Lidovky.cz

Navzdory růstu platů je 863 tisíc českých občanů v exekuci

  9:32
Nezisková organizace Otevřená společnost aktualizovala svou internetovou mapu exekucí o data za loňský rok. V Česku je celkem 863 tisíc lidí v exekuci, proti nimž je vedeno 4,6 milionu exekucí, 493 tisíc lidí má tři a více exekucí a 150 tisíc deset a více exekucí. Proti těmto lidem v dluhové pasti je vedeno 90 procent všech exekucí.

Záběr z filmu Český žurnál: Exekuce. foto: Český žurnál: Exekuce

Ústecký kraj i letos obhájil smutné prvenství v pomyslném klání o nejzadluženější region republiky. Každý pátý člověk starší 15 let je tam v exekuci, každý desátý přitom má na krku tři a více. Jsou to alarmující čísla, která dvojnásobně přesahují celorepublikový průměr. Tři exekuce podle expertů představují hranici, od níž lze hovořit o dluhové pasti, ze které lidé jen obtížně hledají cestu. „To už není náhoda, že člověk zapomněl zaplatit složenku. Navíc má obvykle i další dluhy, které zatím v exekuci nejsou,“ říká analytik Radek Hábl z neziskové organizace Otevřená společnost.

Ta v úterý 13. února aktualizovala svou internetovou mapu exekucí o data za loňský rok. Lze v ní vyhledat údaje o zadluženosti obyvatelstva až na úroveň obcí. Navzdory rekordně nízké nezaměstnanosti a růstu platů se exekuční patálie opět prohloubila – loni přibylo 31 tisíc hříšníků, což představuje nárůst o 3,4 procenta. Situace se zhoršila ve 12 ze 14 krajů i ve většině okresů. Nejbídněji na tom jsou Karlovarský a Ústecký kraj, počet lidí v exekuci tam meziročně vzrostl o desetinu.

Nejhorší situace: severní Čechy

Mapa kromě údajů o počtu exekucí nebo věkové struktuře dlužníků nově obsahuje i údaje o lidech, proti kterým je vedeno více exekucí. „V Česku nemáme až takový problém s celkovým zadlužením obyvatelstva, ale máme obrovské množství extrémně předlužených,“ říká Hábl. Řečí čísel je v dluhové pasti většina z celkových 863 tisíc dlužníků, od nichž čeští exekutoři vymáhají peníze – téměř půl milionu, 493 tisíc lidí, má na krku tři a více exekucí. „Včetně jejich rodin těžkému zadlužení čelí až dva miliony lidí,“ doplňuje Hábl.

Geograficky je nejhorší situace v severních Čechách a v některých částech Moravskoslezského kraje. V celkem pěti okresech na severu procento lidí s třemi a více exekucemi přesahuje desítku. Jsou to Most, Ústí nad Labem, Sokolov, Chomutov a Teplice.

Geograficky je nejhorší situace v severních Čechách a v některých částech Moravskoslezského kraje. V celkem pěti okresech na severu procento lidí s třemi a více exekucemi přesahuje desítku. Jsou to Most, Ústí nad Labem, Sokolov, Chomutov a Teplice. Tři exekuce jsou psychologickou hranicí dluhové pasti i podle libereckého exekutora Petra Polanského.

„Od třetí exekuce dramaticky klesá procento lidí, od kterých něco vymůžeme. Neznamená to ale, že by to bylo úplně beznadějné. Pokud je člověk ekonomicky aktivní a exekuce jsou na relativně nízké částky, není problém to splatit,“ uvádí člen prezidia Exekutorské komory ČR. Obvyklý příběh je však jiný – dluhy se těmto lidem kupí a brzy se stanou naprosto nezvladatelnými. „Neustále roste počet exekucí, které mají. Teď jsou to tři, za pár let jich bude deset nebo patnáct. Ti lidé rezignují, jsou apatičtí a stále hlouběji do toho zabředávají,“ vysvětluje Hábl.

Oddlužovací novela

Jen za minulý rok stoupl o téměř čtyři procenta počet lidí s deseti a více exekucemi. „To je dalších šest tisíc lidí v neřešitelné životní situaci,“ říká Hábl. Celkem je takto předluženo 151 tisíc osob. Z toho šest tisíc jich čelí až neuvěřitelným 30 a více exekučním řízením. Hlavní problém spočívá v tom, že zmíněných půl milionu Čechů za současné legislativy nemá šanci z dluhové pasti uniknout. Dnes je totiž možné podstoupit takzvaný osobní bankrot, jen je-li dlužník schopen během pěti let splatit 30 procent svých závazků. Kdo podmínky nesplní, bude v dluzích tonout nadosmrti.

Cílem „oddlužovací“ novely z dílny ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je odstranění nynější vstupní podmínky 30 procent. Soud by nově mohl po sedmi letech oddlužit každého, kdo po celou dobu pracoval, byť neumazal ani korunu ze svého dluhu.

Ministerstvo spravedlnosti proto již poslalo do sněmovny novelu, která má možnost oddlužení otevřít v podstatě každému. Cílem „oddlužovací“ novely z dílny ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je odstranění nynější vstupní podmínky 30 procent. Soud by nově mohl po sedmi letech oddlužit každého, kdo po celou dobu pracoval, byť neumazal ani korunu ze svého dluhu. „Novela by mohla reálně pomoci stovkám tisíc lidí, kteří jsou dnes v bezvýchodné situaci a přitom mají poctivou snahu se z dluhů dostat,“ vysvětluje Pelikán.

Návrh se v minulém volebním období nepovedlo prosadit zejména kvůli odporu pravicových poslanců. Ti Pelikánův záměr kritizovali jako „socialistický experiment“, který by mohl vést ke zneužívání oddlužení. Novela podle nich lidem vlastně sděluje, že dluhy se nemusejí platit. Babišův menšinový kabinet v lednu poslal novelu podruhé do sněmovny a lze očekávat, že ani tentokrát nebude mít cestu do Sbírky zákonů snadnou. Zejména velcí věřitelé jako banky a splátkové společnosti už proti ní hlasitě brojí.

Klíčové opatření

Experti na dluhovou problematiku z neziskových organizací ale Pelikánovu oddlužovací novelu naopak považují za klíčový nástroj, jak „odšpuntovat“ stále se plnící káď exekuční beznaděje. „Dnes máme zdaleka nejpřísnější podmínky z okolních zemí, procentní bariéry už všude jinde zmizely,“ poukazuje Radek Hábl na skutečnost, že všechny sousední státy už umožňují vstup do oddlužení v podstatě každému, kdo má zájem svůj problém řešit. Daniel Hůle z Člověka v tísni konstatuje, že minulá Sobotkova vláda zařídila, aby už v Česku nevznikaly nové exekuční křivdy.

Klíčovým opatřením by mělo být zavedení místní příslušnosti exekutorů čili principu, že všechny exekuce na jednoho člověka vede jeden člověk. Ostře proti jsou však jak banky a další velcí věřitelé, tak 20 největších exekutorských úřadů, jež by tím přišly o velkou část byznysu. Experti přitom upozorňují, že pokud se problém nepovede vyřešit, statisíce lidí v dluhové spirále mohou otřást samotnými základy společnosti.

„Zakázaly se rozhodčí doložky ve smlouvách se spotřebiteli, snížily se odměny advokátů a exekutorů a přijala se poměrně přísná regulace spotřebitelských úvěrů. Ale nic moc se neudělalo s obřím balíkem běžících exekucí,“ říká Hůle s tím, že pouhé rozšíření oddlužení rozhodně stačit nebude. V této souvislosti se například hovoří o povinném zastavování exekucí, v nichž se za posledních několik let nevymohla ani koruna. Klíčovým opatřením by mělo být zavedení místní příslušnosti exekutorů čili principu, že všechny exekuce na jednoho člověka vede jeden člověk.

„Dnes je situace taková, že kdo má deset exekucí, má i deset exekutorů. Tento systém není efektivní a vytváří zbytečné náklady,“ říká Petr Polanský z vedení Exekutorské komory ČR, která tuto reformu dlouhodobě podporuje. Ostře proti jsou však jak banky a další velcí věřitelé, tak 20 největších exekutorských úřadů, jež by tím přišly o velkou část byznysu. Experti přitom upozorňují, že pokud se problém nepovede vyřešit, statisíce lidí v dluhové spirále mohou otřást samotnými základy společnosti. Nejvíce exekucí je totiž v regionech, kde ve volbách bodují extremistické strany.

„Narůstá frustrace, hrozí radikalizace a extremizace, protože ti lidé nedůvěřují systému,“ míní Hábl. „Pokud jim nepodáme pomocnou ruku, naše liberální demokracie se může otřást v základech,“ varuje Hůle.

Pokud má rodič dluhy, dítě je nadělá také

Devatenáctiletá podruhé těhotná žena z Brna se nenarodila do ideálních rodinných podmínek. Matka i nevlastní otec nikdy nepracovali a žili ze sociálních dávek hmotné nouze. Tato mladá žena spadla do dluhové pasti ještě jako nezletilá, měla nedoplatky za komunální služby. Později se přidala půjčka a kontokorent. První dítě se jí narodilo, když jí nebylo ani 18 let. Dluhy se pokusila hradit z porodného. Je bohužel pravděpodobné, že oba její potomci budou jednou dělat stejné chyby jako jejich matka i babička.

Podle celorepublikového průzkumu Charity ČR, který navazuje na průzkum celoevropský, se totiž chudoba dědí. „Výzkum ukázal, že mezigenerační přenos chudoby má jasnou příčinu: řada mladých lidí nezná jiný způsob života ani pozitivní vzory a neumí svou situaci zlepšit,“ řekl Jorge Nun~ o Mayer, generální sekretář organizace Caritas Europa. Ten přijel do Prahy představit výzkum Caritas Cares, který zjišťuje, proč se mladí lidé v Evropě potýkají s chudobou.

Více problémů najednou

Ukázalo se, že v Česku je v této situaci méně mladých lidí než třeba ve Španělsku. I tak jde ale zhruba o 300 tisíc osob do 30 let, přičemž asi 115 tisíc do 29 let aktuálně řeší exekuci. Potíž je v tom, že mladí Češi se potýkají s více problémy najednou. „Nezaměstnanost se kombinuje s nízkým vzděláním, nedostatečnou finanční gramotností, minimální praxí, problematickým rodinným zázemím, potížemi s bydlením nebo dluhy,“ jmenuje Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika. Bez práce je zde asi třetina chudých do 30 let.

Curylo také upozorňuje, že Charita je největším nevládním poskytovatelem zdravotních a sociálních služeb: „Vidíme přímo v praxi, jak chudoba komplikuje mladým život.“ S tímto faktem pracuje i ministerstvo sociálních věcí. To sleduje i situaci nezletilých. „V souladu s údaji Eurostatu za rok 2016 byla míra ohrožení příjmovou chudobou u osob do 17 let v České republice zhruba 270 tisíc lidí,“ napsal mluvčí Petr Sulek.

Podle sociálních pracovníků je největším kamenem úrazu zadluženost. Pokud je člověk v takové situaci, bojí se často zapojit na legální trh práce a nemůže si najít ani důstojné bydlení. „Pokud má hned několik exekucí, jsou srážky ze mzdy tak vysoké, že se legální zaměstnání pro něj stává takřka nemožným,“ vysvětluje sociální analytička Charity Martina Veverková. Volí tak práci načerno, spíše ale žije ze sociálních dávek.

Pokud ještě bydlí s rodinou, ta ho většinou příliš nemotivuje, aby své dluhy řešil a našel si práci. Protože úřady posuzují všechny členy domácnosti, přišli by o dávky v hmotné nouzi i oni. Podle zástupců Charity už existuje možnost, že se člověk s chutí pracovat z tohoto společného posuzování vyčlení. K jejímu uplatňování v praxi by ale mělo docházet častěji.

Zálohované výživné

Pokud si snaží mladí lidé s finančními potížemi najít bydlení, narazí také téměř okamžitě. Dostupnost sociálního bydlení nebo obecních bytů je aktuálně velmi nízká. Podle terénních pracovníků se tak změnil obecný profil českého bezdomovce. Čím dál častěji se jím stává právě člověk mladší 30 let. „Třetina našich klientů jsou lidé do třiceti let. Což je výrazná změna oproti situaci před deseti lety. Tehdy jich bylo okolo pěti procent,“ upozornil vedoucí plzeňského Domova sv. Františka Džemal Gërbani.

Obzvlášť znevýhodněné jsou podle výzkumu matky samoživitelky. Přitom v každé sedmé rodině figuruje pouze jeden rodič a až 40 procent výživného druhý rodič nehradí včas. Charita proto volá po zavedení zálohovaného výživného. Alimenty by za neplatiče hradil stát a pak by je z něho vymáhal. Bývalá sněmovna ale tuto možnost nestihla schválit.

Michaela Kabátová

Exekuční bilance

Okresy s nejvyšším podílem lidí v dluhové pasti (tři a více exekucí)

  • Most: 13,2 procenta (12 682 lidí); Ústí n. Labem: 12 procent (11 995 lidí); Sokolov: 11,7 procenta (8855 lidí); Chomutov: 11,7 procenta (12 269 lidí); Teplice: 10,8 procenta (11 732 lidí); Děčín: 9,7 procenta (10 739 lidí); Česká Lípa: 9,3 procenta (8099 lidí); Cheb: 9,1 procenta (7086 lidí); Bruntál: 9 procent (7244 lidí); Louny: 8,8 procenta (6399 lidí); Ostrava-město: 8,7 procenta (24 116 lidí); Karviná: 8,3 procenta (18 040 lidí); Karlovy Vary: 7,8 procenta (7811 lidí); Český Krumlov: 7,5 procenta (3837 lidí); Tachov: 7,5 procenta (3380 lidí); Liberec: 7,3 procenta (10 582 lidí); Jeseník: 7,3 procenta (2453 lidí); Jablonec n. Nisou: 7,2 procenta (5446 lidí); Kladno: 6,7 procenta (9089 lidí)

Podíl na celkovém počtu osob v exekuci

  • Jedna exekuce: 31 procent (270 161 osob)
  • Dvě exekuce: 12 procent (99 823 osob)
  • Tři až devět exekucí: 40 procent (341 867 osob)
  • Deset a více exekucí: 17 procent (150 656 osob)
  • celkem 862 507 osob

Podíl na celkovém počtu exekucí

  • Jedna exekuce: 6 procent (270 161 exekucí)
  • Dvě exekuce: 4 procent (199 646 exekucí)
  • Tři až devět exekucí: 40 procent (1 851 999 exekucí)
  • Deset a více exekucí: 50 procent (2 346 325 exekucí)
  • celkem 4 668 131 exekucí

Zdroj: Mapaexekucí. cz

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.