Nejhledanější terorista bin Ládin je mrtev

Speciálnímu komandu se podařilo zastřelit hlavu organizace al-Kájda Usámu bin Ládina. Zprávu zveřejnil Barack Obama.

Američané dopadli a zastřelili Usámu bin Ládina téměř deset let po teroristických útocích na USA, při nichž zahynulo přes 3000 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američané dopadli a zastřelili Usámu bin Ládina téměř deset let po teroristických útocích na USA, při nichž zahynulo přes 3000 lidí. | foto: archivČeská pozice
Američané dopadli a zastřelili Usámu bin Ládina téměř deset let po teroristických útocích na USA, při nichž zahynulo přes 3000 lidí.

Bílý dům oznámil, že speciální komando zastřelilo minulý týden v pákistánském městě Abbottábád nejhledanějšího teroristu světa Usámu bin Ládina. „Jde o nejvýznamnější úspěch v úsilí našeho národa porazit al-Kájdu,“ prohlásil v televizním projevu americký prezident Barack Obama, který zásah nařídil.

Bin Ládin, hlava teroristické sítě al-Kájda a strůjce útoků z 11. září 2001 na symboly americké moci v USA, se deset let vyhýbal tajným agentům prakticky celého světa. Podařilo se mu uniknout i z obklíčení v afghánském jeskynním komplexu Tora Bora. A to i přes skutečnost, že na jeho hlavu Američané vypsali odměnu ve výši 50 milionů dolarů.

Podle Obamy zpráva o bin Ládinově smrti vrátí důvěru v tajné služby a požene před spravedlnost architekty útoků na USA, při nichž zemřelo přes 3000 lidí. Prezident během veřejného vystoupení nezapomněl zmínit, že teroristovo usmrcení nesmí být vnímáno jako útok na islám.

Během čtyřicetiminutového zásahu speciálního pozemního týmu nebyl nikdo z amerických vojáků zraněn, informace hovoří o dalších čtyřech mrtvých z okolí bin Ládina, podle některých zdrojů včetně jeho syna. Podle prezidenta se podařilo zajistit i bin Ládinovy ostatky. Pákistánská televize zveřejnila záběry mrtvého, jenž byl zabit zásahem do hlavy.

Aby se vyhovělo islámským zvyklostem pohřbít mrtvého do 24 hodin, vojáci pohřbili tělo do moře. Údajně USA nenašly zemi, která by bin Ládina nechala pohřbít na svém území. Panují obavy, že hrob by se mohl stát poutním místem.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.5.2011 12:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.