Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nečasova škatulata, verze X.Y na druhou

  9:35

Jak by mohlo vypadat složení vlády po prezidentských volbách? Starostové na obraně, ODS na kultuře a Peake v diplomacii.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Ačkoli se případné změny v koaliční vládě dohodnou až po druhém kole prezidentských voleb, jak ve středu uvedl premiér Petr Nečas, už dnes existuje několik scénářů, jakým způsobem by se mohla prohazovat křesla mezi stranami. Kromě ministerstva obrany, jež je momentálně bez regulérního šéfa, se v případě vystoupání Karla Schwarzenberga až na Hrad může hledat rovněž nový ministr zahraničí. A vzhledem k dosavadnímu slabému výkonu ministryně kultury Aleny Hanákové se skloňují i jména jejích náhradníků.

ČESKÁ POZICE na základě rozhovorů s politiky z vládních stran dospěla k několka variantám možných personálních obměn. Pokusme se rozebrat logiku jednotlivých verzí.

Obrana pro nestraníka. Anebo pro Starosty?

Již nyní se dle představitelů koaličních stran vyjednává o osobě ministra obrany. Podle dosavadních zpráv by se jím měl stát nestraník se znalostí armádní problematiky. Už delší dobu se přitom mluví o možnosti, že by post mohl zaujmout bývalý náčelník generálního štábu a současný první náměstek ministra Vlastimil Picek.

Přenecháním ministerstva kultury ODS by se Starostové zbavili nepříjemného břemeneProblém této nominace však spočívá v tom, že se na ní neshodne koalice. Šéfka strany LIDEM Karolína Peake totiž Picka z postu prvního náměstka během svého krátkého angažmá na obraně odvolala. A Picek nekonvenuje ani dalšímu protagonistovi koaličních vyjednávání Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, který loni v létě o generálu Pickovi v rozhovoru pro LN prohlásil: „Jako major v záloze těžko mohu uvěřit, že velitel armády byl totální sráč.“

Je tedy možné, že se nakonec přecr jen bude hledat straník. Ostatně v úterý v médiích probleskla zpráva, že si na ministerstvo obrany údajně myslí občanský demokrat Jan Vidím. Tato možnost je však vzhledem k napjatým vztahům premiéra Petra Nečase se skupinou kolem expremiéra Mirka Topolánka, kam je Vidím řazen, nepravděpodobná. A tady to začíná být zajímavé.

V rámci vládních šachů by ODS mohla vyměnit obranu za ministerstvo kultury, které se pod vedením ministryně Aleny Hanákové ze Starostů a nezávislých (STAN) netěší dobré kondici. Starostové by se proto mohli vzdát nepříjemného břemene a usednout na obranu. Souhlasit by mohla i jejich partnerská TOP 09. Důvod? Oslabila by tím odstředivé tendence části starostů, kteří požadují, aby měli silnější hlas a od „topky“ se odtrhli.

Otázkou je, zda Starostové dokážou nabídnout na post ministra obrany nějakého adepta? ČESKÁ POZICE se z důvěryhodného zdroje dozvěděla, že by se takové místo líbilo poslanci a prvnímu místopředsedovi STAN Stanislavu Polčákovi. „Slyším to od vás poprvé. Nemohu to vyloučit. Myslím si ale, že Starostové udělali na ministerstvu kultury hodně dobré práce. Zbývá dokončit dvě věci, jež se týkají autorského zákona a památkového zákona. Byla by škoda to nedotáhnout,“ řekl ČESKÉ POZICI Polčák.

Na Polčákovi jsme vyzvídali, jestli by si na post ministra obrany troufl. „Mohu vás ubezpečit, že bych předčil Karolínu Peake,“ dodal poslanec v narážce na působení předsedkyně LIDEM, jež resortu šéfovala pouhých osm dnů.

Co s kulturou?

Kdybychom volně pokračovali po ose obrana pro Starosty a kultura pro ODS, je nutné vyřešit nástupnictví po ministryni kultury Hanákové. Tuto funkci by jistě uvítal například Jiří Oberfalzer, člen senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva a petice, jenž dlouhodobě prosazuje, aby ODS převzala odpovědnost i za resort kultury. „O ničem takovém nevím,“ reagoval však Oberfalzer na dotaz, zda není kandidátem na příštího ministra kultury.

Existují však i jiné možnosti. Ministerský post by se dle informací ČESKÉ POZICE zamlouval také prvnímu náměstkovi ministryně kultury Františku Mikešovi z ODS. Ve hře je údajně také senátor Jiří Šesták, jenž byl loni zvolen na kandidátce STAN a hnutí Občané pro Budějovice. Varianta se Šestákem v čele resortu kultury je nicméně podmíněna tím, že Karel Schwarzenberg v prezidentských volbách prohraje a zůstane na ministerstvu zahraničí.

Další melouch pro Peake? Diplomacie.

Zbývá vyřešit, jak by se koalice případně popasovala s nástupnictvím na ministerstvu zahraničí. Ani tady nejde o jednoduchou kalkulaci. Opět by bylo nejprve třeba odpovědět na základní otázku: Bude se hledat nestraník, anebo politik?

Jiří Schneider by mohl splňovat kritéria nestranického úředníka, jenž však rozumí politikůmV prvním případě by měl velkou šanci současný první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. V diplomacii se pohybuje dlouhá léta, býval například velvyslancem v Izraeli. Ačkoli patřil mezi zakladatele ODS, dnes již aktivním členem není. Během Schwarzenbergova působení v Černínském paláci navíc dokázal, že najde společnou řeč i s TOP 09.

Schneider by tedy mohl splňovat kritéria nestranického úředníka, jenž však rozumí politikům. Jedinou jeho nevýhodou je, že se ministerstvo zahraničí rozhádalo s Úřadem vlády v otázce postojů k evropské integraci. Kvůli sporu Schwarzenberga a premiéra si dokonce oba členové vlády vytvořili speciální post evropského tajemníka — u „knížete“ jej zastává právě Schneider, u Nečase pak Vojtěch Belling.

Od několika zdrojů ČESKÉ POZICE z diplomacie rovněž zaznělo, že podobné kvality jako Schneider by splňoval i bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. Dříve, než se začalo hovořit o Schwarzenbergově nástupci, se však Kolář dohodl na svém uplatnění ve skupině PPF miliardáře Petra Kellnera. Kdyby dle pozorovatelů na ministerstvu zahraničí zůstal, mohl by se stát prvním mužem české diplomacie právě on.

Přeci jen změna?

Deník Insider s odkazem na několik důvěryhodných zdrojů v pátek uvedl, že se Kolář může do diplomacie vrátit. Oslovili jsme proto přímo exdiplomata, jestli by byl ochoten PPF opustit, a to jen pár týdnů po nástupu do nového zaměstnání. „K vaší otázce se s dovolením vůbec nebudu vyjadřovat. Nepřipadá mi to vhodné, ani slušné, především s ohledem na mého současného zaměstnavatele,“ napsal ČESKÉ POZICI Kolář.

Hledání nestraníka, který by přijal post ministra zahraničí či obrany, naráží na jeden zásadní háček: do řádného termínu parlamentních voleb zbývá necelý rok a půl. V nich se očekává vítězství sociální demokracie, jež by pak provedla v úřadech personální změny, o kterých lze předpokládat, že by dopadly právě na úředníky spojené se současnou koalicí. A kdo z protřelých byrokratů by se hrnul do takového rizika?

Další, i když sotva uvěřitelnou možností je, že koalice post ministra zahraničí přihraje v rámci rošády ODS na kulturu a Starostové na obranu šéfce strany LIDEM. „Karolína Peake zastupovala ministra zahraničí v rámci jednání OECD. Vedla si dobře i v jednání s britskou delegací,“ popsal redakci kvality Peake pro výkon první dámy české diplomacie důvěryhodný zdroj ze státní správy. Sama Peake se však k možnosti, že nastoupí na ministerstvo zahraničí coby šéfdiplomatka, nevyjádřila.

Jisté je zatím jen to, že zmíněné scénáře v současné době nikdo oficiálně nepotvrdí. Jasněji snad bude po druhém kole prezidentských voleb, které přinesou vyřešení jedné důležité neznámé: zda se Karel Schwarzenberg přesune z Černínského paláce na Hrad. S čím vším pak můžeme počítat, je ale dobré vědět již nyní.

Autor: