Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejrychlejší připojení pro mobilní telefony se v Česku už testuje

  9:04
V Česku začíná fáze očekávání příchodu sítí 5G. Na místní trh vstupuje první smartphone s podporou 5G a tuzemští mobilní operátoři sítě testují v reálných podmínkách. Uživatelé se jich ještě řadu měsíců nedočkají. Až se tak stane, bude rozvoj pozvolný a zákazníci se i skutečných výhod sítí 5G dočkají s odstupem času.

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

Sítě 5G budou po technické stránce jednou z nejdůležitějších změn na poli mobilní technologie vůbec. Nejenže nástup 5G udělá z rychlých dat skutečně „obyčejnou komoditu“, ale přinese i rychlou odezvu, která bude mít pro uživatele využití třeba při hraní her či v aplikacích s virtuální a rozšířenou realitou, ale hodit se bude hlavně v průmyslu a službách.

V důsledku se samozřejmě objeví i nová uživatelská využití těchto principů. Na 5G tedy opravdu má smysl se těšit, urychlí rozvoj dnešního digitálního světa.

První vlaštovky

A v Česku už se opravdu těšit začínáme. Ostatně čeští zákazníci se mohou například na budoucí příchod sítí 5G už připravit tím, že si pořídí smartphone s jejich podporou. Huawei totiž v Česku trochu překvapivě začíná prodávat svůj model Mate 20X 5G, který je jinak většinou k dispozici na trzích, kde již jsou tyto sítě v provozu. Jenže Mate 20X 5G je vcelku specifické a pozoruhodné zařízení, které nezaujme jen podporou sítí páté generace, takže proč to nezkusit, že?

Za cenu 25 tisíc korun získá zákazník špičkový model z modelové řady Mate 20, která si odbyla premiéru vloni na podzim. Telefon zaujme obřím 7,2palcovým displejem a velkou baterií. Kvůli velikosti to tedy není přístroj pro každého. A majitelé pak mohou brát podporu 5G jako takový bonus: když si telefon teď pořídí, bude na příchod 5G připraven a hned po spuštění bude moci sítě u svého operátora využívat. Pro toho, kdo nehodlá kupovat nový telefon každý rok, tak může být Mate 20X 5G zajímavou volbou.

Čeští zákazníci se mohou například na budoucí příchod sítí 5G už připravit tím, že si pořídí smartphone s jejich podporou. Huawei totiž v Česku trochu překvapivě začíná prodávat svůj model Mate 20X 5G, který je jinak většinou k dispozici na trzích, kde již jsou tyto sítě v provozu.

Navíc by se mohlo stát, že si s takovým telefonem přece jen 5G někde třeba vyzkouší – záleží na tom, co dovolí úřad a zkusí operátoři. Ti totiž začínají sítě páté generace testovat, zatím ale s vyloučením veřejnosti. Operátor O2 postavil malou experimentální síť 5G v Kolíně u tamního nákupního centra Futurum. Zde jsme si už krátce mohli vyzkoušet jak vysoké přenosové rychlosti sítí (dosáhli jsme přes 500 megabitů za sekundu), tak relativně nízkou odezvu (v rozmezí 16–18 milisekund, v praxi slibuje 5G nižší než deset milisekund). Experimentální pokrytí využívá technologii Ericssonu.

Vodafone „rozsvítil“ svou zkušební síť páté generace během filmového festivalu v Karlových Varech. I tady síť zůstane, firma chce nejen pracovat na jejím ladění (tentokrát rádiovou část obstarala Huawei, jádro pak opět Ericsson), ale zároveň zkusit z města udělat laboratoř 5G i pro firmy, které mají různé nápady na budoucí využití 5G.

Během festivalu jsme naměřili rychlosti okolo 700 Mbit/s a zástupci operátora se chlubí až 900 Mbit/s, odezva byla ale trochu pomalejší než u experimentální sítě O2. To jen ukazuje, že je třeba vše ještě ladit.

Každopádně to vypadá, že technicky jsou operátoři i dodavatelé připraveni pokrytí novou technologií v Česku budovat. Než se tak stane, bude to však chvíli trvat. Pro nasazení 5G jsou totiž klíčové kmitočty, které si budou moci operátoři koupit až v nadcházející aukci.

Rozhodne až aukce

Návrh podmínek soutěže zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k veřejné konzultaci koncem června. A pokud vše půjde podle plánu, dražit se bude moci někdy počátkem příštího roku.

Operátoři by samozřejmě mohli 5G spustit rychleji, využít by mohli některá stávající kmitočty, které mají v držení. A ČTÚ by jim to nejspíš i povolil. Jenže k tomu není moc důvodů, pro 5G chtějí zprvu operátoři využít hlavně „nové a čisté“ frekvence, na kterých budou budovat celoplošné i kapacitní pokrytí.

Jestliže se aukce neprotáhne či nebude z nějakého důvodu napadena, stavět a spouštět budou moci operátoři nejpozději od 30. června 2020. To je totiž datum, dokdy má být v rámci závazku vůči EU definitivně „vyklizeno“ pásmo 700 MHz, které 5G používá pro plošné pokrytí, od stávajícího televizního vysílání ve standardu DVB-T.

Operátoři by samozřejmě mohli 5G spustit rychleji, využít by mohli některá stávající kmitočty, které mají v držení. A ČTÚ by jim to nejspíš i povolil. Jenže k tomu není moc důvodů, pro 5G chtějí zprvu operátoři využít hlavně „nové a čisté“ frekvence, na kterých budou budovat celoplošné i kapacitní pokrytí.

Co se celoplošné dostupnosti týče, na tu si samozřejmě počkáme. Rozvojové podmínky aukce počítají s tím, že do tří let po obdržení licence musí operátoři pokrýt 95 procent obyvatel takzvaných bílých míst, tedy takových, která úřad identifikoval jako dnes z hlediska pokrytí zanedbaná. Pak musí 5G do roku 2025 pokrýt silniční a železniční koridory a také 95 procent obyvatel ve městech s více než 50 tisíci obyvatel.

Do pěti let od startu také musí být pokryto 70 procent obyvatel Česka, do sedmi let 90 procent a do deseti let je tu podmínka pokrytí 99 procent obyvatel každého okresu. V případě 5G však lze věřit v to, že nástup bude nakonec rychlejší, než zatím předběžné podmínky vyžadují.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!