Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší práva jsou... v Brně

  15:04

Kde studovat práva? Hospodářské a nově i Lidové noviny doporučují jako nejlepší právnickou fakultu v Česku tu při Masarykově univerzitě.

Kdo by chtěl nejlépe porozumět a naučit se právu, měl by podle médií zamířit do Brna. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Ať už má akademická obec různě veliký odpor k novinářským žebříčkům „nejlepších škol“, v případě tuzemských právnických fakult by přece jen mohla zpozornět. Je to jen týden, co Hospodářské noviny zveřejnily své univerzitní „Best of“ (včetně pořadí českých práv), a tuto sobotu publikovaly Lidové noviny již tradiční „Němečkův“ ranking právnických fakult v Česku.

Oba žebříčky jsou pozoruhodné tím, jak moc si jsou podobné. V obou totiž vyhrála potřetí v řadě práva Masarykovy univezity v Brně před pražskou Univerzitou Karlovou. Pro úplnost: stejné je i celkové pořadí právnických vysokých učení v Česku. Třetí místo patří Univerzitě Palackého v Olomouci, poslední je osudem bitá Západočeská univerzita v Plzni.

„Pro Prahu by mělo být zneklidňující, že ve vykazovaných vědeckých výsledcích (v přepočtu na učitele) ji dotahuje otloukánek – plzeňská fakulta,“ píše autor Tomáš Němeček v sobotní příloze LN Právo & Justice. O pořadí rozhodovala pětice kritérií: 1) vědecké výsledky, 2) hodnocení absolventů, 3) spolupráce se světem, 4) názor expertní poroty a 5) zájem o školu. Hospodářské noviny měly čtvero kritérií: světovost školy, zájem, průzkum absolventů a vědecký výkon.

„Nezbývá než zopakovat loňské varování: Praha bývala silná, ale dnes je průměrný akademik z brněnských práv dvakrát výkonnější než pražský,“ píší LN a podobně zněla i slova v týden starých HN. Podle citované zprávy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nastřádala Právnická fakulta Masarykovy univerzity 10 403 bodů za vědecké výsledky, druhá Právnická fakulta Univerzity Karlovy měla 9342 bodů, nicméně při srovnání 97 brněnských „celých“ učitelských úvazků oproti 153 „celým“ učitelům v Praze je stříbrný post ještě smutnější...

Nejnižší nezaměstnanost vykazuje Praha

V obou mediálních srovnáních exceluje ve světovosti Univerzita Karlova, jejíž studenti častěji vyjíždějí do světa nebo se učí cizím jazykům. Zde Brno ztrácí a HN mu v této disciplíně přisoudily až třetí místo ze čtyř domácích fakult.

Šance na přijetí ke studiu je nejnižší v Brně, kam se dostane jen asi 20 procent zájemcůŠance na přijetí do bakalářského a následně magisterského studia je nejmenší v Brně (HN uvedly 20,6 procenta, LN jen 19,5), pak v Praze (dle HN 24,5 procenta, podle LN 22,7) a třetí respektive druhá zůstává Olomouc (HN uvádějí šanci 25,7 procenta na přijetí, kdežto LN došly k poměru 21,8 procenta). Specifická Plzeň směla přijímat jen studenty-bakaláře, a tone zatím v nejistotě o svou budoucnost.

Jakýmsi bonusem – který hovoří především ve prospěch Univerzity Karlovy – jsou v obou denících přidaná data. Hospodářky s odvoláním na studii Střediska vzdělávací politiky UK zmiňují nejnižší nezaměstnanost u absolventů pražské fakulty (0,8 procenta) oproti Brnu (3,3), Plzni (1,0) a Olomouci (7,3), kdežto Lidovky upozorňují hloubavé juristy na lepší pražskou knihovnu se 184 130 svazky a 71 databázemi před brněnskými 123 376 knihami a přístupem do 96 databází. Plzeňští mají k četbě 56 629 svazků, Olomoučtí pouze 25 719 knih.

Přestože se obě srovnání v drobných nuancích liší, vyznění je až překvapivě shodné. Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně má našlápnuto stát se školou první volby, přestože její prvoligový sok z Prahy se zatím chlubí neopominutelným faktem. Pakliže se zájemci dostali na více „práv“, dávali zatím přednost Praze: 86,5 procenta přijatých se ke studiu i zapíše.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.