Nebezpečné neziskovky? Dobrá, ale které?

„Některé“ tuzemské neziskovky jsou podle poslankyně ČSSD Vladimíry Lesenské nebezpečím pro Česko.

Přemysl Houda 16.5.2013

Vladimíra Lesenská, poslankyně ČSSD, vyjela do Ruska a prohlásila v rozhovoru pro tamní agenturu ITAR-TASS o neziskových organizacích placených ze zahraničí: „Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoli v zájmu státu, kde jsou zaregistrovány.“ Prý neziskovky vznikají s ušlechtilými vizemi, nicméně se začnou míchat do politiky hned, jak dostanou peníze ze zahraničí.

A to se netýká dle Vladimíry Lesenské jen Ruska, totéž nebezpečí cítí i mezi českými neziskovkami. Nic dalšího nespecifikovala, takže není jasné, jakou (nebo jaké) neziskovky tím přesně míní. Na dotaz ČESKÉ POZICE Lesenská odpověděla: „Všechna moje vystoupení v rámci delegace budou k dispozici na mém webu. Jen z časových důvodů se zpožděním. Ve svém rozhovoru jsem s redaktorem mluvila naprosto všeobecně, takže jsem neměla na mysli žádnou organizaci u nás, v Evropě ani kdekoli jinde.

Předpokládejme však, že poslankyně Lesenská, když už se rozhodla podporovat Putinovo tažení proti neziskovému sektoru, nějaké informace má. Stálo by za to, aby své myšlenky upřesnila. Například:

  • Jaké neziskové organizace v České republice jsou nebezpečné a míchají se v cizích zájmech do politiky?
  • Co konkrétně tyto neziskové organizace provádějí nekalého?
  • Co bychom s nimi měli udělat?
  • A otázka systémová: mělo by se snad právně upravit, aby se podobné „nekalosti“ neděly?

Kdyby se paní poslankyně Lesenská se svými zkušenostmi s veřejností podělila, jistě by obohatila tuzemskou debatu. Nejen na téma neziskovek podporovaných ze zahraničí, ale i těch podporovaných z domácích zdrojů.

Bez upřesnění a rozvedení tématu se totiž Vladimíra Lesenská jen připodobňuje k jiné české veličině horlící proti neziskovému sektoru, Ivaně Řápkové z ODS, která se též s vážnější argumentací příliš nenamáhá.

A ještě jednu věc by poslankyně Lesenská mohla pojednat, když už se dala do díla. Říká, že se neziskovky začnou míchat do politiky (což je prý to nebezpečí). Tím se dotýká samotného pojetí politiky. Má zřejmě na mysli, že „politika“ je jakási vyhrazená ohrádka, před jejímiž dveřmi visí seznam těch, kteří nemají vstupovat? Kdo má mít vstupenku? Jen zvolení a jmenovaní „politici“, nebo i širší veřejnost? A budeme-li tuto veřejnost nějak definovat, stojí zlopověstné neziskovky mimo ni?

Když už s debatou o neziskovkách Vladimíra Lesenská začala, doufejme, že se její spolustraníci nevyděsí a neuloží jí po příjezdu z Moskvy absolutního bobříka mlčení.