Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nejsou i nové prognózy vývoje české ekonomiky příliš optimistické?

USA

  4:32

Dle nových statistických dat směřuje česká ekonomika k temným zítřkům. Slábnoucí poptávka z ciziny se projevuje i v zahraničním obchodě.

Co se ekonomického dění týče, byl uplynulý týden ve srovnání s tím předchozím nuda. Centrální bankéři si svá zasedání již odbyli a důležitých dat z Evropy a z USA bylo jako šafránu. Na trzích v první polovině týdne převládal po srpnovém zasedání Evropské centrální banky (ECB) umírněný optimismus, který se však v druhé polovině začal postupně vytrácet.

Ze zvýšené rizikové averze následně těžil americký dolar a japonský jen. Náladu v závěru týdne nezlepšily ani čerstvé statistiky z Číny, které naznačily, že ekonomice nejlidnatější země dochází dech. Není se čemu divit. Tamní hospodářství je stále z velké části založeno na masivním exportu zboží do vyspělých ekonomik, a pokud se v těchto zemích šetří, dopady v podobě slabších čínských vývozů na sebe nenechají dlouho čekat.

S podobným problémem se potýká i Česká republika. Slábnoucí zahraniční poptávka se začíná rovněž stále více projevovat v zahraničním obchodě. Zatímco v loňském roce vývozy meziročně stoupaly více než desetiprocentním tempem, v prvním pololetí letošního roku je růst exportu výrazně slabší a druhá polovina roku by mohla být z tohoto pohledu ještě horší. V případě dovozů je situace zcela neuspokojivá, v posledních měsících čísla stagnují.

Pohled na přebytkovou platební bilanci je sice příjemný, avšak je to jen jedna strana mince. Jelikož značnou část vývozů tvoří průmyslové zboží, odrazí se zákonitě klesající poptávka po průmyslových polotovarech v nižší průmyslové produkci, v nárůstu nezaměstnanosti a pokračujícím poklesu hrubého domácího produktu. Jak dokazují nová čísla od našeho západního souseda, je bohužel tento scénář v druhém pololetí letošního roku velmi pravděpodobný.

Koruna bez výraznějších změn

Na nepříliš příznivý vývoj v posledních měsících reagují i prognózy klíčových domácích institucí. Ministerstvo financí zhoršilo ekonomický výhled před třemi týdny. Česká národní banka to samé udělala v nové Zprávě o inflaci. Pro letošní rok počítá s poklesem domácí ekonomiky o 0,9 procenta a v příštím roce se slabým růstem o 0,8 procenta. Vzhledem ke stále se zhoršujícímu stavu evropské ekonomiky jde možná až o příliš optimistický odhad.

Obchodování s korunou se odehrávalo bez výraznějších změn, což platí především ve vztahu k euru. K dolaru bylo živěji. Vůči společné evropské měně se vše podstatné dělo v blízkosti hladiny 25,10 Kč. K psychologické hranici 25 korun česká měna posílit nedokázala a na druhé straně jejímu oslabení bránila úroveň 25,20 Kč. Pátek přinesl výprodej středoevropských měn, což s sebou strhlo i korunu.

Vývoj k dolaru byl odlišný. Koruna během týdne ztrácela a v závěru zamířila na chvíli i nad hladinu 20,55 Kč. Nakonec se ale udržela pod ní. Výhled pro další týdny zůstává neměnný: silnější koruna a pokusy o prolomení hladin 25 Kč za euro a 20 za dolar.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.