jen za hmotu k experimentování. Kdyby věda v tomto smyslu zvítězila nad náboženstvím, byl by to konec lidských práv a svobod."

Různých náboženství jsou mraky a mnohá mají dogmata odporujícím vědeckým poznatků. Rozpor je neoddiskutovatelný. Věda nestanovuje morální pravidla, může jen napovědět, jak stanovit pravidla, aby vedla k žádoucím důsledkům.

"Bez křesťanské teologické víry v rozumně stvořený a uspořádaný svět by však nenastal. Neexistoval by totiž žádný důvod věřit v to, že je to možné."

Nesmysl. Člověk má tendenci hledat zákonitosti, vzory. Už dávno před vznikem křesťanství pozoroval různé zákonitosti, například opakující se astronomické jevy. Neměl záruku, že se budou opakovat stále, ale měl dlouhou zkušenost, že se opakují. Zkoumáním dosáhl řady vynálezů, které mu přinesly užitek. Mohl tedy oček

0 0
možnosti
JM

J. Merta

26. 12. 2015 22:10
Re: Tak si to rozeberme

Mohl tedy očekávat, že když bude zkoumat dále, dosáhne i dalších praktických objevů. Nakonec doklady o zkoumání a objevem v civilizacích, které nebyly ovlivněny křesťanstvím, jsou důkazem toho, že pro vědu není křesťanská teologická víra potřebná. Autor sám se ostatně střílí do nohy, když poukazuje na dvě islámské školy, z nichž jedna z nich splňovala autorovy předpoklady pro rozvoj vědy. Navíc si bohatě vystačíme s předpoklady dvěma. Že se svět řídí neměnnými zákonitostmi a že člověk dokáže poznávat tyto zákonitosti. Autor pátý bod předkládá jako důsledek, nicméně o důsledek se nejedná. Pokud Bůh stvořil svět rozumně, stvořil jistě rozumně i kameny. Očekáváme však od kamenů inteligentní poznávání zákonů přírody?

"Existují tedy tři nekompatibilní vysvětlení reality – Newtonova mechanika, Einsteinova teorie a kvantová fyzika –, z nichž každé je ve „svém“ výseku reality přesnější než ostatní dvě."

Zaprvé, kvantová fyzika není konkrétní teorie. Je to označení pro soubor teorií, které mají určitá společná východiska.

0 0
možnosti
BR

B. Rudolf

26. 12. 2015 20:05
Nevím, jestli Bůh je nebo není.

Ale předpokládejme, že je. Pak ale netuším, zda je opravdu nekonečný, vševědoucí a všemohoucí. ... moc se mi to nezdá. Předpokládejme tedy alespoň, že je to bytost, která nás svými možnostmi natolik přesahuje, že se nám jako nekonečná, všemohoucí, atd. může jevit.

Tato bytost k nám prý v minulosti mluvila a zasahovala do našich dějin. ... úplně bych to nevylučoval. Předpokládejme tedy, že se to stalo. A jsme u kořene problému. My opravdu věříme tomu, že rozumíme tomu, co nám bytost, která nás tak přesahuje, že se nám jeví nekonečná, chtěla sdělit? Bohužel ano. Kvůli tomu jsme se vždycky vraždili, vedli náboženské války a pronásledovali kacíře.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč k nám Bůh přestal mluvit? - tedy, pokud vůbec existuje - Odpověď je velice jednoduchá. Protože vždycky, když k nám v minulosti promluvil, přestali jsme používat mozek a začali jsme ohněm a mečem šířit "jeho slova". A tak raději mlčí. ... Tedy, pokud vůbec existuje.

0 0
možnosti

P. Čech 567

26. 12. 2015 10:49
Tvrzení pana Jocha?

Reaguji pouze k přání pana Jocha, uvedené v záhlaví v tom smyslu, že pokud by věda zvítězila nad náboženstvím, byl by to konec lidských práv a svobod. Ptám se, kde se zde vzala ona lidská práva a svobody? Nikde se nevzala, byla vymyšlena lidmi k jejich prospěchu, ikdyž v mnoha případech i o tom lze pochybovat. Člověk má v podstatě práva jen dvě. Žít a svůj život si vlastním přičiněním zvelebovat, přičemž nikdo nemá právo do tohoto procesu jakkoliv zasahovat. Jakékoliv lidské zasahování do těchto práv ona práva znehodnocuje. Do těchto práv nemá co kecat ani věda, ani náboženství. Zasahování do těchto práv kýmkoliv (církve, politické strany a pod.) je vždy kontraproduktivní.

0 0
možnosti
AR

26. 12. 2015 18:52
Re: Tvrzení pana Jocha?

Máte pravdu, že v podstatě má člověk práva dvě. Tedy žít život který dostal od rodičů a pak zvelebovat jej svým přičiněním. Já jen dodám, že pokud chce člověk tohoto dobře dosáhnout, obdržel od Boha poučku - Desatero přikázání, předané Mojžíšovi.

0 0
možnosti