Lidovky.cz

Nečas jako Churchill. Někdy je třeba se spojit i se Stalinem.

  12:07

Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro Hospodářské noviny popsal svou politickou strategii, která prý vyžaduje účelová spojenectví.

Premiér Petr Nečas už má představu, co by následovalo, pokud by byl neformální šéf Věcí veřejných Vít Bárta shledán vinným v kauze „véčkařských“ obálek. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že by si dovedl těžko představit další pokračování vlády s Věcmi veřejnými. O detailech svého plánu „B“ však příliš neřekl. „Nějakou představu pro podobné scénáře mám, ale nevidím jediný důvod, proč to sdělovat,“ řekl Nečas.

Asi jen stěží se mohl premiér Nečas vyhnout komentáři k tajně pořízeným rozhovorům pražského exprimátora a poslance ODS Pavla Béma s Romanem Janouškem. A v širším kontextu popsal díl své politické strategie. Vybíráme z rozhovoru pro HN.

Popis Romana Janouška

„Popravdě řečeno příliš netuším, protože jsem s tím člověkem mluvil za dvacet let jen jedinkrát. A to ještě ze zvědavosti, abych věděl, jak vypadá. A ani si nevzpomínám, při jaké to bylo příležitosti. Je to zákulisní hráč, člověk, který se snaží budovat svůj vliv.“

Jak je vůbec možné, že politik Bém vedl diskuse podobné těm s lobbistou Romanem Janouškem?

„To je otázka na konkrétní lidi, kteří podlehli pocitu, že kolem sebe potřebují mít nějaké šedé eminence stojící mimo oficiální pozice. To nikdy nebyl styl mého politického života. Já nikdy nikoho takového neměl, nepotřeboval, mám kolem sebe jen lidi v oficiálních pozicích.“

K případné vině BIS za únik odposlechů

„Pokud by se to prokázalo, tak je úvaha o křesle ředitele BIS legitimní.“

Pozoruhodně se premiér Nečas vyjádřil i vůči dalším šedým eminencím ve své straně, jejichž vliv se prý snaží systematicky omezovat. Občas je to ale podle něj dost komplikované. „Někdy to vyžaduje účelová spojenectví. Vždycky říkám: aby Chruchill porazil Hitlera, musel se v určitém okamžiku spojit i se Stalinem, přestože to byl stejný grázl jako Hitler,“ popsal svou strategii HN Nečas.

Když měl ale odpovědět na otázku, zda bylo účelovým spojenectvím i to, že vzal do vlády ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, který je považován za prodlouženou ruku vlivného jihočeského politika a podnikatele Pavla Dlouhého, zařadil premiér zpátečku. „Ne, ne. To musím jednoznačně odmítnout.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.