Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Návrat školních dílen: Možná do dvou let

Předmět školní dílny by měl opět ožít. Zpráva, že se mají vrátit do rozvrhu, se neobjevuje poprvé. Hovořila o nich už předchozí ministryně školství Kateřina Valachová. Školy zatím vyčkávají, jak se záměr vyvine. Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, ale doufá, že se jej tentokrát podaří prosadit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

L. Kašparová

26. 3. 2018 11:06
jo

Řemeslníky z mladých a nadějných neuděláte. ale aspoň někdo z nich by se mohl naučit spravit vypínač, vyměnit těsnění apod. Za nás jsme jako dívky dílny neměly, tiše jsme záviděli klukům, ale nás nutili do kuchtění a přebalování panenek, a ten základ údržby domácnosti mi stále chybí. i když jsem se pár věcí nutných pro běžnou údržbu domácnosti naučila sama, bylo to zbytečně zdlouhavé ve stylu pokus-omyl. Takže dlíny ano, ale pro obojí pohlaví.

0 0
možnosti
SN

24. 3. 2018 15:21
Potřebné

Praktické vyučování by mělo být zařazeno od 6. třída až po dokončení středoškolského vzdělání. Je potřeba umět opravit těsnění vodovodu, zásuvku elektrického proudu, seštelovat plastové dveře, okna, zámek, kliku ,sestavit nábytek, který přichází až ve 100 dílech, vyčistit klávesnici i mnohé kuchyňské přístroje. Opraváři velice často "tento typ neopravujeme". Pokud si člověk zjedná, platí ihned 500 Kč dopravu a to se ještě nezačalo.

0 0
možnosti
ST
Už se těším na protesty

Pokud nebude za manuální práci alespoˇ3x větší odměna než za škrábání v uchu u počítače, těžko dílny někoho přesvědčí, vůbec ne rodiče

0 0
možnosti
FK

21. 3. 2018 12:08
Souhlasím,

že nebude vůbec jednoduché, znovu obnovit nějakou formu praktického vyučování. Nejen, že nejsou lidé, kteří to mohou učit (poslední zbytky praktických učitelů byli vyhnáni, protože nesplňovali tzv. kvalifikační předpoklady), ale jak chce škola garantovat např. bezpečnost práce apod. Také je nutno prorazit společenské klišé, totiž, že pracovat manuálně je společensky pod úroveň. Na dnešních ZŠ upadají i hodiny laboratoří, protože se, zejména tedy kantorky, obávají o udržení kázně a také nemají mnoho času na přípravu pokusů, protože musí hlídat pořádek ve školních budovách. No, nevím, nevím, jsem na to zvědav.

0 0
možnosti