Lidovky.cz

Navzdory pandemii koronaviru je šance přijetí na vysokou školu dobrá

Otevřené dveře pražské Vysoké školy ekonomické 20. dubna 2020, kdy se vysoké školy částečně otevřely pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. foto: ČTK

Letos podobně jako loni jdou ke zkouškám populačně slabé ročníky, proto je možnost dostat se na vybranou vysokou poměrně velká. Dle ministerstva školství v akademickém roce 2019/2020 přijaly veřejné vysoké školy 84 procent z více než 90 tisíc uchazečů.
  10:37

Za normálních okolností by v tuto chvíli některým studentům zbývalo do přijímacích zkoušek na vysoké školy třeba jen pár dnů. Letos je ale kvůli koronaviru ledacos jinak. Podrobnější informace lze dohledat na webových stránkách jednotlivých fakult, které jsou průběžně aktualizovány, nebo ověřit na studijních odděleních vysokých škol. Budoucí, ale i současní vysokoškoláci proto v souvislosti s momentální situací zažívají nepříjemnou nejistotu.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v rámci postupného uvolňování omezení rozhodlo, aby se od pondělí 20. dubna jako první postupně otvíraly vysoké školy. Vzhledem k tomu, že dosud není jasné, kdy přesně se letos budou konat maturity, mohlo by se stát, že student v době zápisu na vysokou ještě nebude mít v ruce maturitní vysvědčení. V tomto případě mu bude umožněno tzv. podmíněné přijetí a zápis. V současnosti je totiž v závěru schvalovacího procesu novela, díky které budou moci studenti dodat doklad o získání maturity do 45 dnů po zápisu.

Scio testy

Tento nový zákon pro rok 2020 také umožní vysokým školám organizovat přijímací zkoušky distančním způsobem, termíny přijímaček oznámit pouze 15 dní předem a dokonce prodloužit akademický rok. Letos podobně jako loni jdou ke zkouškám populačně slabé ročníky, proto jsou šance dostat se na vybranou vysokou poměrně vysoké. Množství studijních míst totiž prakticky neklesá.

Podle MŠMT v akademickém roce 2019/2020 přijaly veřejné vysoké školy rekordních 84 procent z více než 90 tisíc uchazečů, kteří se dostavili k přijímacím zkouškám. Přitom ještě před deseti lety to bylo zhruba 77 procent a na přelomu milénia se dostal jen zhruba každý druhý zájemce. Navzdory tomu existují obory, na které je přijetí bez důkladné přípravy téměř nemožné. Šance na studium těch nejžádanějších se příliš nemění, stále se na ně dostane méně než třetina uchazečů.

Více než 80 fakult v České republice i na Slovensku přijímá studenty (minimálně na některé své obory) na základě výsledků Scio testů. Jde o takzvané Národní srovnávací zkoušky (NSZ), které nahrazují nebo doplňují přijímačky. Jen loni se jich účastnilo více než 22 tisíc zájemců o studium. Probíhají šestkrát ročně v mnoha městech a studenti se na ně hlásí sami nezávisle na přihlášce na vysokou školu.

Jako tradičně je největší zájem o právnické, lékařské a filozofické fakulty veřejných vysokých škol, problém bývá i s přijetím na umělecké vysoké školy, jako je UMPRUM či AVU. K nejvyhledávanějším patří Univerzita Karlova nebo Univerzita Palackého v Olomouci. Jen 46 procent uchazečů si věří natolik, aby podalo jen jednu přihlášku, zbytek si úspěch pojišťuje dvěma, třemi nebo i více přihláškami.

Více než 80 fakult v České republice i na Slovensku přijímá studenty (minimálně na některé své obory) na základě výsledků Scio testů. Jde o takzvané Národní srovnávací zkoušky (NSZ), které nahrazují nebo doplňují přijímačky. Jen loni se jich účastnilo více než 22 tisíc zájemců o studium. Probíhají šestkrát ročně v mnoha městech a studenti se na ně hlásí sami nezávisle na přihlášce na vysokou školu. Výhodou je, že tyto testy mohou uchazeči psát v několika termínech, a pokud se jim zkouška nepovede, třeba jen vinou nervozity, je možné si ji zopakovat.

Pro přijetí se započítá nejlepší výsledek. S ním se pak mohou hlásit (a případně být přijati) i na několik fakult. Pokud některá škola požaduje zkoušky z více předmětů (například matematika, biologie, chemie či cizí jazyk), může se jich student zúčastnit v různých termínech a počítá se mu nejlepší kombinace. Místa konání testů, jejich termíny a další informace jsou k dispozici na webu www.scio.cz. Vzhledem k současné situaci bylo Scio nuceno tři termíny zbývajících zkoušek posunout (některé již stačily proběhnout před uzavřením škol).

Onlinová příprava

Na svých webových stránkách Scio informuje uchazeče o aktuální možnosti konat testy: „S fakultami vysokých škol nyní řešíme, které termíny zkoušek budou uznávat vzhledem k harmonogramu přijímacího řízení. Informace budeme průběžně doplňovat v přehledu u nás na webu a budeme vás průběžně informovat e-mailem. Minimálně tři další termíny v papírové podobě však v tomto akademickém roce plánujeme zorganizovat. Navíc jsme přidali mimořádný termín online formou. O fakultách, jež ho zohlední, doplníme informace do konce týdne.“

Zatímco původně řada studentů navštěvovala prezenční přípravné kurzy, kvůli pandemii koronaviru se teď musejí připravovat pouze doma. Některé z těchto kurzů ale přešly do online modu. Studenti mají možnost učit se v rámci e-learningu a online kurzů, jež jsou nyní často zlevněné a nabízejí řadu řešených úloh i s vysvětleními.

Nyní tedy mají studenti k dispozici dva červnové termíny (13. a 27. června), jeden červencový termín (11.) a navíc 30. května mimořádnou zkoušku v online formě. K zajištění funkčního testovacího rozhraní se Scio spojilo s australskou společností Janison, která se online testováním dlouhodobě zabývá. Její služby používá například University of South Australia nebo mezinárodní organizace British Council.

Účastníky čekají poměrně přísná opatření, připravit se musejí například na vzdálený dohled po celou dobu vyplňování testu pomocí webkamery a umělé inteligence (takzvaný proctoring) či dočasné „zmrazení“ veškerých programů kromě testovací aplikace. „I v online prostředí budeme dbát, aby zkoušky proběhly férově a spravedlivě. Naše technické zázemí nám to umožňuje,“ říká Martin Drnek, který projekt NSZ vede. Pro uchazeče se specifickými nároky a ty, kdo nemají dostatečné technické zázemí, Scio připravuje alternativní řešení.

Zatímco původně řada studentů navštěvovala prezenční přípravné kurzy, kvůli pandemii koronaviru se teď musejí připravovat pouze doma. Některé z těchto kurzů ale přešly do online modu. Studenti mají možnost učit se v rámci e-learningu a online kurzů, jež jsou nyní často zlevněné a nabízejí řadu řešených úloh i s vysvětleními.Mohou se také účastnit živých přenosů s lektorem, kde interaktivně pokládají dotazy a mají přístup ke studijním materiálům. Na www.scio.cz jsou zdarma k dispozici i ukázky starších testů používaných u NSZ.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.