Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nečas a Kuba hledají další trafiku pro exposlance ODS Švrčka

  15:23

Ministr Martin Kuba nebyl ochoten prodloužit mandát někdejšího lobbisty v Radě ČTÚ. Dostal se kvůli tomu do křížku s premiérem.

Spor o místo pro bývalého poslance ODS Zdeňka Švrčka se odehrál mezi ministrem Martinem Kubou a premiérem Petrem Nečasem. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Bývalý poslanec ODS a někdejší lobbista Zdeněk Švrček končí ve vedení regulátora telekomunikačního trhu. Pětiletý mandát mu vypršel letos v červenci a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) mu ho nebyl ochoten prodloužit. A to dokonce přesto, že se za Švrčka postavil sám premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Spor o člena Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který se posunul do politické roviny, nakonec skončil kompromisem: Švrček (56) svoji pozici ČTÚ sice opustí, ale strana mu musí rychle najít další dobře placenou trafiku. Podle důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z prostředí vlády by se vlivný politik ODS ze severní Moravy mohl stát členem dozorčí rady státní společnosti ČEPS.

Kdo vystřídá Švrčka v Radě ČTÚ? „Ministr Martin Kuba v současné době pečlivě zvažuje jméno nového kandidáta. Velice rád by pokračoval v nastoleném trendu a do Rady ČTÚ by chtěl navrhnout kandidáta, který bude splňovat jeho představy o aktivním členovi nezávislého regulačního orgánu a který by měl současně reagovat na regulační výzvy 21. století. Ministr se v průběhu měsíce srpna s některými potenciálními kandidáty potká, a poté jméno kandidáta navrhne vládě,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.

Spor o Švrčka už tu jednou byl

Označit Zdeňka Švrčka za trafikanta se dalo už v červenci 2007, kdy ho na návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Římana jmenovala na post člena Rady ČTÚ vláda Mirka Topolánka. Ze stranických hledisek byl tento krok pochopitelný. Švrček pocházel ze stejného regionu jako Topolánek či Říman, tudíž se chtěli o bývalého poslance ODS (v letech 1996 až 2002) patřičně postarat. Jenže Švrčkovo jmenování do Rady ČTÚ již tenkrát působilo pozdvižení. Byl kritizován za to, že pro klienty své firmy Efor, která se zabývala lobbingem, ovlivňoval tvorbu a schvalování zákonů, například novely zákona o telekomunikacích. (Bližší informace o tom lze vyhledat například na webu archiv.cz.) Švrček pak v srpnu 2007 společnost Efor převedl na Blanku Drobnou, ta ji loni v červnu prodala Švrčkově dceři Lence.

Před kongresem strany, který se má konat na podzim, nechtěl předseda ODS ztratit důležitého politického spojence z klíčového regionu

Nedá se však tvrdit, že by Švrček problematice telekomunikačního trhu nerozuměl. Jako poslanec byl místopředsedou podvýboru pro telekomunikace. V letech 1998 až 2003 byl rovněž členem dozorčí rady Českého Telecomu, nyní Telefónica Czech Republic.

Ministr průmyslu a obchodu se kvůli osobě Zdeňka Švrčka dostal do křížku s premiérem poté, co se Petru Nečasovi v červenci doneslo, že Martin Kuba nehodlá prodloužit mandát tohoto člena ODS ze severní Moravy v ČTÚ na dalších pět let. Před kongresem strany, který se má konat na podzim, nechtěl předseda ODS ztratit důležitého politického spojence z jednoho z klíčových regionů, a proto vyvolal jednání o Švrčkově budoucnosti. Jenže Kuba trval na svém, protože do Rady ČTÚ hodlá delegovat mladého a kvalifikovaného odborníka.

Švrček tedy sice přišel o dobře placenou trafiku, avšak dá se čekat, že tento politik ODS se brzy objeví v dozorčí radě nějakého státem kontrolovaného podniku, například ve společnosti ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny, rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie, údržbu, obnovu a rozvoj zařízení přenosové soustavy.

Autor: