Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Negativní zprávy podrážejí dolar

USA

  5:40

Agentura Moody’s pohrozila Spojeným státům i tamním bankám zhoršením ratingu, což srazilo rovněž akciový trh.

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám. foto: © ReutersČeská pozice

Pouhé čtyři dny měl uplynulý týden z pohledu účastníků devizového trhu, protože v pondělí se kvůli svátkům v USA a Velké Británii prakticky neobchodovalo. Hlavním tématem dění zůstávala situace v Řecku. Předběžné zprávy hovoří o tom, že země s největší pravděpodobností dostane od EU a Mezinárodního měnového fondu potřebné peníze, protože jinak by zbankrotovala. Evropská elita zatím nemá vůli situaci radikálně řešit.

Pozornost trhů se nicméně začíná přesouvat do USA. Již minulý týden výsledky tamní ekonomiky nijak nepřesvědčily a uplynulé dny přinesly další negativní zprávy. Akciové trhy v důsledku toho propadly a dolar se dostal pod tlak.

Pohyby české měny byly minimální. Vůči euru se koruna po celý týden obchodovala v pásmu 24,50 až 24,60 Kč za euro a výrazněji posílila až během pátku. Chyběly impulsy, které by kurz výraznějším způsobem vychýlily. Pokud nenastane nic neočekávaného, lze podobný charakter obchodování očekávat i v následujícím týdnu.

Pár zajímavých čísel

Vůči americké měně byla situace o poznání zajímavější. Dolar v týdnu postupně oslaboval v reakci na negativní zprávy z USA a na informace, že Německo již nebude požadovat po Řecku restrukturalizaci dluhu. Ve druhé polovině se obchodoval pod hranicí 17 korun. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala minimálně a obchody se odehrávaly těsně pod hranicí 6,20 Kč.

Schodek českého státního rozpočtu se od začátku roku vyšplhal na 81,5 miliardy korunZ domácí ekonomiky přišlo několik zajímavých statistik. Ministerstvo financí zveřejnilo plnění státního rozpočtu ke konci května. Schodek se oproti dubnu zvýšil o 14 miliard korun a od začátku roku se vyšplhal na 81,5 miliardy korun. Zlepšil se výběr DPH, naopak zklamal výběr daně z příjmu fyzických osob. Další statistikou byl květnový index nákupních manažerů, který klesl meziměsíčně o 3,1 bodu, čímž zlepšení podnikatelských podmínek za poslední měsíc utrpělo značné trhliny. Týden završily údaje o maloobchodních tržbách, které v dubnu bez očištění o sezonní vlivy zrychlily meziroční růst na 2,7 procenta.

Ministr financí eura

Americká měna doplatila na špatné statistiky a během týdne ztrácela. Vše završila ratingová agentura Moody´s, která pohrozila snížením ratingu největší světové ekonomice a několika klíčovým bankovním ústavům, například Bank of America nebo Citigroup. Dolaru příliš nepomohl ani ukazatel nového počtu vytvořených pracovních mimo zemědělství.

Z eurozóny bylo dat méně. Zajímavý byl projev prezidenta Evropské centrální banky Jean-Clauda Tricheta, který se zmínil o tom, že by bylo vhodné, aby země eura měly vlastního ministra financí. Měl by dohledovou pravomoc nad fiskální politikou jednotlivých členů, což by znamenalo krok k větší centralizaci eurozóny. O tom, že rozpočtovou politiku je třeba sjednotit, se přitom zmiňovala už od začátku většina ekonomů. Otázka je, zda na vytvoření těsnější politiky v otázce veřejných financí a rozpočtu není už příliš pozdě.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...