Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Návrat „janouškovských“ časů

  10:14
V uplynulých šesti letech se na pražské radnici střídaly často nestabilní politické reprezentace, což vytvářelo prostor pro návrat lidí a firem spojovaných s Romanem Janouškem – například společnosti Taiko, BigBoard Praha či finanční skupiny J&T.

Lobbista Roman Janoušek u soudu. foto: MAFRA - Dan Materna

Roman Janoušek platil v uplynulém desetiletí za neformálního vládce hlavního města. Přineslo mu to miliardy na švýcarských účtech, byť v obchodním rejstříku jeho jméno nenajdeme u žádné firmy. Pak ale přišel rok 2012, nehoda v opilosti, vážné zranění hlavy a vězení. Zdálo se, že Janouškova éra skončila. Jenže ne tak docela. V uplynulých šesti letech se na pražské radnici střídaly často nestabilní politické reprezentace, což vytvářelo prostor pro návrat lidí a firem spojovaných s Janouškem – například společnosti Taiko, BigBoard Praha či finanční skupiny J&T.

LN koncem roku 2016 informovaly, že do druhé nejvyšší pozice v pražském dopravním podniku byl dosazen Jan Blecha. Bývalý náměstek ministryně pro místní rozvoj před dvěma lety působil jako poradce ve firmě Kupiano Investments, jež patří do skupiny někdejší vlivné společnosti Navatyp (dnes Prominecon). Právě ta byla nejčastěji spojována s Janouškem a za primátora Pavla Béma (ODS) patřila k prominentním hráčům stavebního a developerského světa.

Společnost Taiko

Příznakem návratu „janouškovských“ časů však zdaleka není jen tato personálie v největší firmě vlastněné městem. Od roku 2014, kdy v Praze vládne koalice primátorky Adriany Krnáčové (ANO), se k lukrativním zakázkám dostávají někdejší významní hráči pražského finančního světa. „Já osobně doufám, že v našem vlastním zájmu neskončí éra pracovitých a inteligentních lidí,“ sdělil LN Janouškův někdejší souputník a obchodní partner Tomáš Hrdlička.

Společnost Taiko je podobně jako Navatyp dlouhodobě spojována s Janouškem a jeho blízkými spolupracovníky

Už tradičně na Štědrý den politici rozlévají na Staroměstském náměstí rybí polévku. Nejinak tomu bylo o uplynulých Vánocích, kdy zájemcům pochutinu rozdávala primátorka Krnáčová. Dobrou chuť s cedulí nad hlavami přítomných přál pořadatel vánočních trhů v centru Prahy – firma Taiko. Její logo zdobilo i bílý kuchařský plášť Krnáčové a dalších politiků za pultíkem. Taiko mělo namále, nakonec ale v říjnu pražští radní rozhodli, že společnost bude trhy i nadále provozovat.

Politici měli rozhodování ztíženo prostředím, které Taiko obklopuje.Společnost Taiko je podobně jako Navatyp dlouhodobě spojována s Janouškem a jeho blízkými spolupracovníky. V dozorčí radě v minulosti působila Janouškova manželka Simona Steiningerová, do portfolia společnosti patří i Janouškův někdejší rekreační revír Žluté lázně. V současnosti je hlavní postavou Taika podnikatel Libor Votruba, jehož bratr Radek působil v golfovém klubu Karlštejn – spojovaném s Tomášem Pitrem a VIP klientem karlštejnského resortu Janouškem.

BigBoard Praha

Mezi Janouškovy kamarády se řadí i podnikatel Richard Fuxa. Na pravém břehu Vltavy se Janoušek s Fuxou potkali třeba v roce 2010 na povolebním mejdanu. Fuxa je sběratelem umění a v současnosti předsedá představenstvu společnosti BigBoard Praha. Firma patří k nejvýznamnějším hráčům na trhu s venkovní reklamou a právě v této oblasti by se chtěla prosadit v zakázkách pro pražský dopravní podnik. Příležitost vidí v prodeji reklamy a obchodním boji mezi podnikem a dosavadním poskytovatelem.

Společnost BigBoard Praha by se chtěla prosadit v zakázkách pro pražský dopravní podnik. Příležitost vidí v prodeji reklamy a obchodním boji mezi podnikem a dosavadním poskytovatelem.

Jádrem příběhu je kontrakt mezi dopravním podnikem a firmou Rencar, která se už od roku 1997 stará největší městské společnosti o prodej reklamy – například podél eskalátorů v metru. Ročně za to městské společnosti odvádí mezi 70 až 90 miliony korun. Fuxa je ale přesvědčen, že jeho firma by dopravnímu podniku mohla platit více peněz.

„Protože je naše společnost největším odborníkem na venkovní reklamu, pod kterou lze reklamu na majetku dopravního podniku zařadit, poslali jsme dopravnímu podniku závazné nabídky na to, že bychom dokázali jejich majetek pro reklamní účely využít mnohem lépe. Základním prvkem nabídek je zaručená složka nájemného, ta činí 100 milionů korun každý rok – a to je dle našich informací několikanásobkem toho, co dopravní podnik dostává z nájemného dnes,“ míní Fuxa.

Pražští radní, kteří kontrolují činnost dopravního podniku, usilují společně s jeho vedením, aby dlouholetý kontrakt s firmou Rencar (ve které má přitom dopravní podnik 28procentní podíl) skončil. Sporem se už zabývá i soud. Pokud Rencar odpadne, BigBoard bude favoritem na nového poskytovatele reklamy, na kterou cestující v pražské hromadné dopravě naráží každý den, ať už v metru podél eskalátorů, či v tramvajích. „Samozřejmě jsme připraveni zúčastnit se výběrového řízení,“ potvrzuje Fuxa.

J&T

Znalci pražského prostředí jsou přesvědčeni, že významnou část Janouškova jmění spravuje banka patřící finanční skupině J&T. Její lidé byli historicky s Janouškem v kontaktu. Třeba v únoru 2010, kdy se na mejdan u Štrbského plesa soukromými tryskáči sjely špičky mezi česko-slovenskými podnikateli a politickými lobbisty. U jednoho stolu pak fotografové zaznamenali zajímavou sestavu: Janoušek, Marek Dalík a Dušan Palcr. Posledně jmenovaný je spolumajitelem J&T a zlými jazyky bývá označován za Janouškova bankéře.

Příkladem spolupráce mezi Janouškem a lidmi z J&T může být i nedávná transakce kolem paláce Blaník na Václavském náměstí, který získala firma Gilraen & Co

Skupině J&T se v uplynulém roce podařilo udělat silný „zásek“ na pražské radnici. Finančníci nakoupili třetinový podíl ve společnosti XT-Card, která pro Prahu vyvinula nástupce po kontroverzní Opencard – novou kartu na městskou hromadnou dopravu zvanou Lítačka. Mimo to se J&T podílí na financování již zmiňované billboardové společnosti BigBoard Praha, která usiluje o kontrakt s dopravním podnikem, jejž vlastní město.

Příkladem spolupráce mezi Janouškem a lidmi z J&T může být i nedávná transakce kolem paláce Blaník na Václavském náměstí, který získala firma Gilraen & Co – v jejím vedení sedí i Gabriela Lachoutová, která patří k předním tvářím J&T a má blízko k jejímu spolumajiteli Patriku Tkáčovi. Podle informací Českého rozhlasu stál v pozadí miliardové transakce právě Janoušek. Blaník je pro Janouška návratem na samý počátek, neboť právě zde v devadesátých letech začal rozjíždět své podnikatelské impérium.

Otázka zdravotního stavu

Janoušek má kvůli chatrnému zdraví do listopadu přerušen výkon trestu. LN sice hovořily s několika jeho blízkými kontakty, které se domnívají, že Janoušek na tom zdravotně zase tak kriticky není, nicméně držme se oficiálních vyjádření. Přímou zkušenost s léčením Janouška má bývalý senátor ČSSD a exředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml. Před dvěma lety v jeho ústavu vlivného lobbistu lékaři ošetřovali.

Dryml vylučuje, že by Janoušek zranění předstíral, a naopak naznačil, že jeho poranění je vážné. „Měl vpadlou kost. Nechci se vyjadřovat k práci Ústřední vojenské nemocnice. Pana Janouška tam údajně přivezli ve stavu klinické smrti. Možná došlo trochu k podcenění, byl operován dvakrát, ale nechci to více rozpitvávat,“ řekl Dryml nedávno LN.

Janoušek má kvůli chatrnému zdraví do listopadu přerušen výkon trestu. Podle bývalého vlivného pražského úředníka a dnes podnikatele Janoušek v současnosti podstupuje různá léčebná opatření.

Podle bývalého vlivného pražského úředníka a dnes podnikatele, který si přál zůstat v anonymitě, Janoušek v současnosti podstupuje různá léčebná opatření. „Do půlky ledna má doléčovací procedury a rehabilitace,“ sdělil LN zdroj. Janouškův někdejší souputník a obchodní partner Tomáš Hrdlička vyzdvihuje politickou éru exprimátora Pavla Béma. Je přesvědčen, že Janouškova zákulisní role byla zástupná.

„Nechci, aby platilo, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Uvedu příklad: Pavel Bém byl primátorem osm let a rovněž platí, že už více než šest let primátorem není. V době jeho vlády se obnovila Praha po povodni, vybudovaly povodňové zábrany, obnovila zoo, postavilo deset stanic metra, zahájila a téměř dokončila Blanka. Ano, některé věci se nepovedly, Praha se ale rozvíjela a žila,“ uvedl Hrdlička.

Od pádu Béma v roce 2010 podle něho Praha stagnuje. „Já vím jen o přidělování zakázek bez soutěže za více než šest miliard – svoz odpadu, osvětlení a tak dále. Vím o trestním stíhání a odsouzení jeho nástupců. Nevím, jak nazvat tuto éru. Role Romana Janouška byla pouze zástupná a fakticky marginální. O čemž svědčí to, že z této doby nebyl nikdo obviněn, obžalován, a už vůbec odsouzen. Což se o časech dalších říci nedá,“ dodal podnikatel a lobbista.

Roman Janoušek (48)

  • Začal s podnikáním už v roce 1993.
  • Spoluzakládal firmy Medea Real a Medea Kultur, které získávaly od státu tučné zakázky na protidrogové programy. Ty mimo jiné pořádal v areálu kina Blaník, s nímž je teď znovu spojován.
  • Na začátku milénia stál za firmou Ora Print, která dostala od Všeobecné zdravotní pojišťovny zakázky za 700 milionů korun. V minulosti v ní působil i bývalý ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných.
  • Výše Janouškova bohatství není známa. Jen ve Švýcarsku však detektivové v roce 2009 narazili na účtech v Kredietbank přibližně na dvě miliardy korun.
  • V roce 2012 způsobil v opilosti autonehodu, od které ujel. Dostal trest 4,5 roku vězení. Loni v únoru byl ze zdravotních důvodů dočasně propuštěn. V listopadu mu byl výkon trestu přerušen o další rok.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!