Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nečasova slabost je přímo úměrná Topolánkovu nactiutrhačství

Afghánistán

  16:24

Premiér si vzal na exkluzivní cestu do Iráku svého předchůdce a nyní byznysmena, který ho veřejně osočil z odpovědnosti za korupci.

Minulý týden se expremiér Mirek Topolánek (vpravo) bez servítků navážel do Nečasovy vlády za koalici s Věcmi veřejnými. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Neskutečná drzost. I tak by se dal charakterizovat článek, který bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek napsal pro pondělní Mladou frontu Dnes a v němž kritizuje svého nástupce v čele ODS, premiéra Petra Nečase. Zveřejnění pro mnohé stěží stravitelného textu navíc přišlo v době, kdy se Topolánek účastní oficiální návštěvy Iráku coby generální ředitel společnosti VAE Controls a člen podnikatelské delegace vedené Nečasem.

Podnikatelská elita

Topolánkova účast v podnikatelské misi působí o to neuvěřitelněji, vezmeme-li v úvahu, že o jejím složení rozhodoval právě Nečas. Svým výběrem účastníků iráckým partnerům ukázal, kdo že jsou ekonomické elity, které mají Českou republiku ve světě hodnověrně reprezentovat. Vybraní podnikatelé tímto gestem získali devízu pro podnikání v blízkovýchodní zemi, kde je slogan „být viděn s politiky“ klíčem k úspěšnému byznysu.

ČESKÁ POZICE formulovala čtyři otázky, které Petr Nečas určitě nevzal v potaz, když se rozhodl vzít s sebou vládním speciálem na zahraniční cestu do Iráku Mirka Topolánka:

  1. Chtěl premiér Nečas Iráčanům a českým podnikatelům dokázat, že Mirek Topolánek má jeho plnou důvěru i přesto, že se proti němu ohradil a napadl Vondru, který se zasadil o jeho zvolení do křesla předsedy ODS loni v létě?
  2. Zapomněl, že Mirek Topolánek na oslavě 20. výročí založení strany ostře napadl Nečasovu vládu za spojenectví s Věcmi veřejnými?
  3. Neuvědomuje si, že Zbyněk Stanjura vyhrál volbu šéfa poslaneckého klubu o jediný hlas před Petrem Tluchořem, jehož lidé z Nečasova okolí považují za architekta pokusu o pád vlády a spojence Mirka Topolánka?
  4. Nevadí mu, že expremiér napadl důvěryhodnost nejbližšího spojence Česka – tedy USA –, po jehož boku Češi válčí v Afghánistánu?

Topolánek ve zmiňovaném článku v Mf Dnes obvinil Nečase z toho, že do exekutivy přivedl Martina Bartáka, jenž je údajně „opentlen“ úplatkářským skandálem v kauze armádního nákupu tatrovek. „Nejsou a nebyli žádní ,Topolánkovi muži‘. Nejenže jsem je nepotkal, ale ani je neznám. I Bartáka k Šedivému přivedli Nečas s Vidímem,“ tvrdí Topolánek. Zřejmě se domnívá, že když bude kopat okolo sebe, uhne od podstaty nejnovější aféry spojené s nákupem pandurů. Podle svědectví manažera firmy Steyr požadoval Marek Dalík, blízký přítel Topolánka, po vedení firmy provizi 18 milionů eur.

Zajímavé čtení si Topolánek přichystal rovněž pro Nečasova spojence, ministra obrany Alexandra Vondru. „Američané nejsou bílé holubice. Tlak na prosazení F-16 místo gripenů a Westinghouse do Temelína překračuje veškeré meze. Cabaniss neváhal dokonce lhát. Ale Vondru to stejně nezachrání.“

Autor: